Římský kmín vám oživí vaření i pečení!
15. březen 2013 - Rubrika: Vitamíny ze zahrady - Autor: Radek Štěpán - reaguj na článekKoření dnes opět s postupem času získávají velkou oblibu. Zejména se jedná o klasická koření, která jsou vyloženě pouze sušena a získávána čistě z přírody. Lidé si chtějí okořenit své jídlo něčím, co vyloženě vzešlo z přírody a ne směsí koření obohacenou o některé umělé látky, které sice prodlužují trvanlivost kořenícího přípravku, nicméně jeho vliv na zdraví pak již nemusí být takový, jako u ryze přírodního koření. Podívejme se na římský kmín, který k takto zapomenutým druhům koření dlouho patřil…
Není kmín jako kmín!
Spousta lidí má zafixovaný pouze jeden jediný druh kmínu a neřeší, jestli se jedná o římský kmín, anebo o klasický kmín. Je to škoda, jelikož oba dva typy kmínu jsou specifické a liší se hodně. Římský kmín se pěstuje především v Asii, kde má optimální podmínky pro svůj růst. Jeho semínka jsou mnohem světlejší, než je tomu u klasického kmínu. Ten má svou domovinu zejména V Německu a také v Nizozemí či v Rusku. Rostlina všeobecně používaného kmínu kořenného se dožívá dvou let. Semínka jsou tmavá.
Jiné aroma a léčivé účinky římského kmínu
Mimo vzhledu musíme nutně rozlišovat i aroma římského kmínu, které je mnohem silnější, než je tomu u kmínu kořenného. Ostrá a mnohdy až hořká silná chuť je neskutečně výrazná a při nadměrném použití může římský kmín dokonale ovládnout jakýkoli pokrm, ve kterém je třeba i jiné koření. Zacházet s ním proto musíme velmi obezřetně, jinak může konkrétní jídlo toto koření i znehodnotit. Římský kmín byl v minulosti označován jako jedinečný prostředek pro zamezení plynatosti a zažívacích problémů. Pomáhá i při prokrvení a trávení s ním je dokonalejší.
Římský kmín v kuchyni
Nejvíce uznání získal římský kmín třeba v indické anebo v mexické kuchyni. Jinak je ale často přísadou mnohých jiných druhů koření, mezi které se řadí třeba garam masala. Do zeleninových anebo luštěninových pokrmů nenajdeme vhodnějšího koření. Klidně se dá využít i při nakládání masa, zeleniny anebo sýrů. Přidáním římského kmínu do kysaného zelí docílíte taktéž zajímavé chuťové varianty.
Autor: Radek Štěpán
Pedagog, copywriter, ghostwriter, internetový freelancer Kontaktovat jej můžete na Google+
[Nahoru ↑]
Vložit komentář
Komentáře
Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!
Nenašli jste co jste hledali?
[Nahoru ↑]
Nejčtenější články
Jak vybrat zahradní párty stan
Uspořádat na vlastní zahradě oslavu anebo jen setkání lidí je bezesporu skvělé. Tedy alespoň v případě, že vám vyjde počasí! Pokud se ale nechcete ohlížet na to, jak bude venku, pak si můžete pořídit kvalitní párty stan, který vás ochrání před deštěm i nepříznivými povětrnostními vlivy. V současnost…
Kustovnice čínská sazenice a pěstování
Když se řekne sousloví zázračná čínská rostlina, pak si musíme nutně představit právě kustovnici čínskou označovanou jako Goji Berry. Její původ je ryze asijský a k nám byla donesena právě odtud. Když bychom měli být konkrétní, pak kustovnice goji pochází z velmi tvrdých a drsných podmínek. Díky svý…
Co potřebuje k pěstování gerbera v květináči
Pěstování gerber je určitě hodně oblíbenou činností mnohých milovníků krásných květin. Tyto krásné květiny jsou doslova ozdobou mnohých zahradnictví a prodejen s květinami. Jednou ze základních součástí sortimentu takovýchto obchodů jsou určitě jak klasické gerbery, tak i gerbery v květináči. Druhá …
Co u nás hledáte?
choroby rybízu druhy slepic hvozdík zahradní jak naložit maso na uzení jarní postřik meruněk jarní postřik švestek kdy sázet cibuli kdy stříhat ovocné stromy kozí rohy pěstování nemoci rybízu papriky kozí rohy pěstování pěstování marihuany postřik na švestky postřik švestek přesazování růží proč se slepice ozobávají sazeni brambor sázení cibule sazeni fazolí setí rajčat stavba udírny stříhání jabloní na jaře stříhání jabloní strihani ovocných stromu stříhání stromů tipec u slepic tůje a ovocné stromy výsadba cibule výsev majoránkyHints