Nenechte se vystrašit: Korkovitost muškátů
25. duben 2016 - Rubrika: Ochrana zahradních rostlin a stromů - Autor: Radek Štěpán - reaguj na článekKrásné pelargonie, které visí na oknech jednotlivých rodinných domků, patří neodmyslitelně ke koloritu tohoto typu bydlení. Pokud se ovšem jejich růstu příliš nedaří, nastává velké problém, který je zapotřebí urychleně řešit. Na mysli máme hlavně nepříjemnosti vyvstávající z nejznámějších chorob muškátů. Z těch se nejčastěji prosazuje korkovitost. Právě na ni se soustředíme v následujících řádcích. Nejen, že si ji představíme, ale podíváme se i na možnosti, jakým způsobem s ní lze efektivně bojovat.
Nevítaná korkovitost muškátů
Korkovitost muškátů je patrná velmi jednoduše. Ze spodní strany rostliny se objeví hnědé skvrny, které je možné velmi jednoduše spatřit. Mnozí pěstitelé jsou si jist, že za všechno může některá z houbovitých chorob. Pravda je ale úplně někde jinde, jelikož ve všem má prsty klasický fyziologie rostlin pelargonie. Korkovitost se na rozdíl od hub objevuje skoro výhradně u převislých odrůd muškátů. Vyvarovat bychom se u ní měli hlavně přesycení rostlin vodou.
Typické projevy korkovitosti
Korkovitost muškátů není stoprocentně asymptomatická. Projevuje se hned v několika oblastech. Klasikou je u ní hlavně hnědnutí listů spojené se vznikem míst vypadající jako drobná zduření. Poznáme je jednoduše již na povrchu samotných listů. Klidně tak chorobu můžete diagnostikovat a začít postupovat tak, abyste ji dokázali efektivně eliminovat.
Prevence je optimální
Ochrana před korkovitostí může být mnohdy velmi komplikovaná, a to díky jejímu rychlému rozšiřování se po okolních rostlinách. Nejlepší jsou nejrůznější preventivní opatření, která spočívají ve volbě vysoce propustného substrátu a rovnoměrného zalévání. Ze substrátů je vhodný pro muškáty především keramzit na dně nádoby, který vytvoří výbornou propustnou vrstvu drenáže.
Autor: Radek Štěpán
Pedagog, copywriter, ghostwriter, internetový freelancer Kontaktovat jej můžete na Google+
[Nahoru ↑]
Vložit komentář
Komentáře
Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!
Nenašli jste co jste hledali?
[Nahoru ↑]
Nejčtenější články
Kustovnice čínská sazenice a pěstování
Když se řekne sousloví zázračná čínská rostlina, pak si musíme nutně představit právě kustovnici čínskou označovanou jako Goji Berry. Její původ je ryze asijský a k nám byla donesena právě odtud. Když bychom měli být konkrétní, pak kustovnice goji pochází z velmi tvrdých a drsných podmínek. Díky svý…
Jak vybrat zahradní párty stan
Uspořádat na vlastní zahradě oslavu anebo jen setkání lidí je bezesporu skvělé. Tedy alespoň v případě, že vám vyjde počasí! Pokud se ale nechcete ohlížet na to, jak bude venku, pak si můžete pořídit kvalitní párty stan, který vás ochrání před deštěm i nepříznivými povětrnostními vlivy. V současnost…
Sázení cibule
Jednou z nejoblíbenějších tuzemských plodin je zcela jistě cibule. Její pěstování je hojné a cibuli lze spatřit prakticky na všech zahrádkách. Cibule je plodinou, která se může pochlubit velmi hlubokou historií. Původ cibule je v západní části Asie, konkrétně někde na půdě Iránu a Pakistánu. Pěstova…
Co u nás hledáte?
choroby rybízu druhy slepic hvozdík zahradní jak naložit maso na uzení jarní postřik meruněk jarní postřik švestek kdy sázet cibuli kdy stříhat ovocné stromy kozí rohy pěstování nemoci rybízu papriky kozí rohy pěstování pěstování marihuany postřik na švestky postřik švestek přesazování růží proč se slepice ozobávají sazeni brambor sázení cibule sazeni fazolí setí rajčat stavba udírny stříhání jabloní na jaře stříhání jabloní strihani ovocných stromu stříhání stromů tipec u slepic tůje a ovocné stromy výsadba cibule výsev majoránkyHints