InZahrada.cz - Moderní zahrada

Váš průvodce světem moderních zahrad


RSS kanál
verze pro tisk

Orchidej phalaenopsis

25. duben 2010 - Rubrika: Zimní zahrady a pokojové rostliny - Autor: Radek Štěpán - Komentáře: 24

Pěstování orchidei v bytě anebo v zimní zahradě je naprosto běžnou záležitostí. Dříve tomu tak nebylo a různé druhy těchto krásných květin se pěstovaly pouze ve specializovaných zahradnictvích. Vybrat si pěstitelé mohou hned z několika druhů, jež lze bez problémů vysadit do truhlíku za okno s vidinou zajímavého zkrášlení interiéru bytu. Jednou z nejnáročnějších orchidejí je Orchidej phalaenopsis. Jejího pěstění se však není třeba bát, pokud dodržíte správné postupy.

Podmínky pro pěstování a zařazení orchidej phalaenopsis?

Zimní zahrady a pokojové rostlinyZimní zahrady a pokojové rostliny

Orchidej phalaenopsis vyžaduje speciální podmínky pro své pěstování. Děje se tak díky tomu, že u tohoto druhu orchidejí neexistuje doba klidu. Orchidea phalaenopsis kvete po celý rok, má-li k tomu podmínky. Základem pro pěstování této květiny je především konstantní teplota, která by se měla pohybovat kolem 18 stupňů Celsia. Pokud ale rostlina již delší dobu nekvetla, pak je ideální snížit okolní teplotu na nějakých 12 stupňů Celsia. V létě je rostlina bez problémů schopna snést i teploty kolem 30 stupňů Celsia. Pěstovat se musí pochopitelně v interiéru. Klasická otevřená zahrada pro tuto květinu rozhodně není vhodná! Rozhodně se nesmí zapomenout na pravidelnou zálivku. Ta se musí konat každý den, a to vlažnou vodou. Ideální je také umístění rostliny do polostínu. Jinak se orchideje řadí do vstavačovitých rostlin a svůj původ mají ve východní Asii.

Orchidej phalaenopsis a její přesazování a rozmnožování

Přesazování je jedním z procesů, který má na Orchidej phalaenopsis velmi neblahý vliv. Orchidej phalaenopsis jej doslova nesnáší. Proto by mělo k přesazování rostlin dojít až tehdy, když se už kořeny začínají omotávat kolem květináče. Sázet ji můžeme takřka do čehokoli. Ideálními se jeví třeba košíčky, substrát, mech anebo kůra. Množit lze tento druh orchideje pomocí semene. Rozmnožování vegetativní formou se nedoporučuje.

Choroby a škůdci, kteří často napadají orchidej phalaenopsis

Nejčastěji se z chorob a škůdců u orchidejí tohoto typu projevuje poškození slunečními paprsky. Lze jej identifikovat podle hnědých skvrn na listech. Jestliže jsou tyto skvrny měkké, tak se ovšem o poškození sluncem nejedná, jelikož jde o cizopasnou houbu. Listy neprodleně odstraňte! Někdy se u orchideje objevuje také plíseň. Stává se tak při častém rosení listů za chladna. Když orchidej phalaenopsis dlouho nepokvete, je to zaručeně špatným prostředím pro její růst!Hodnocení

3.75 hvězdiček / Hodnoceno: 16x


Autor Radek Štěpán

Autor: Radek Štěpán

Pedagog, copywriter, ghostwriter, internetový freelancer Kontaktovat jej můžete na Google+[Nahoru ↑]


Vložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

iloha

neděle, 9. květen 2010
22:58

Dobrý den, chtěla bych poprosit o radu,mám orchidej a když sáhnu na listy jsou lepkavé a ze zpod jsou natahané pavučiny.Nevím čím to postříkat.Děkuji za odpověd


Napsal: iloha [Odpovědět]

Eva Koutná

sobota, 9. říjen 2010
19:53

Dobrý den chtěla sem poprosit o radu, na stonku kde byli květy orchidee vyrostli t malích trsech lístky těch trsů je asi 5 nevím ale vypadáto jako by se tak rozmnožovala je to možné? Děkuji za odpověď.


