
Pěstování a sklizeň stévie
8. září 2014 - Rubrika: Pěstování ovoce a zeleniny - Autor: Radek Štěpán - Komentáře: 1Stévie má drobné nenápadné květy bílé barvy. Je nízkokalorická, ale přitom sladká. Pěstovat doma ji můžete nejen jako sladidlo, ale i pro její léčivé účinky. V lékárnách je stévie k dostání ve formě tablet nebo prášku. V bylinkářství seženete stévii sušenou. Vypěstovat si ji však můžete sami a věřte, že na tom není nic složitého.
Pěstování stévie
Pro pěstování stévie si připravte zahradní substrát, který bude obsahovat dostatečné množství humusu. Stévie je náročná na teplo, proto se jí velmi dobře daří ve skleníku, kde je pro ni dostatečná vlhkost a ideální teplota. Rostlince se bude dařit také venku na záhoně nebo v květináči. Stévii se daří při teplotě od 24 do 26 °C. Substrát udržujte stále vlhký, ale nepřelévejte ho. Při péči o rostlinku nezapomínejte na sestřih. Rostlinu sestříhejte na výšku asi 10 cm. Na zimu umístěte rostlinu do místnosti s teplotou kolem 8–14 °C. Udělejte to před tím, než teplota klesne pod 5 °C, jinak byste o stévii díky podzimním mrazíkům mohli přijít. Na jaře ji přesaďte do větší nádoby, ve které obnoví růst.
Sklizeň stévie
Stévii sklízejte v době, kdy vykvete. To by měla být rostlinka již dostatečně velká a připravená ke sklizni. V době kvetení je totiž nejsladší. Rostlinku odstřihněte zhruba 10 až 12 cm nad zemí. Její růst se automaticky obnoví a znovu se začne rozvětvovat. Stévie sladká je zdravým přírodním sladidlem, obsahuje steviosid a rebaudiosid. Stévií můžete sladit nápoje, takže použijete stévii místo cukru krystal. Dále stévii místo cukru můžete použít při přípravě sladkých vařených i pečených pokrmů. Její výhodou je zejména to, že není oproti cukru tak kalorická. Chuťově je jiná než cukr, ale dá se na toto „zdravější“ sladidlo zvyknout.
Stévie a její použití
Stévii sladkou jsme vám již doporučili jako nízkokalorické sladidlo. Navíc má i účinky prospěšné našemu zdraví. Nejenže zlepšuje trávení a mírní pálení žáhy, ale zvyšuje i produkci inzulínu, tudíž je výborná pro cukrovkáře. Ze stévie můžete použít listy k žvýkání pro lepší dech. Ke stejným účelům můžete využít i ústní vodu. Preventivně působí proti kazivosti zubů a parodontóze. Má antibakteriální a hojivé účinky. Používá se na rány, ekzém, akné i na štípnuté hmyzem.

Autor: Radek Štěpán
Pedagog, copywriter, ghostwriter, internetový freelancer Kontaktovat jej můžete na Google+
[Nahoru ↑]
Vložit komentář
Komentáře
Janda
středa, 24. únor 201616:21
Jak se extrakuje cukr z listů stévie? Jde mi o postup. Děkuji.
Napsal: Janda [Odpovědět]
Nenašli jste co jste hledali?
[Nahoru ↑]
Nejčtenější články
Jak vybrat zahradní párty stan

Uspořádat na vlastní zahradě oslavu anebo jen setkání lidí je bezesporu skvělé. Tedy alespoň v případě, že vám vyjde počasí! Pokud se ale nechcete ohlížet na to, jak bude venku, pak si můžete pořídit kvalitní párty stan, který vás ochrání před deštěm i nepříznivými povětrnostními vlivy. V současnost…
Kustovnice čínská sazenice a pěstování

Když se řekne sousloví zázračná čínská rostlina, pak si musíme nutně představit právě kustovnici čínskou označovanou jako Goji Berry. Její původ je ryze asijský a k nám byla donesena právě odtud. Když bychom měli být konkrétní, pak kustovnice goji pochází z velmi tvrdých a drsných podmínek. Díky svý…
Co potřebuje k pěstování gerbera v květináči

Pěstování gerber je určitě hodně oblíbenou činností mnohých milovníků krásných květin. Tyto krásné květiny jsou doslova ozdobou mnohých zahradnictví a prodejen s květinami. Jednou ze základních součástí sortimentu takovýchto obchodů jsou určitě jak klasické gerbery, tak i gerbery v květináči. Druhá …
Co u nás hledáte?
choroby rybízu druhy slepic hvozdík zahradní jak naložit maso na uzení jarní postřik meruněk jarní postřik švestek kdy sázet cibuli kdy stříhat ovocné stromy kozí rohy pěstování nemoci rybízu papriky kozí rohy pěstování pěstování marihuany postřik na švestky postřik švestek přesazování růží proč se slepice ozobávají sazeni brambor sázení cibule sazeni fazolí setí rajčat stavba udírny stříhání jabloní na jaře stříhání jabloní strihani ovocných stromu stříhání stromů tipec u slepic tůje a ovocné stromy výsadba cibule výsev majoránkyHints