InZahrada.cz - Moderní zahrada

Váš průvodce světem moderních zahrad


RSS kanál




verze pro tisk

Choroby švestek, višní a třešní

17. srpen 2010 - Rubrika: Ochrana zahradních rostlin a stromů - Autor: Radek Štěpán - Komentáře: 16

Máte-li rádi vaše ovocné stromy, tak byste určitě měli zbystřit, jelikož jsou to právě ony, které trpí spoustou různých nepříjemných onemocnění. Choroby švestek anebo choroby jabloní nejsou ničím neobvyklým, nicméně jejich podceňování se rozhodně nevyplácí. Zahrada plná nemocných stromů je obrazem nedbalého přístupu zahradníka. Neznalost neomlouvá, a tak je třeba si základní choroby švestek, višní a třešní uvést!

Mšice, kam se podíváte…

Ochrana zahradních rostlin a stromůOchrana zahradních rostlin a stromů

Velmi nepříjemnou záležitostí je bezesporu mšice švestková. Tento malý živočich se usazuje na spodní straně listů a škodí jak samotní dospělí jedinci, tak i nymfy. Listy napadené mšicemi se pochopitelně mění k horšímu, když žloutnou a v důsledku toho následně opadávají. Strom jako takový pomalu uvadá, jelikož letorosty již dále nerostou. Mšice na třešni působí prakticky stejně jako mšice švestková. Ochrana před těmito nepříjemnými malými škůdci spočívá v postřiku insekticidy. Ideální je postřik švestek po odkvětu.

Pozor na obaleče švestkového!

Obaleč švestkový je velmi nepříjemný škůdce, jelikož jeho housenky jsou velmi dobře schopny prožrat se oplodím a způsobit tak červivost plodů. Ty jsou pochopitelně mnohem dříve zralé než plody, které nebyly nijak napadeny. Dříve také dozrávají a samotní červi rozhodně chuť k snědku plodu nepodpoří. I když, jsou-li švestky pěstovány na slivovici, není s červíky problém. Toto onemocnění se také projevuje tím, že z konkrétní napadené švestky vyteče trocha takzvaného klejotoku. Ten okamžitě zasychá a ze švestky jakoby trčela zaschlá kapka. Řešením proti tomuto škůdci jsou také insekticidy.

Pilatka a vrtule třešňová

Hodně nepříjemnou záležitostí, která také může potrápit, je určitě pilatka třešňová. Larvy napadají listy ze spodní strany. Ty potom usychají a předčasně odpadnou. Když pilatka napadne určité stromy opakovaně, tak dochází k jejich oslabování a postupně logicky k úpadku. Ochranu je třeba provést při zjištění přítomnosti larev na spodní straně listů. Když ke zjištění dojde, je třeba použít insekticidů. Nepříjemným škůdcem je taktéž Vrtule třešňová. Ta se živí zejména oplodím. Třešeň při napadení hnědne a hnije.



Hodnocení

3.16 hvězdiček / Hodnoceno: 19x


Autor Radek Štěpán

Autor: Radek Štěpán

Pedagog, copywriter, ghostwriter, internetový freelancer Kontaktovat jej můžete na Google+



[Nahoru ↑]


Vložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Jaromír Zaňka

pátek, 10. březen 2017
08:21

MÁM STAROU ODRŮDU ŠPENDLÍKU PO ODKVĚTU PLODY NAPADENY JE TAM DÍRKA NEDOZRAJÍ A OPADNOU PORADÍTE JAKÝ POSTŘIK NERAD POUŽÍVÁM POSTŘIKY ALE MAM STRACH ŽE PŘÍDU O STROM . DĚKUJI


Napsal: Jaromír Zaňka [Odpovědět]

D. Gerstnerová

pondělí, 13. březen 2017
12:47

Dobrý den, prosím o radu na švestce mi začala odpadávat kůra. Jaká je to příčina a co mám dělat. Děkuji za informaci. p. Gerstnerová


Napsal: D. Gerstnerová [Odpovědět]

vaclav

úterý, 12. říjen 2010
20:54

Mám na švestce také problem,,,na listech se dělají kulaté skvrnky které se časem proděraví a listy jsou samá díra,,listy se napřed zkroutí ale později jsou jen děravé,,čim postříkat ????


