
Výživa a hnojení ovocných stromů
4. září 2017 - Rubrika: Ochrana zahradních rostlin a stromů - Autor: Radek Štěpán - reaguj na článekMáte v zahradě ovocné stromky a dosud vám hezky kvetly? A když chceme, aby nám pěkně kvetly i nadále, tak bychom se měli postarat o jejich výživu a hnojení. Základem pěstitelského úspěchu kromě správného řezu je i to, abychom výživou každoročně podporovaly růst a rodivost ovocných stromů. Ovocné stromky potřebují průmyslová hnojiva pravidelně. V předjarním období rozhodíme vícesložkové granulované hnojiva, jako je např. Cererit, NPK a podobně. Slepičí a zaječí trus je taktéž cenné hnojivo. 1 litr slepičího trusu promícháme s 10 litry vody a můžeme 1 - 2 krát přihnojit všechny ovocné stromky. Přihnojování však ukončíme do konce června.
Velká čas kořenů dostává živiny ze svých starších zásob, ale i z půdy
Hnojit na zahradě bychom měli k tomu určeným hnojivem a podle druhu stromu. Na každý ovocný stromek je jiný druh hnojiva. Pokud mají naše stromy slabé přírůstky, nebo žluté listy, už to nám může být signálem k tomu, že bychom měli stromky přihnojit. Základním krokem na hnojení je důkladná příprava půdy. Máme-hnojit zahradní ovocné stromky, ty se doporučuje hnojit do hloubky cca 40 cm. Po zasazení ovocných stromků do půdy bychom se měli zaměřit na pravidelné hnojení organickými hnojivy, a optimalizovat tak dávky živin dusíku, fosforu, draslíku, vápníku, hořčíku.
Minerální či organická hnojiva?
Zažitý termín "průmyslová hnojiva" pouze pro anorganickou formu hnojiv nemá opodstatnění. V současnosti se průmyslově vyrábí i mnoho organicko-minerálních a organických hnojiv. Při kompostování se působením enzymů rozkládají organické zbytky rostlin. Kompost je totiž vlastně jakési domácí dusíkato-draselné hnojivo.
Hnojení průmyslovými hnojivy
Pouze tehdy, když je půda dobře zásobená humusem a stav půdní reakce je v pořádku, mohou být průmyslová hnojiva plně účinná. V podzimním období věnujeme značnou pozornost hnojení draslíkem a fosforem. Fosfor je v půdě téměř nepohyblivý, musíme ho tedy zapracovat tam, kde se vyvíjejí kořeny. Draslík je v půdě pohyblivější než fosfor, ne však tak jako dusík.
Článek byl připraven ve spolupráci s online magazínem casopisdumazahrada.cz.

Autor: Radek Štěpán
Pedagog, copywriter, ghostwriter, internetový freelancer Kontaktovat jej můžete na Google+
[Nahoru ↑]
Vložit komentář
Komentáře
Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!
Nenašli jste co jste hledali?
[Nahoru ↑]
Nejčtenější články
Jak vybrat zahradní párty stan

Uspořádat na vlastní zahradě oslavu anebo jen setkání lidí je bezesporu skvělé. Tedy alespoň v případě, že vám vyjde počasí! Pokud se ale nechcete ohlížet na to, jak bude venku, pak si můžete pořídit kvalitní párty stan, který vás ochrání před deštěm i nepříznivými povětrnostními vlivy. V současnost…
Kustovnice čínská sazenice a pěstování

Když se řekne sousloví zázračná čínská rostlina, pak si musíme nutně představit právě kustovnici čínskou označovanou jako Goji Berry. Její původ je ryze asijský a k nám byla donesena právě odtud. Když bychom měli být konkrétní, pak kustovnice goji pochází z velmi tvrdých a drsných podmínek. Díky svý…
Co potřebuje k pěstování gerbera v květináči

Pěstování gerber je určitě hodně oblíbenou činností mnohých milovníků krásných květin. Tyto krásné květiny jsou doslova ozdobou mnohých zahradnictví a prodejen s květinami. Jednou ze základních součástí sortimentu takovýchto obchodů jsou určitě jak klasické gerbery, tak i gerbery v květináči. Druhá …
Co u nás hledáte?
choroby rybízu druhy slepic hvozdík zahradní jak naložit maso na uzení jarní postřik meruněk jarní postřik švestek kdy sázet cibuli kdy stříhat ovocné stromy kozí rohy pěstování nemoci rybízu papriky kozí rohy pěstování pěstování marihuany postřik na švestky postřik švestek přesazování růží proč se slepice ozobávají sazeni brambor sázení cibule sazeni fazolí setí rajčat stavba udírny stříhání jabloní na jaře stříhání jabloní strihani ovocných stromu stříhání stromů tipec u slepic tůje a ovocné stromy výsadba cibule výsev majoránkyHints