Napsal: Eva Koutná [Odpovědět]

sluncovka4433

pondělí, 10. květen 2010
17:16

sluncovka4433

Dobrý den, jedná se pravděpodobně o padlí anebo o svilušky . Jako postřik se používá insekticid, třeba Omite 570 EW anebo Sviluška STOP.
---------------------------------
Zpráva byla upravena adminem 10.05.2010 ve 18:02:21


Napsal: sluncovka4433 [Odpovědět]

Angela

středa, 17. listopad 2010
11:13

Dobrý den, mám doma přes rok orchidej phalaenopsis. Celý rok kvetla vždy na starých výhonech, které jsem nestříhala. Nyní dostává nová poupata, ale také vyrašily na starých odkvetlých výhonech malé lístečky. Je možné takto tuto orchidej rozmnožit?
Děkuji za odpověď.


Napsal: Angela [Odpovědět]

Marie

úterý, 21. prosinec 2010
22:20

Dobrý den, mohli byste mi prosím poradit? Koupila jsem jako dárek orchidej phalaenopsis calimero ve skleněné váze ve vodě s takovými měkkými dekorativními kuličkami. V obchodě mi neporadili a na internetu jsem taky žádné informace nenašla. Ráda bych věděla, jak to zalévat, jestli tak orchidej může zůstat, nebo jí z vázy vyndat ven? Může stát ve vodě tak, jak jí měli na prodejně? A může být v pokoji na jih, kde je hodně světla? Děkuji moc za odpověď. Zdraví Marie


Napsal: Marie [Odpovědět]

Helena

středa, 5. leden 2011
19:42

Dobrý den měla bych dotaz na orchidee phalenopsis. Mam orchideje na okne na jižní straně a jedna z orchideji mi uplne schodila listy veškeré, prohlědla jsem subsrat a nenasla jsem zadné broučky ani jině škůdce děkuji za odpověď Helena Krejčová


Napsal: Helena [Odpovědět]

stiflerovi

středa, 12. leden 2011
13:25

dobrý den, mám doma orchideje phaleanopsis. Jedna z nich ale má uvadlé a měkké listy. Nevím čím to je, protože jsem ji koupila před týdnem a hned jsem ji zalila protože byla suchá. Takže vodu ted měla. Děkuju za odpověd.


Napsal: stiflerovi [Odpovědět]

lucie

pátek, 14. leden 2011
13:33

Dobry den chtěla bych se zeptat jak často jimam hnojit.Na hnojivu je napsano hnojit pri vegetacnim obdobi na internetu jsem to nenasla.Nevim co to je vegetačni obdobi.Děkuji předem.


Napsal: lucie [Odpovědět]

Marie

pondělí, 17. leden 2011
11:10

Chtěla bych se zeptat co mám dělat, když mi orchidea nasadila na květy a teď mi pupátka usychají a opadávají. Rostlinku rosím a jednou za 10 dní jí dávám na hodinu do vody s hnojivem. Nyní jsem zkusila dát hnojivo s tyčinkách na orchidee.


Napsal: Marie [Odpovědět]

Mona

pátek, 21. leden 2011
09:05

S mamčou jsme se dali na pěstování orchidejí už asi před 4 roky. Za tu dobu jsme majitelkami 20 rozných druhů orchidejí. Vždycky nám veškeré kytičky zvadly, uschly apod. Občas se o orchidejích píše, že jsou velmi náročné. Z vlastní zkušenosti vím, že je tomu naopak. Určitě potřebují hodně světla, ale málo přímého (okno na jih je bez zastínění přímá smrt rostliny). Mám všechny na sever, a mám i vyzkoušeno, že si zvykly i na zimní celonoční větrání. Hnojili jsme zatím jenom jeden rok, a to pouze starší rostliny. Mladé a čerstvě přesázené rostliny by se neměli hnojit. Co se doby týče cca 1x za 14-21 dní možná tak 4 měsíce někdy na jaře, začátkem léta.. přesně už nevím. Paní Angela psala, že ji vyrašily lístečky. Už jsem se na to taky ptala, co to znamená a je to jakási reakce rostliny, která si myslí, že by mohla brzy uhynout a takto se ona snaží rozmnožit dále. Tudíž při opatrném zacházení je možné mít nové rostlinky a zachránit i tu starou.. ;) Jinak na závěr bych řekla, že čím víc se o své orchideje nebudete zajímat, tím více vám pokvetou.. ;)Přeji hodně úspěchů všem. M.


