Botanická zahrada Praha a její skleník Fata Morgana
2. září 2011 - Rubrika: Zahrady všude kolem nás - Autor: Radek Štěpán - reaguj na článekHlavní město Praha určitě nabídne nejen v těchto poměrně teplých dnech hodně zajímavých míst, která určitě stojí za to navštívit. Jmenovat bychom mohli určitě mnohé historické skvosty, jako jsou třeba Karlův most anebo Národní divadlo či jiné budovy. Pravda je ovšem taková, že pokud si budete chtít po náročné prohlídce třeba Pražského hradu odpočinout v jakési přírodní oáze, pak je jasnou volbou Botanická zahrada Praha. Ta v současné době nabídne velké množství různých zajímavých expozic, přičemž velmi dobrou volbou je zejména Fata Morgana Praha, což je obří skleník, který se zde nachází…
Fata Morgana Praha v číslech
Skleník Fata Morgana leží přímo v Pražské botanické zahradě na jižním svahu stráně Trója. Jedná se o velmi moderní stavbu, která je typická zejména tím, že je jakoby přímo zapuštěna do skal. Samotná skála je hodně členitá a velmi působivý je zejména ten fakt, že její část funguje jako zadní stěna skleníku. Právě na ní pozoruhodně rostou některé zajímavé rostliny. Celková rozloha skleníku Fata Morgana činí 1 750 m2. Originální vzhled a také skladba samotného skleníku činí z Faty Morgany naprostý unikát.
Rozdělení interiéru Faty Morgany
Skleník Fata Morgana je velmi důmyslně členěný na celkem tři samostatné části. V každé části je jiná teplota a pochopitelně také rozdílná vlhkost vzduchu. Vše je takto rozčleněno hlavně z toho důvodu, že v různých částech rostou rozličné rostliny, jejichž nároky na prostředí jsou logicky odlišné. Rostliny, které jsou zde k vidění, byly přivezeny při klasických expedičních sběrech.
Co je tedy v tomto skleníku konkrétně k vidění?
Hned na úvod při vstupu do skleníku mají návštěvníci možnost zhlédnout suchomilnou vegetaci jak tropických, tak i subtropických oblastí. V prostřední části skleníku je k vidění vegetace charakteristická pro tropický deštný les. Největší třetí část skleníku zve k návštěvě prostor, v nichž rostou rozličné rostliny z oblasti Střední Ameriky. Zapomenout bychom určitě neměli ani na dvě akvária, která také skvěle dokreslují atmosféru.
Autor: Radek Štěpán
Pedagog, copywriter, ghostwriter, internetový freelancer Kontaktovat jej můžete na Google+
[Nahoru ↑]
Vložit komentář
Komentáře
Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!
Nenašli jste co jste hledali?
[Nahoru ↑]
Nejčtenější články
Jak vybrat zahradní párty stan
Uspořádat na vlastní zahradě oslavu anebo jen setkání lidí je bezesporu skvělé. Tedy alespoň v případě, že vám vyjde počasí! Pokud se ale nechcete ohlížet na to, jak bude venku, pak si můžete pořídit kvalitní párty stan, který vás ochrání před deštěm i nepříznivými povětrnostními vlivy. V současnost…
Kustovnice čínská sazenice a pěstování
Když se řekne sousloví zázračná čínská rostlina, pak si musíme nutně představit právě kustovnici čínskou označovanou jako Goji Berry. Její původ je ryze asijský a k nám byla donesena právě odtud. Když bychom měli být konkrétní, pak kustovnice goji pochází z velmi tvrdých a drsných podmínek. Díky svý…
Co potřebuje k pěstování gerbera v květináči
Pěstování gerber je určitě hodně oblíbenou činností mnohých milovníků krásných květin. Tyto krásné květiny jsou doslova ozdobou mnohých zahradnictví a prodejen s květinami. Jednou ze základních součástí sortimentu takovýchto obchodů jsou určitě jak klasické gerbery, tak i gerbery v květináči. Druhá …
Co u nás hledáte?
choroby rybízu druhy slepic hvozdík zahradní jak naložit maso na uzení jarní postřik meruněk jarní postřik švestek kdy sázet cibuli kdy stříhat ovocné stromy kozí rohy pěstování nemoci rybízu papriky kozí rohy pěstování pěstování marihuany postřik na švestky postřik švestek přesazování růží proč se slepice ozobávají sazeni brambor sázení cibule sazeni fazolí setí rajčat stavba udírny stříhání jabloní na jaře stříhání jabloní strihani ovocných stromu stříhání stromů tipec u slepic tůje a ovocné stromy výsadba cibule výsev majoránkyHints