
Choroby švestek: Největší nepřítel dobré slivovice
9. červen 2018 - Rubrika: Komerční sdělení - Autor: Radek Štěpán - reaguj na článekMáte rádi kvalitní destilát ze švestek a chtěli byste si vypálit svou vlastní slivovici? Pokud ano, zcela jistě víte, že bude zapotřebí opravdu bohaté úrody moravského modrého zlata. Dočkat se takovéhoto pokladu zcela jistě můžete, nicméně měli byste myslet na to, že i švestky mohou onemocnět. Chorob slivoní existuje hned několik, a tak se vyplatí o nich alespoň něco málo vědět. V následujících řádcích se proto na nejznámější nemoci slivoní podíváme podrobněji.
Nejznámější nemocí je šárka
Dostatečného množství slivovice se nedočkáte za předpokladu, že vaše stromy napadne šárka. Jedná se o tradiční chorobu slivoní, jíž ale mohou trpět také meruňky anebo, višně, broskve a jiné peckoviny. Jak se pozná? Jednoduše, na plodech se začnou tvořit žlutozelené mapy. Plody se také postupně začnou deformovat. Jejich chuť je po napadení bídná, málo sladká a zkrátka planá. Bránit se lze šárce především brzkým postřikem aplikovaným na počátku jara, aneb nákupem rezistentní odrůdy. Rozhodně zabraňte na jaře mravencům, aby dopravili do koruny stromu mšice.
Červená skvrnitost slivoně
Jestliže na listech zaznamenáte žlutozelené a po čase červené skrvny, je situace jasná. Váš strom byl napaden červenou skvrnitostí. Ta se vyznačuje právě červenými skvrnami o velikosti od 5 do 10 mm. Listy následně mění tvar a schnou. Chránit se lze likvidací spadeného listí anebo postřikem obsahujícím fungicidy. Stříká se cca 1 týden po odkvětu.
Rez slivoně
Pokud na horní straně listů spatříte v létě menší skvrny, jedná se nejspíše o ložiska takzvaných uredospor. Mají hnědou barvu a napadené listy v krátké době upadnou. O své potenciální zásoby slivovice se tak můžete právem strachovat. Napadené rostliny odstraňte a ideálně od konce dubna je třeba aplikovat fungicidy.
Rádi byste si dali slivovici a aktuálně třeba z důvodu zmiňovaných chorob nemáte dostatek švestek? Pak si ji lze samozřejmě koupit. Kvalitní slivovice najdete dostatek v eshopu PanAlfréd.cz, a to od mnoha známých českých firem. Bydlíte-li v Praze, dovezou vám ji bezplatně.

Autor: Radek Štěpán
Pedagog, copywriter, ghostwriter, internetový freelancer Kontaktovat jej můžete na Google+
[Nahoru ↑]
Vložit komentář
Komentáře
Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!
Nenašli jste co jste hledali?
[Nahoru ↑]
Nejčtenější články
Jak vybrat zahradní párty stan

Uspořádat na vlastní zahradě oslavu anebo jen setkání lidí je bezesporu skvělé. Tedy alespoň v případě, že vám vyjde počasí! Pokud se ale nechcete ohlížet na to, jak bude venku, pak si můžete pořídit kvalitní párty stan, který vás ochrání před deštěm i nepříznivými povětrnostními vlivy. V současnost…
Kustovnice čínská sazenice a pěstování

Když se řekne sousloví zázračná čínská rostlina, pak si musíme nutně představit právě kustovnici čínskou označovanou jako Goji Berry. Její původ je ryze asijský a k nám byla donesena právě odtud. Když bychom měli být konkrétní, pak kustovnice goji pochází z velmi tvrdých a drsných podmínek. Díky svý…
Sázení cibule

Jednou z nejoblíbenějších tuzemských plodin je zcela jistě cibule. Její pěstování je hojné a cibuli lze spatřit prakticky na všech zahrádkách. Cibule je plodinou, která se může pochlubit velmi hlubokou historií. Původ cibule je v západní části Asie, konkrétně někde na půdě Iránu a Pakistánu. Pěstova…
Co u nás hledáte?
choroby rybízu druhy slepic hvozdík zahradní jak naložit maso na uzení jarní postřik meruněk jarní postřik švestek kdy sázet cibuli kdy stříhat ovocné stromy kozí rohy pěstování nemoci rybízu papriky kozí rohy pěstování pěstování marihuany postřik na švestky postřik švestek přesazování růží proč se slepice ozobávají sazeni brambor sázení cibule sazeni fazolí setí rajčat stavba udírny stříhání jabloní na jaře stříhání jabloní strihani ovocných stromu stříhání stromů tipec u slepic tůje a ovocné stromy výsadba cibule výsev majoránkyHints