Napsal: Mona [Odpovědět]

maxová

čtvrtek, 27. leden 2011
19:58

mám phalaenopsisy mají krásné zelené a tuhé listy. bohužel nachtějí vykvést. co bělám špatně?


Napsal: maxová [Odpovědět]

Radka

neděle, 27. únor 2011
20:21

Mám prozbu, Dva roky mám orchidej Phalaenopsis.Koupila jsem sí jí na přelomu jara a léta, krásně kveta, vše ok.Ale pak někdy na podzim začali opadávat kvety, myslela jsem že je to normální.Ale pak začal stonek tak jako uhnívat a usychat kousek po kousku, tak jsem to odstřiha. Jenže! pomalinku uhnívá dál, cca 1mm za 2 měsíce. A květů jsem se ještě nedočkala. Dnes jsem si všimla, že má na kořínkách takové pavučinky. Podotýkám že jí nepřelévám, nerozmazluju, světla (ne slunce) má dost.PORAĎTE PROSÍM


Napsal: Radka [Odpovědět]

Mona

čtvrtek, 3. březen 2011
10:09

Radko,
to že květy cca po 3 někdy až po 6 měsících odkvétají je normální. Já osobně si s tonku nevšímám dokud není zcela suchý. Po té ho normálně odstřihnu. Občas je možné, že z toho opadaného stonku znovu vyraší další květy (ať už z konce stonku - roste dál, nebo z přostředka - z oček, co poprvé nevykvetly). Občas mi takhle stonek obkvétá 2x i 3x. Pokud už z něho nic neporoste - zaschne. A vyraší vám v dohledné době jiný.

Paní Maxová,
občas rostliny potřebují delší čas, aby "posbírali sílu". Pokud listy jsou pevné a krásně zelené, tak se nic neděje. Občas se prostě stane, že dlouho trvá než vyroste nový stonek. (u mých orchidejí se vypozorovala, že většinou když vyroste stonek a následně zeschne tak než vyřaší druhý, vyroste mi list). Takže mějte strpení a uřčitě vám vykvete.. ;)


Napsal: Mona [Odpovědět]

Iveta

čtvrtek, 27. květen 2010
13:38

Dobrý den,také bych chtěla poprosit o radu,mám u jedné phalaenopsis scvrklé listy i po zalití,tak nevím čím to může být.Předem moc děkuji za odpověď


Napsal: Iveta [Odpovědět]

sluncovka4433

čtvrtek, 27. květen 2010
22:20

sluncovka4433

Za scvrklými listy u orchideje phalaenopsis může někdy chvostoskoka Folsomia Candida, která může být součástí květináče. Jinak je ale neškodná a rostlina bude fungovat bez problémů dál. Někdy ovšem může za scvrklé listy uhnívání kořenů v důsledku jejich hnití. Děje se tak kvůli přelévání rostliny! Je třeba ji tedy přesadit do méně vlhkého substrátu!
---------------------------------
Zpráva byla upravena adminem 17.01.2011 ve 15:19:29


Napsal: sluncovka4433 [Odpovědět]

Dája

neděle, 17. duben 2011
14:42

Mám orchideje Phalaenopsis již asi 5let.Nyní u tří začali ochabovat listy nic na nich nevidím.Časem uvadnou.Prosím o radu děkuji


Napsal: Dája [Odpovědět]

