InZahrada.cz - Moderní zahrada

Váš průvodce světem moderních zahrad


RSS kanál




verze pro tisk

Černý brouk kvapník symbolem letošního léta

21. říjen 2013 - Rubrika: Ochrana zahradních rostlin a stromů - Autor: Radek Štěpán - reaguj na článek

Letošní léto bylo skutečně velmi horké a často jste se jistě setkali s různými druhy hmyzu. Komáři a mouchy jsou již jakousi samozřejmostí, o které je zbytečné se rozepisovat, nicméně poměrně zajímavé byly návštěvy brouka kvapníka. Včelí medvídci nelhali a uspěchaný brouk kvapík, který v nich vystupoval, byl parafrází právě na malého černého kvapníka, který se stal hostem mnohých domácností. Je tedy tento brouk zdraví škodlivý a měli bychom si na něj dát nějaký abnormální pozor?

Kdo je kvapník plstnatý?

Kvapník plstnatý latinsky Pseudoophonus rufipes je především vynikající chodec, který se mnohdy také nazýval jako svižník. Jeho tělo pokrývá spousta malých chloupků, jež jsou prakticky neviditelné. Mnohdy na něm díky těmto chloupkům zůstává písek anebo drobné částečky zeminy. Krovky má černé a jsou na nich rýhy. Co se týká celkové velikosti kvapníka plstnatého, tak ta činí přibližně nějakých 1,5 centimetru. V přírodním prostředí se tento brouk schovával většinou pod kameny a snažil se lovit drobný malý hmyz anebo plže. Mnohdy se dokonce živil i jako býložravec.

Proč se kvapník přemnožil?


Za skutečně teplého léta a vhodných podmínek se mohou kvapníci velmi rychle přemnožit. Množí se dvakrát do roka, jelikož larvy plstníka jsou schopny se do zimy vylíhnout a přeměnit se v dospělé jedince. Na konci letního období dochází k dalšímu množení a vzniklé larvy přezimují. Nově vylíhlí brouci se stěhují po zimě právě za světlem a teplem, které jim poskytují lidská obydlí. Kvapníci denní světlo nemusí, nicméně to noční je láká abnormálně, takže se za ním hrnou.

Ochrana zahradních rostlin a stromůOchrana zahradních rostlin a stromů

Dočasná invaze

Kvapník plstnatý není šváb! Ve vašem domově se napořád neusídlí, takže z něj tak velké obavy mít nemusíte! Určitě se jej ale nedotýkejte vlastníma rukama bez rukavic, jelikož může při podráždění vypustit sekret, který vás poleptá. Důsledkem pak budou menší bolestivé puchýřky. Chcete-li se kvapníka zbavit, postačí vám insekticid…



Hodnocení

3.29 hvězdiček / Hodnoceno: 17x


Autor Radek Štěpán

Autor: Radek Štěpán

Pedagog, copywriter, ghostwriter, internetový freelancer Kontaktovat jej můžete na Google+



[Nahoru ↑]


Vložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!


Čtěte také...

Černý rybíz, jeho pěstování, sklizeň a zpracování

Černý rybíz, jeho pěstování, sklizeň a zpracování

Černý rybíz je řazen mezi vitamínové bomby. Pokud chcete mít vitamíny ze zahrady, tak je ideální jej vysadit. Rybíz se dá vysadit na kteroukoli zahradu, jelikož nezabere až tolik prostoru. Vybrat si lidé mohou jak rybíz keříkovým tak i rybíz, který jakoby tvořil menší stromečky. Pěstování této rostl…

Černá moruše a její pěstování

Černá moruše a její pěstování

Když se řekne moruše, většině lidí se vybaví známý bourec morušový. Tento brouk zabezpečuje výrobu hedvábí ryze přírodního charakteru. Moruše jsou tedy jednak užitkovými a jednak i okrasnými stromy. V našich podmínkách se daří dobře nejen jim, ale také druhům moruší, které mají jako plody ovoce. To …


Choroby rybízu a jejich předcházení a zamezení

Choroby rybízu a jejich předcházení a zamezení

Rybíz je doslova vitamínovou bombou a lidé jej pěstují nejen v České republice již od nepaměti. Jedná se o ovoce, které není z pohledu svého pěstování nikterak náročné a mohou jej doma mít na zahradě i méně zkušení pěstitelé. Rybíz lze rozdělit do několika různých druhů, nicméně lidé většinou rozliš…

Vlčí mák a jiné druhy ozdobných máků na zahradě

Vlčí mák a jiné druhy ozdobných máků na zahradě

Jen velmi těžko bychom hledali někoho, kdo by neznal vlčí mák. Tato krásná drobná rostlinka je považována za plevel, který roste u polí a jehož si často lidé prakticky ani nevšimnou. Pro mnohé je ovšem tato květinka symbolem léta a příjemně strávených chvilek třeba na výletech v přírodě. Na zahradě …



[Nahoru ↑]


Nejčtenější články

Kustovnice čínská sazenice a pěstování

Kustovnice čínská sazenice a pěstování

Když se řekne sousloví zázračná čínská rostlina, pak si musíme nutně představit právě kustovnici čínskou označovanou jako Goji Berry. Její původ je ryze asijský a k nám byla donesena právě odtud. Když bychom měli být konkrétní, pak kustovnice goji pochází z velmi tvrdých a drsných podmínek. Díky svý…

Jak vybrat zahradní párty stan

Jak vybrat zahradní párty stan

Uspořádat na vlastní zahradě oslavu anebo jen setkání lidí je bezesporu skvělé. Tedy alespoň v případě, že vám vyjde počasí! Pokud se ale nechcete ohlížet na to, jak bude venku, pak si můžete pořídit kvalitní párty stan, který vás ochrání před deštěm i nepříznivými povětrnostními vlivy. V současnost…

Sázení cibule

Sázení cibule

Jednou z nejoblíbenějších tuzemských plodin je zcela jistě cibule. Její pěstování je hojné a cibuli lze spatřit prakticky na všech zahrádkách. Cibule je plodinou, která se může pochlubit velmi hlubokou historií. Původ cibule je v západní části Asie, konkrétně někde na půdě Iránu a Pakistánu. Pěstova…