
Stévie sladká jako zdravé přírodní sladidlo
26. červen 2014 - Rubrika: Komerční sdělení - Autor: Radek Štěpán - Komentáře: 1Slazení klasickým rafinovaným cukrem je často kritizováno nejedním odborníkem na zdravou stravu. Není se čemu divit, jelikož zejména řepný cukr v tradiční podobě zcela určitě lidskému zdraví i v jen trochu větším množství neprospívá. Vynikající alternativou rafinovaného cukru je stévie sladká. Tato nízkokalorická a přitom hodně sladká a léčivá rostlina dokáže doslova divy. Představme si tedy stévii podrobněji a soustřeďme se nejen na její vlastnosti, ale i na pěstování této rostliny.
Stévie převyšuje cukr ve všech směrech
Stévie sladká pochází z Jižní Ameriky a v našich končinách zatím příliš známá není. Postupně ale díky svým vlastnostem začíná pronikat i k nám a není problém ji sehnat třeba v podobě semínek. Stévie funguje především jako skvělé přírodní zdravé sladidlo. Když jej z hlediska sladkosti porovnáme s cukrem, pak zjistíme, že stévie sladká je až 300x sladší než cukr. Nabízí navíc další nesporné devízy. V první řadě je mnohem méně kalorická a neškodí chrupu. Zuby naopak dokáže ještě chránit před vlivy jiných potravin. Její chuť je oproti cukru poněkud odlišná, ale není problém si na ni zvyknout.
Využití stévie sladké
Nejčastěji se stévie sladká používá jako alternativní sladidlo místo cukru. Můžete s ní tedy sladit různé nápoje, anebo ji přidávat do pokrmů. Stévie dokáže na rozdíl od cukru také pomoct trávení a tlumí i tolik obávané pálení žáhy. Pokud trpíte cukrovkou, pak se jedná o optimální sladidlo. Dokáže totiž zvýšit produkci inzulínu. Využít je možné účinky stévie sladké i v ústní vodě. Již jen žvýkání listu zničí bakterie způsobující zápach z úst. Známé jsou i její účinky, které snižují touhu po alkoholu a nikotinu z cigaret.
Vypěstujte si jednoduše stévii sladkou doma
Pěstování stévie sladké není rozhodně nijak
náročné. Stévie je trvalkou, která dosahuje v maximu výšky 80 cm. V našich
podmínkách je vysoká pouze přiblížně 50 cm. Výsev semínek stívie je ideální
realizovat přímo do skleníku anebo v interiéru do květináče. Ven na zahradu
se stévie sladká sázet nedoporučuje. Nejdůležitější jsou pro vyklíčení a
následný růst půdní podmínky. Půda musí mít pH od 5,5 do 6,5 a dostatečnou,
ale ne přílišnou vlhkost. Nejvhodnější je zvolit klasický substrát pro
muškáty. Pro kvalitní růst potřebuje stévie sladká teplotu okolo 25 stupňů
Celsia. Rostlina stévie dokáže i přezimovat, a to při teplotě od 8 do 14
stupňů Celsia. Pozor si dejte jen na teploty pod 5 stupňů, při nichž stévie
sladká vadne.

Autor: Radek Štěpán
Pedagog, copywriter, ghostwriter, internetový freelancer Kontaktovat jej můžete na Google+
[Nahoru ↑]
Vložit komentář
Komentáře
Jana
čtvrtek, 3. červenec 201418:24
stévií už sladím přes rok a musím potvrdit, že mi hodně ulehčila od pálení žáhy
Napsal: Jana [Odpovědět]
Nenašli jste co jste hledali?
[Nahoru ↑]
Nejčtenější články
Jak vybrat zahradní párty stan

Uspořádat na vlastní zahradě oslavu anebo jen setkání lidí je bezesporu skvělé. Tedy alespoň v případě, že vám vyjde počasí! Pokud se ale nechcete ohlížet na to, jak bude venku, pak si můžete pořídit kvalitní párty stan, který vás ochrání před deštěm i nepříznivými povětrnostními vlivy. V současnost…
Kustovnice čínská sazenice a pěstování

Když se řekne sousloví zázračná čínská rostlina, pak si musíme nutně představit právě kustovnici čínskou označovanou jako Goji Berry. Její původ je ryze asijský a k nám byla donesena právě odtud. Když bychom měli být konkrétní, pak kustovnice goji pochází z velmi tvrdých a drsných podmínek. Díky svý…
Co potřebuje k pěstování gerbera v květináči

Pěstování gerber je určitě hodně oblíbenou činností mnohých milovníků krásných květin. Tyto krásné květiny jsou doslova ozdobou mnohých zahradnictví a prodejen s květinami. Jednou ze základních součástí sortimentu takovýchto obchodů jsou určitě jak klasické gerbery, tak i gerbery v květináči. Druhá …
Co u nás hledáte?
choroby rybízu druhy slepic hvozdík zahradní jak naložit maso na uzení jarní postřik meruněk jarní postřik švestek kdy sázet cibuli kdy stříhat ovocné stromy kozí rohy pěstování nemoci rybízu papriky kozí rohy pěstování pěstování marihuany postřik na švestky postřik švestek přesazování růží proč se slepice ozobávají sazeni brambor sázení cibule sazeni fazolí setí rajčat stavba udírny stříhání jabloní na jaře stříhání jabloní strihani ovocných stromu stříhání stromů tipec u slepic tůje a ovocné stromy výsadba cibule výsev majoránkyHints