Martina

čtvrtek, 21. červenec 2011
19:37

Dobrý den , chtěla bych poprosit o radu .... mám doma orchidej Phalaenopsis a bohužel se mi nějak nedaří , aby mi dlouho kvetla .... Květy mi vydrží maximálně 2 měsíce ! Orchidej 1x týdně ponořuji do vody ....v horkých dnech ji rosím , 1x za 14 dní přihnojuji tekutým hnojivem a občas i hnojivem na listy ! Orchidej měla nááádherné květy ! Bylo jich 5 .... dokonce květy byly mnohem větší než když kvetla poprvé !První poupátko mi vykvetlo 13.6. a poslední páté 6.7. 2011 ! Měla jsem z ní velikáááánskou radost , ale dnes jsem z hrůzou zjistila , když jsem se vrátila z práce , že najednou jsou 2 květy zkroucené, částečně jakoby zavřené a usychají :-( už opravdu nevím , kde dělám chybu .... :-( PORAĎTE MI PROSÍM !!!!! Ještě mě napadlo ..... mám je na okně směr západ ( ale v horkých dnech mám na půl zatažené žaluzije , aby na ni moc nepražilo sluníčko ) a tak třeba jestli nemá málo světla ? ...A nebo jestli to není tím , že mám celý den , i v noci otevřenou větračku u okna a jestli třeba nechytla průvan , který fouká kolem ( hlavně teď když byly ty bouřky a strašný vítr ) .... mohlo by to být tím ? A nebo je možné , že by květy vydžely tak strašně krátkou dobu ? :-( Předem strašně moc děkuji za vaše rady .... a budu doufat , že jednou se to snad naučím a i mě orchideje pokvetou ... MARTINA


Napsal: Martina [Odpovědět]

JANA HOMOLKOVÁ

neděle, 25. prosinec 2011
13:08

Dobrý den,chtěla bych poradit.Prosím o radu,mám orchidej,kterou jsem dostala od dcery k narozeninám,až do září kvetla,pak jsem ji přesadila do většího květináčku,po zalití mi začaly opadávat listy auhnívat kořeny,pak jem věděla,že už je s ní konec.Zůstali jen malé vlsové kořínky a jeden lístek,asi už se nevzpamatuje.


Napsal: JANA HOMOLKOVÁ [Odpovědět]

Kateřina

pátek, 30. březen 2012
08:52

jsem pěstitelka orchidejí už nějaký ten rok, mám několik druhů, na každém okně cca 5-7 kusů a přečteno řádku knih. moji známí si ke mě nosí orchideje na "vyléčení", nebo mi rovnou orchidej o kterou se nechtějí starat darují...nezlobte se na mě, ale nikdy jsem nečetla větší hlouposst, než že se mají phalaenopsis zalévat každý den, to je nanprosto absurdní , nebo, že nemají dobu klidu!!! na internet opravdu může napsat kdo chce co chce.


Napsal: Kateřina [Odpovědět]

Eleanor

úterý, 29. květen 2012
14:53

Orchideje mají rády světlo, ale ne přímé slunce, které je může vyloženě spálit. Pokud máte okno na jih a většinu dne na něj praží slunce, orchidejím se na něm dařit nebude.


Napsal: Eleanor [Odpovědět]

Ilča

sobota, 9. červen 2012
12:26

Hezký den,mám doma asi 20 různých orchideí,které mě stále kvetou,zalévám tak jednou za 14 dní a sem tam na listy postříkám ředěné hnojivo,ted mě momentálně kvete asi 10 a dalších 6 má na květ,je to obrovská radost a krása.


