Největší škůdci cuket
16. listopad 2015 - Rubrika: Ochrana zahradních rostlin a stromů - Autor: Radek Štěpán - reaguj na článekSkvělé cukety jsou doménou každé zahrady. Tato nenáročná plodina je velmi oblíbená, protože si ji můžete vypěstovat přímo ze semínka a není nijak náročná na celkovou údržbu. Pokud se i vy rozhodnete pro pěstování cuket, měli byste brát v potaz největší škůdce, kteří mohou vaše již vzrostlé cukety napadnout. Pokud o nich nevíte, nevadí, v následujících řádcích vám poradíme, o jaké druhy škůdců se jedná a jakým způsobem byste měli jejich náletům čelit. Možností máte bezesporu celou řadu.
Slimákům se nevyhnete
Jestliže si myslíte, že cuketa nechutná slimákům, jste na omylu. Většinou na ni ale jdou až v momentu, kdy nic lepšího na zahradě není. Štětinaté listy cukety jsou pro slimáky obtížněji překonatelné. Do plodu se dostanou jen málokdy. Zejména mladé rostlinky si ale dokonale braňte, jelikož nemají ještě takové štětinky a jsou tak pro slimáka španělského vítanou pochoutkou. Ideální je obalení rostlinek anebo návnady na slimáky.
Plíseň okurková jde i na cukety
Největším strašákem pěstitelů cuket je v každém případě plíseň okurková. Ta se dokáže maximálně rozšířit především v poměrně dlouho trvajícím období sucha. Poznáte ji velmi jednoduše, jelikož na povrchu rostlin vytvoří šedý povlak, jehož se nebudete schopni zbavit. Ideální je mít u cukety stále vcelku vlhkou půdu, což zajistí do jisté míry její rezistenci vůči plísni. Rozhodně se vyplatí cukety sledovat a v případě napadení odstranit jednotlivé listy. Rostlina se bez nich obejde a bude se jí dařit mnohem lépe.
Virové choroby a hniloba
Vcelku častým onemocněním cukety je virová mozaika. Na plodech je patrná a při napadení cukety je třeba celou rostlinu odstranit. U hniloby je to jednodušší, jelikož odstraníte pouze napadené plody. Ty většinou hnijí směrem od svého konce a již dál nerostou. Důvodem je přehnaná vlhkost.
Autor: Radek Štěpán
Pedagog, copywriter, ghostwriter, internetový freelancer Kontaktovat jej můžete na Google+
[Nahoru ↑]
Vložit komentář
Komentáře
Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!
Nenašli jste co jste hledali?
[Nahoru ↑]
Nejčtenější články
Kustovnice čínská sazenice a pěstování
Když se řekne sousloví zázračná čínská rostlina, pak si musíme nutně představit právě kustovnici čínskou označovanou jako Goji Berry. Její původ je ryze asijský a k nám byla donesena právě odtud. Když bychom měli být konkrétní, pak kustovnice goji pochází z velmi tvrdých a drsných podmínek. Díky svý…
Jak vybrat zahradní párty stan
Uspořádat na vlastní zahradě oslavu anebo jen setkání lidí je bezesporu skvělé. Tedy alespoň v případě, že vám vyjde počasí! Pokud se ale nechcete ohlížet na to, jak bude venku, pak si můžete pořídit kvalitní párty stan, který vás ochrání před deštěm i nepříznivými povětrnostními vlivy. V současnost…
Sázení cibule
Jednou z nejoblíbenějších tuzemských plodin je zcela jistě cibule. Její pěstování je hojné a cibuli lze spatřit prakticky na všech zahrádkách. Cibule je plodinou, která se může pochlubit velmi hlubokou historií. Původ cibule je v západní části Asie, konkrétně někde na půdě Iránu a Pakistánu. Pěstova…
Co u nás hledáte?
choroby rybízu druhy slepic hvozdík zahradní jak naložit maso na uzení jarní postřik meruněk jarní postřik švestek kdy sázet cibuli kdy stříhat ovocné stromy kozí rohy pěstování nemoci rybízu papriky kozí rohy pěstování pěstování marihuany postřik na švestky postřik švestek přesazování růží proč se slepice ozobávají sazeni brambor sázení cibule sazeni fazolí setí rajčat stavba udírny stříhání jabloní na jaře stříhání jabloní strihani ovocných stromu stříhání stromů tipec u slepic tůje a ovocné stromy výsadba cibule výsev majoránkyHints