
Jak pěstovat orchideje
27. červen 2014 - Rubrika: Okrasné a užitkové rostliny - Autor: Radek Štěpán - reaguj na článekKaždého z nás uchvátí pohled na krásné orchideje za oknem. Tyto rostliny jsou k prodeji snad v každém zahradnictví. Jejich pěstování v bytech má však svá úskalí, ale není náročné, jak si mnoho lidí myslí. S našimi radami pěstování i péči o tyto módní květiny jistě zvládnete i vy.
Druhy orchidejí
Orchidejí je několik druhů. Mezi nejoblíbenější patří Phalaenopsis, Paphiopedilum nebo také Dendrobium. Všechny tyto druhy orchidejí je možné pěstovat doma. Nejčastěji u nás pěstované jsou Cymbidie a jejich hybridy, u kterých si můžete vybrat z velkého množství barev od bílé, krémové, žluté, zelené až po růžovou či červenou. Mezi nejpopulárnější hybridy orchideje patří orchidej Vanda, která má krásné květy a pěstuje se ve váze bez substrátu. Má ráda světlo a dostatečnou vlhkost, takže ji můžete jednou za čas i osprchovat vlažnou vodou nebo ji rosit.
Pěstování orchidejí
Orchideje kvetou na podzim, v zimě, ale i na jaře. Květy vydrží zhruba dva měsíce. Péče o orchideje není náročná. Jedná se o chladnomilné rostliny, ale teplota by neměla klesnout pod 10°C. Ideální teplota na pěstování je 16 – 18°C. Pokud rostlinám začnou opadávat listy, je to známka toho, že je jim horko. V létě je chraňte před sluncem, v zimě jim poskytněte dostatek světla. Je dobré je přes léto pěstovat venku. Rostliny můžete i přihnojovat zhruba od konce března jednou za dva týdny. Použijte některá z tekutých hnojiv.
Pěstování orchidejí v bytě
Orchideje můžete při dobré péči dlouhodobě pěstovat jako pokojové rostliny prakticky v každém bytě. Musíte však dodržet několik zásad pěstování. V květinářství se ujistěte, jestli má orchidej dostatečně vyvinutý kořenový systém. Kořeny nesmí být ani polámané, ani potrhané. Rostlinka by měla držet v kultivační nádobě. Listy by neměly být stočené či zkroucené, neměly by na nich být skvrny. Kultivační směs v nádobě nesmí být ani přemokřená, ale ani přeschlá. Začnou-li vám kořeny hnědnout, omezte zálivku. Naopak zelené kořenové špičky svědčí o dobrém stavu orchideje. Pokud vám vyčnívají kořeny ven ze substrátu, nevadí to.

Autor: Radek Štěpán
Pedagog, copywriter, ghostwriter, internetový freelancer Kontaktovat jej můžete na Google+
[Nahoru ↑]
Vložit komentář
Komentáře
Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!
Nenašli jste co jste hledali?
[Nahoru ↑]
Nejčtenější články
Jak vybrat zahradní párty stan

Uspořádat na vlastní zahradě oslavu anebo jen setkání lidí je bezesporu skvělé. Tedy alespoň v případě, že vám vyjde počasí! Pokud se ale nechcete ohlížet na to, jak bude venku, pak si můžete pořídit kvalitní párty stan, který vás ochrání před deštěm i nepříznivými povětrnostními vlivy. V současnost…
Kustovnice čínská sazenice a pěstování

Když se řekne sousloví zázračná čínská rostlina, pak si musíme nutně představit právě kustovnici čínskou označovanou jako Goji Berry. Její původ je ryze asijský a k nám byla donesena právě odtud. Když bychom měli být konkrétní, pak kustovnice goji pochází z velmi tvrdých a drsných podmínek. Díky svý…
Co potřebuje k pěstování gerbera v květináči

Pěstování gerber je určitě hodně oblíbenou činností mnohých milovníků krásných květin. Tyto krásné květiny jsou doslova ozdobou mnohých zahradnictví a prodejen s květinami. Jednou ze základních součástí sortimentu takovýchto obchodů jsou určitě jak klasické gerbery, tak i gerbery v květináči. Druhá …
Co u nás hledáte?
choroby rybízu druhy slepic hvozdík zahradní jak naložit maso na uzení jarní postřik meruněk jarní postřik švestek kdy sázet cibuli kdy stříhat ovocné stromy kozí rohy pěstování nemoci rybízu papriky kozí rohy pěstování pěstování marihuany postřik na švestky postřik švestek přesazování růží proč se slepice ozobávají sazeni brambor sázení cibule sazeni fazolí setí rajčat stavba udírny stříhání jabloní na jaře stříhání jabloní strihani ovocných stromu stříhání stromů tipec u slepic tůje a ovocné stromy výsadba cibule výsev majoránkyHints