Napsal: Ilča [Odpovědět]

Lucie kopecká

pátek, 14. prosinec 2012
21:14

Dobrý večer můžu poprosit o radu nedávno jsem si koupila orchidej..později jsem si koupila i hnojivo a hnojila ji podle návodu,ale nekoupila jsem výživu pro listy,a květy opadali,a jeden list zežloutl..když koupím tu výživu pro listy tak vyrostou ještě ty květy?Nebo už tu orchidej mužu vyhodit? :/A mám to i tak dál hnojit?Předem moc děkuji za odpověd


Napsal: Lucie kopecká [Odpovědět]

Marie Kodadova

čtvrtek, 24. leden 2013
07:43

Amaryllka nekvete. Rostou jen listy. i kdyz dodrzuji klidove obdobi. Poradte. Kde delam chybu?


Napsal: Marie Kodadova [Odpovědět]

Lenka

středa, 13. březen 2013
19:58

mám orchideje 4. rokem. Před půl rokem jsem dostala k narozeninám a byla asi něčím nakažená, ptž po společném máčení v lavoru mi jedna po druhé začaly umírat, až na jednu, kterou jsem máčela zvlášť. A zalévání není hloupost, kamarádka je zalévá, jednu nemá vůbec v kůře ani v obalu, jen v keramickém květináči, nalévá ji tam vodu a dole jí zůstává trvale stát a v jednom kuse ji kvete a to tak, že to jsem ještě nikdy neviděla.
Lucko, hnojí se pouze ve vegetačním období, tzn jen dokud rostlina nekvete. a pozor na ředění, když ji přehnojíte tak vám nepokvete a v horším případě ji spálíte.


Napsal: Lenka [Odpovědět]


Čtěte také...

Květinová dekorace v bytě

Květinová dekorace v bytě

Krásné květiny bezesporu nepatří pouze na zahradu, ale mohou vytvořit i v interiéru bytu opravdu skvělou atmosféru. Květiny v bytě mohou nejen vnitřní prostory neskutečně oživit, ale umí byt i provonět a dodávají do vzduchu svěžest. Pokud se pro některé květinové variace ve vašem bytě rozhodnete, mě…

Jak pěstovat orchideje

Jak pěstovat orchideje

Každého z nás uchvátí pohled na krásné orchideje za oknem. Tyto rostliny jsou k prodeji snad v každém zahradnictví. Jejich pěstování v bytech má však svá úskalí, ale není náročné, jak si mnoho lidí myslí. S našimi radami pěstování i péči o tyto módní květiny jistě zvládnete i vy.


Květiny patří do kvalitního květináče!

Květiny patří do kvalitního květináče!

Květiny umí neskutečně oživit interiér i exteriér a život bez nich by byl šedivý a nudný. Rozhodně ovšem nelze květiny řadit pouze mezi záležitosti, které umí udělat zahradě anebo bytu či domů krásný outfit! Velmi často se stávají dárkem, který umí rozveselit nejednu bytost něžného pohlaví. Jestliže…


[Nahoru ↑]


Nejčtenější články

Jak vybrat zahradní párty stan

Jak vybrat zahradní párty stan

Uspořádat na vlastní zahradě oslavu anebo jen setkání lidí je bezesporu skvělé. Tedy alespoň v případě, že vám vyjde počasí! Pokud se ale nechcete ohlížet na to, jak bude venku, pak si můžete pořídit kvalitní párty stan, který vás ochrání před deštěm i nepříznivými povětrnostními vlivy. V současnost…

Kustovnice čínská sazenice a pěstování

Kustovnice čínská sazenice a pěstování

Když se řekne sousloví zázračná čínská rostlina, pak si musíme nutně představit právě kustovnici čínskou označovanou jako Goji Berry. Její původ je ryze asijský a k nám byla donesena právě odtud. Když bychom měli být konkrétní, pak kustovnice goji pochází z velmi tvrdých a drsných podmínek. Díky svý…

Co potřebuje k pěstování gerbera v květináči

Co potřebuje k pěstování gerbera v květináči

Pěstování gerber je určitě hodně oblíbenou činností mnohých milovníků krásných květin. Tyto krásné květiny jsou doslova ozdobou mnohých zahradnictví a prodejen s květinami. Jednou ze základních součástí sortimentu takovýchto obchodů jsou určitě jak klasické gerbery, tak i gerbery v květináči. Druhá …