InZahrada.cz - Moderní zahrada

Váš průvodce světem moderních zahrad


RSS kanál




verze pro tisk

Černá moruše a její pěstování

18. listopad 2013 - Rubrika: Pěstování ovoce a zeleniny - Autor: Radek Štěpán - Komentáře: 3

Když se řekne moruše, většině lidí se vybaví známý bourec morušový. Tento brouk zabezpečuje výrobu hedvábí ryze přírodního charakteru. Moruše jsou tedy jednak užitkovými a jednak i okrasnými stromy. V našich podmínkách se daří dobře nejen jim, ale také druhům moruší, které mají jako plody ovoce. To má skvělou chuť a není problém takovýto strom zasadit prakticky kdykoli, když to budeme potřebovat. Soustřeďme se tedy na základní vlastnosti těchto stromů a na jejich pěstování.

Pěstování moruší

Moruše není určitě na pěstování nijak náročná podobně jako některé jiné dřeviny. Optimální je morušovník vysadit do teplejších lokalit, které mohou být z pohledu růstu morušovníku určující. Mnohdy jsou skvělé třeba vinařské lokality, v nichž je teplo opravdu solidní. Sušší stanoviště v polostínu se jeví jako nejvýhodnější varianta. Půdní požadavky morušovníků jsou minimální.

Pěstování ovoce a zeleninyPěstování ovoce a zeleniny

Morušovník černý

Morušovník černý je schopen dosáhnout výšky až okolo 10 metrů a mnohdy vypadá spíše jako keř. Plody tohoto keře jsou poměrně sladší, než je tomu u ostatních morušovníků a jejich aroma je také poněkud ostřejší. Pozor bychom si měli dát na dost silně barvící šťávu. Z hlediska vitamínů je o vynikající plody, které poskytnou celou řadu tolik potřebných látek a vitamínů.

Ostatní morušovníky

Zajímavě vypadá i morušovník bílý. Ten dosahuje zpravidla výšky až kolem 15 metrů. Plody jsou moruše bílé a do určité míry červenají. Z některých kultivarů jmenujme například Laciniatu se zubatě laděnými listy. Pendula má naopak velké převislé větve. Vysoký je především morušovník červený Plody jsou chuťově kyselejší a roste spíše ve Spojených státech amerických. Kombinací morušovníku černého a červeného je morušovník trnavský. Temně karmínové sladké plody stojí zato.



Hodnocení

3.83 hvězdiček / Hodnoceno: 6x


Autor Radek Štěpán

Autor: Radek Štěpán

Pedagog, copywriter, ghostwriter, internetový freelancer Kontaktovat jej můžete na Google+



[Nahoru ↑]


Vložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

herbert hacker

neděle, 1. únor 2015
11:22

dobrý den,prosím o radu;mám černou moruší již 9 rok a ještě nekvetla.Je na jižní osluněné straně.poraďte co dál aby kvetla.Napište,děkuji


Napsal: herbert hacker [Odpovědět]

Marie

neděle, 11. červen 2017
15:22

to herbert hacker:


Napsal: Marie [Odpovědět] [Skrýt]

Marie

neděle, 11. červen 2017
15:23

to herbert hacker: to Marie:


Napsal: Marie [Odpovědět] [Skrýt]


Čtěte také...

Třezalka tečkovaná a její pěstování

Třezalka tečkovaná a její pěstování

Za jednu z magických rostlin je na zahradě považována třezalka tečkovaná. Tato magická rostlince řazena mezi bylinky a vyznačuje se jak svými skvělými účinky, tak i mnohostranností svého použití. Někteří lidé již pěstování třezalky přišli na chuť. Třezalka tečkovaná není na samotné pěstění nijak nár…

Hlíva ústřičná a její pěstování

Hlíva ústřičná a její pěstování

Jednou z nejkvalitnějších hub, které jsou momentálně k dispozici jak v přírodě, tak i v umělých pěstírnách, je hlíva ústřičná. Jedná se o houbu obsahující velké množství lidskému tělu prospěšných látek. Mnohými je označována jako vynikající afrodisiakum. Pokud i vy zatoužíte po její chutí a nechcete…


Máta peprná a její pěstování

Máta peprná a její pěstování

Pěstování bylinek je v poslední době u nás velmi oblíbené. Nejinak tomu je u pěstování máty, která se stala oblíbenou bylinkou v našich domácnostech. Mimo to, že se využívá v kuchyni například na přípravu čaje nebo k vaření, je i léčivá. Poradíme vám, jak na její pěstování, abyste měli po ruce mátu …

Pěstování bazalky a její použití v kuchyni

Pěstování bazalky a její použití v kuchyni

Bazalka (z lat. Ocimum) – patří mezi léčivé byliny, které si bez problémů můžete vypěstovat sami doma. Výhodou je, že k tomu nepotřebujete zahradu. Stačí jen okenní parapet či balkón s truhlíkem. A vynikající bylinu hodící se do většiny pokrmů, hlavně těch italských, máte vždy po ruce. Určitě ocenít…



[Nahoru ↑]


Nejčtenější články

Kustovnice čínská sazenice a pěstování

Kustovnice čínská sazenice a pěstování

Když se řekne sousloví zázračná čínská rostlina, pak si musíme nutně představit právě kustovnici čínskou označovanou jako Goji Berry. Její původ je ryze asijský a k nám byla donesena právě odtud. Když bychom měli být konkrétní, pak kustovnice goji pochází z velmi tvrdých a drsných podmínek. Díky svý…

Jak vybrat zahradní párty stan

Jak vybrat zahradní párty stan

Uspořádat na vlastní zahradě oslavu anebo jen setkání lidí je bezesporu skvělé. Tedy alespoň v případě, že vám vyjde počasí! Pokud se ale nechcete ohlížet na to, jak bude venku, pak si můžete pořídit kvalitní párty stan, který vás ochrání před deštěm i nepříznivými povětrnostními vlivy. V současnost…

Sázení cibule

Sázení cibule

Jednou z nejoblíbenějších tuzemských plodin je zcela jistě cibule. Její pěstování je hojné a cibuli lze spatřit prakticky na všech zahrádkách. Cibule je plodinou, která se může pochlubit velmi hlubokou historií. Původ cibule je v západní části Asie, konkrétně někde na půdě Iránu a Pakistánu. Pěstova…