Napsal: vaclav [Odpovědět]

sluncovka4433

středa, 13. říjen 2010
22:41

sluncovka4433

Skvrny na listech jsou v podstatě projevem skvrnitosti listů, která bývá také někdy označována jako dírkovatost. Za vše může jarní počasí, které bylo letos poměrně vlhké. Volit je možné třeba postřik Delan, který se hodí i proti rzi anebo některé jiné postřiky na ovocné stromy, jako jsou třeba Dithane či Novozir. :-?
---------------------------------
Zpráva byla upravena adminem 15.10.2010 ve 11:54:35


Napsal: sluncovka4433 [Odpovědět]

Ivana

neděle, 16. leden 2011
19:33

Dobrý den,již druhým rokem trápí naší slivon,mšice.chci se zeptat,jaký postřik by byl vhodný a účinný.A kdy jej mohu použít.Děkuji
Ivana


Napsal: Ivana [Odpovědět]

sluncovka4433

neděle, 16. leden 2011
21:58

sluncovka4433

Na mšice se hodí hned několik přípravků, z nichž bych jmenoval třeba Mospilan. Použít by se měl v momentu, kdy bude na stromu více shluků mšic. Určitě bych nezapomněl na rozprašovač. Co se týká doby, po kterou se nedoporučuje konzumovat ovoce, tedy ve vašem případě švestky, tak ta je uvedena přímo na výrobku. Když ale postříkáte slivoně na jaře, tak by neměl být problém... :-8


Napsal: sluncovka4433 [Odpovědět]

Musial Jaroslav

středa, 9. únor 2011
11:18

Švestku mi pravděpodobně napadli hálčikovci/bradavičky na listech) potřebuji radu jak se jich zbavit.


Napsal: Musial Jaroslav [Odpovědět]

Miuroslav Malý

neděle, 27. únor 2011
09:16

Mirek
Mám švestko-blumu, která mohutně kvete, ale hned po odvětu budoucí plody napadnou malý bílý červíčci,kteří sežerou pecku a posléze budoucí plod odpadne.Potom strom mohutně mapadají mšice.Prosím poradte s problémem,kdy a jaký postřik aplikovat. Předem děkuji za rady.


Napsal: Miuroslav Malý [Odpovědět]

Pepa

úterý, 8. březen 2011
14:46

hálčikovci/bradavičky na listech
bio ochrana viz Typhlodromus pyrina stránce : http://www.biocont.cz/produkty.html


Napsal: Pepa [Odpovědět]

Tempírová

pondělí, 5. červen 2017
16:04

Mám již mnoho let českou švestku,každoročně plodí,letos se objevilo něco,co nemohu nikde najít,o co se to vlastně jedná,plody se začaly protahovat,jsou to placičky a dosti velké,kdyby se nafoukly,jsou velké jako dozrálá švestka,je to jasná světle zelená barva.Děkuji.Tempírová


olda

pondělí, 28. březen 2011
19:56

dobrý den chci se zeptat švestky proti pilatce, mužu stříkat těsně před květem, ano nebo ne,a nebo vkvětu, Reldanem poradte, a čím, děkuji olda.


Napsal: olda [Odpovědět]

Karel

pátek, 29. duben 2011
08:06

Mám prostředek DELAN. může se tento aplikovat u višní po květu proti monilióze
která se mi již 2.rok projevuje u Morely pozdní? Nebo jaký jiný a kdy provádět postřik?


Napsal: Karel [Odpovědět]

Komárek

neděle, 3. červen 2012
17:51

Švestky ničí druhým rokem brouk asi 8 mm šestinohý (první nohy jako ruce), po stranách oranžové pruhy. Prosím o radu co to je a co s tím.


