
Černá moruše a její pěstování
18. listopad 2013 - Rubrika: Pěstování ovoce a zeleniny - Autor: Radek Štěpán - Komentáře: 3Když se řekne moruše, většině lidí se vybaví známý bourec morušový. Tento brouk zabezpečuje výrobu hedvábí ryze přírodního charakteru. Moruše jsou tedy jednak užitkovými a jednak i okrasnými stromy. V našich podmínkách se daří dobře nejen jim, ale také druhům moruší, které mají jako plody ovoce. To má skvělou chuť a není problém takovýto strom zasadit prakticky kdykoli, když to budeme potřebovat. Soustřeďme se tedy na základní vlastnosti těchto stromů a na jejich pěstování.
Pěstování moruší
Moruše není určitě na pěstování nijak náročná podobně jako některé jiné dřeviny. Optimální je morušovník vysadit do teplejších lokalit, které mohou být z pohledu růstu morušovníku určující. Mnohdy jsou skvělé třeba vinařské lokality, v nichž je teplo opravdu solidní. Sušší stanoviště v polostínu se jeví jako nejvýhodnější varianta. Půdní požadavky morušovníků jsou minimální.
Morušovník černý
Morušovník černý je schopen dosáhnout výšky až okolo 10 metrů a mnohdy vypadá spíše jako keř. Plody tohoto keře jsou poměrně sladší, než je tomu u ostatních morušovníků a jejich aroma je také poněkud ostřejší. Pozor bychom si měli dát na dost silně barvící šťávu. Z hlediska vitamínů je o vynikající plody, které poskytnou celou řadu tolik potřebných látek a vitamínů.
Ostatní morušovníky
Zajímavě vypadá i morušovník bílý. Ten dosahuje zpravidla výšky až kolem 15 metrů. Plody jsou moruše bílé a do určité míry červenají. Z některých kultivarů jmenujme například Laciniatu se zubatě laděnými listy. Pendula má naopak velké převislé větve. Vysoký je především morušovník červený Plody jsou chuťově kyselejší a roste spíše ve Spojených státech amerických. Kombinací morušovníku černého a červeného je morušovník trnavský. Temně karmínové sladké plody stojí zato.

Autor: Radek Štěpán
Pedagog, copywriter, ghostwriter, internetový freelancer Kontaktovat jej můžete na Google+
[Nahoru ↑]
Vložit komentář
Komentáře
herbert hacker
neděle, 1. únor 201511:22
dobrý den,prosím o radu;mám černou moruší již 9 rok a ještě nekvetla.Je na jižní osluněné straně.poraďte co dál aby kvetla.Napište,děkuji
Napsal: herbert hacker [Odpovědět]
Nenašli jste co jste hledali?
[Nahoru ↑]
Nejčtenější články
Jak vybrat zahradní párty stan

Uspořádat na vlastní zahradě oslavu anebo jen setkání lidí je bezesporu skvělé. Tedy alespoň v případě, že vám vyjde počasí! Pokud se ale nechcete ohlížet na to, jak bude venku, pak si můžete pořídit kvalitní párty stan, který vás ochrání před deštěm i nepříznivými povětrnostními vlivy. V současnost…
Kustovnice čínská sazenice a pěstování

Když se řekne sousloví zázračná čínská rostlina, pak si musíme nutně představit právě kustovnici čínskou označovanou jako Goji Berry. Její původ je ryze asijský a k nám byla donesena právě odtud. Když bychom měli být konkrétní, pak kustovnice goji pochází z velmi tvrdých a drsných podmínek. Díky svý…
Co potřebuje k pěstování gerbera v květináči

Pěstování gerber je určitě hodně oblíbenou činností mnohých milovníků krásných květin. Tyto krásné květiny jsou doslova ozdobou mnohých zahradnictví a prodejen s květinami. Jednou ze základních součástí sortimentu takovýchto obchodů jsou určitě jak klasické gerbery, tak i gerbery v květináči. Druhá …
Co u nás hledáte?
choroby rybízu druhy slepic hvozdík zahradní jak naložit maso na uzení jarní postřik meruněk jarní postřik švestek kdy sázet cibuli kdy stříhat ovocné stromy kozí rohy pěstování nemoci rybízu papriky kozí rohy pěstování pěstování marihuany postřik na švestky postřik švestek přesazování růží proč se slepice ozobávají sazeni brambor sázení cibule sazeni fazolí setí rajčat stavba udírny stříhání jabloní na jaře stříhání jabloní strihani ovocných stromu stříhání stromů tipec u slepic tůje a ovocné stromy výsadba cibule výsev majoránkyHints