
Vyrobte si zahradní skleník svépomocí
29. listopad 2018 - Rubrika: Zahradní stavby a doplňky - Autor: Radek Štěpán - reaguj na článekSkleníky vám umožní začít mnohem dříve pěstovat zeleninu a rostliny brzy na jaře i později na podzim. Pokud si skleník budete chtít postavit sami vlastními silami, je třeba dbát na několik základních zásad.
Můžete si zakoupit skleník v rozloženém stavu, který si podle plánku sami snadno postavíte. Pokud máte možnost postavit si skleník svépomocí, asi ušetříte. Abyste ve skleníku dosáhli dobrých pěstitelských úspěchů, musíte pozornost zaměřit na optimální teplotu, světlo a vlhkost.
Umístění skleníku
Rostlinám se bude dařit na slunném místě. Skleník je nutné napojit k vodovodu, k elektrické síti a případně k rozvodu tepla. Pamatujte na odvádění dešťové vody z okapů. Skleník nevystavujte větru působícímu tepelné ztráty a možné poškození. Sedlový skleník stavějte hřebenem na ose sever – jih a podélný směrem západ – východ. To vyhovuje i osvětlení pultového skleníku u zdi domu.
Tvar skleníku
Dvoustranný skleník stavte se sedlovou střechou a sklonem 27 až 30 stupňů. Jednostranný pak s pultovou střechou. Skleník může stát na původní úrovni terénu, nebo může být částečně zapuštěný pod jeho úroveň. Podle způsobu pěstování rostlin lze postavit skleník s volnou pěstební půdou, či stolový skleník pro pěstování v květináčích, nebo jeho kombinaci.
Konstrukce skleníků
Konstrukce skleníků má být pevná, lehká a s malými průřezy, aby stěny propouštěly maximum denního světla. Nosná konstrukce se svařuje nebo montuje z ocelových profilů. Používají se plnostěnné profily a příhradové konstrukce. U větších skleníků lze konstrukci rozdělit na nosnou a pro zasklení. Skleníky mohou mít nosnou konstrukci z oceli a zasklívací ze dřeva či hliníku.
Zvolený materiál
Dřevěné skleníky se dělají ze smrkového, borového a modřínového dřeva. Základem konstrukce jsou dřevěné příčky. Hliníkové profily jsou lehké a snadno se s nimi pracuje. Betonové a železobetonové konstrukce jsou trvanlivé, ale snižují přístup světla a pozdější možnost rekonstrukce.
Základ konstrukce
Pro menší stavby vytvořte podezdívku z betonu, ze směsi 1. dílu cementu, 3. dílů písku a 5. dílů štěrku. Mezi bednění 200 mm široké a 300 až 400 mm hluboké, zapuštěné v zemi, nalévejte řidší beton. Před ztuhnutím do něj vsaďte díly upevňující konstrukci. U dřevěných konstrukcí použijte trámový základ s vydlabanými otvory pro příčky a kostru, připevněný na betonovém podkladu.
Nátěry konstrukcí
Kovové konstrukce zbavte rzi a použijte podkladový nátěr. Pak konstrukce natřete syntetickými barvami. Pro nátěry hliníku zvolte speciální základní nátěry, které je třeba díky vlhku obnovovat. Dřevěné konstrukce impregnujte venkovní fermeží, pak barevnými nátěry či transparentním lakem.
Oplášťování skleníku
Použijte lité sklo v šířce 500, 550, 600 mm a v délce 1,50 až 2,00 m. Sklo Helios je ploché tažené sklo v tloušťce 4 mm, průhledné, hladké po obou stranách, propouštějící 90 % světelných a 30 % tepelných paprsků. Méně se znečišťuje kouřem a popílkem než surové sklo. Determální sklo je v tloušťce 4 až 5 mm a propouští 82 % světelných paprsků. Je tažené a chemicky upravené. Vaše zahrada bude s novým skleníkem zase o kus lépe využitelná.

Autor: Radek Štěpán
Pedagog, copywriter, ghostwriter, internetový freelancer Kontaktovat jej můžete na Google+
[Nahoru ↑]
Vložit komentář
Komentáře
Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!
Nenašli jste co jste hledali?
[Nahoru ↑]
Nejčtenější články
Jak vybrat zahradní párty stan

Uspořádat na vlastní zahradě oslavu anebo jen setkání lidí je bezesporu skvělé. Tedy alespoň v případě, že vám vyjde počasí! Pokud se ale nechcete ohlížet na to, jak bude venku, pak si můžete pořídit kvalitní párty stan, který vás ochrání před deštěm i nepříznivými povětrnostními vlivy. V současnost…
Kustovnice čínská sazenice a pěstování

Když se řekne sousloví zázračná čínská rostlina, pak si musíme nutně představit právě kustovnici čínskou označovanou jako Goji Berry. Její původ je ryze asijský a k nám byla donesena právě odtud. Když bychom měli být konkrétní, pak kustovnice goji pochází z velmi tvrdých a drsných podmínek. Díky svý…
Sázení cibule

Jednou z nejoblíbenějších tuzemských plodin je zcela jistě cibule. Její pěstování je hojné a cibuli lze spatřit prakticky na všech zahrádkách. Cibule je plodinou, která se může pochlubit velmi hlubokou historií. Původ cibule je v západní části Asie, konkrétně někde na půdě Iránu a Pakistánu. Pěstova…
Co u nás hledáte?
choroby rybízu druhy slepic hvozdík zahradní jak naložit maso na uzení jarní postřik meruněk jarní postřik švestek kdy sázet cibuli kdy stříhat ovocné stromy kozí rohy pěstování nemoci rybízu papriky kozí rohy pěstování pěstování marihuany postřik na švestky postřik švestek přesazování růží proč se slepice ozobávají sazeni brambor sázení cibule sazeni fazolí setí rajčat stavba udírny stříhání jabloní na jaře stříhání jabloní strihani ovocných stromu stříhání stromů tipec u slepic tůje a ovocné stromy výsadba cibule výsev majoránkyHints