Napsal: Komárek [Odpovědět]

Miroslav

čtvrtek, 13. červen 2013
10:52

Listy švestky jsou posety malými, tvrdými, červenými hrbolky velikosti hlavičky špendlíku. Co s tím v červnu, co s tím příští rok???


Napsal: Miroslav [Odpovědět]

Duketovska Ilona

neděle, 16. červen 2013
10:52

Na svestce zasazene pred 2 roky nahle zaschly letosni vyhony. Co s tim?
Naroubovana visen je plna msic, myslim si, ze to jsou msice. Je to male, cerne.
Dekuju za odpoved.


Napsal: Duketovska Ilona [Odpovědět]

Antonín

čtvrtek, 3. červenec 2014
13:22

Již druhým rokem mám problémy s opadáváním plodů bosenské švestky.Plody brzy zmodrají a opadají.Můžete mi poradit,co je příčinou a jak problém řešit,děkuji.


Napsal: Antonín [Odpovědět]


Čtěte také...

Choroby švestek: Největší nepřítel dobré slivovice

Choroby švestek: Největší nepřítel dobré slivovice

Máte rádi kvalitní destilát ze švestek a chtěli byste si vypálit svou vlastní slivovici? Pokud ano, zcela jistě víte, že bude zapotřebí opravdu bohaté úrody moravského modrého zlata. Dočkat se takovéhoto pokladu zcela jistě můžete, nicméně měli byste myslet na to, že i švestky mohou onemocnět. Choro…

Postřik švestek a jiných ovocných stromů

Postřik švestek a jiných ovocných stromů

Krásné tmavomodré švestky jsou určitě snem každého zahrádkáře! Švestkové sady se vysazují hned z několika důvodů. Všechny tyto důvody souvisejí s užitkem těchto plodů. Taková domácí švestka v podobě slivovice zahřeje a chutná. Zapomenout nelze ani na skvělá domácí povidla, která milují jak děti, ta…


Pozor na nepříjemné choroby paprik

Pozor na nepříjemné choroby paprik

Možná bychom nenašli oblíbenější činnost zahrádkářů u nás než je pěstování paprik. Jsou to právě papriky, které milujeme možná více než kteroukoli jinou zeleninu. Papriky jsou skvělé jak kvůli tomu, že obsahují velké množství vitamínů a látek, tak i skrze to, že jde o zeleninu, jež je velmi univerzá…

Kořenová zelenina a její nejčastější choroby

Kořenová zelenina a její nejčastější choroby

Pěstování kořenové zeleniny má nejen v České republice obrovskou tradici a vypěstovat si takový salát, mrkev anebo petržel a další kořenovou zeleninu chce prakticky skoro každý majitel zahrady. Pěstování kořenové zeleniny není nijak složité, pozor je ovšem třeba si dát na různé choroby, kterými může…



[Nahoru ↑]


Nejčtenější články

Kustovnice čínská sazenice a pěstování

Kustovnice čínská sazenice a pěstování

Když se řekne sousloví zázračná čínská rostlina, pak si musíme nutně představit právě kustovnici čínskou označovanou jako Goji Berry. Její původ je ryze asijský a k nám byla donesena právě odtud. Když bychom měli být konkrétní, pak kustovnice goji pochází z velmi tvrdých a drsných podmínek. Díky svý…

Jak vybrat zahradní párty stan

Jak vybrat zahradní párty stan

Uspořádat na vlastní zahradě oslavu anebo jen setkání lidí je bezesporu skvělé. Tedy alespoň v případě, že vám vyjde počasí! Pokud se ale nechcete ohlížet na to, jak bude venku, pak si můžete pořídit kvalitní párty stan, který vás ochrání před deštěm i nepříznivými povětrnostními vlivy. V současnost…

Sázení cibule

Sázení cibule

Jednou z nejoblíbenějších tuzemských plodin je zcela jistě cibule. Její pěstování je hojné a cibuli lze spatřit prakticky na všech zahrádkách. Cibule je plodinou, která se může pochlubit velmi hlubokou historií. Původ cibule je v západní části Asie, konkrétně někde na půdě Iránu a Pakistánu. Pěstova…