Techniky ořezávání a stříhání ovocných stromů
2. duben 2010 - Rubrika: Okrasné a užitkové rostliny - Autor: Radek Štěpán - Komentáře: 6Řez ovocných stromů nemusí být jednoduchou záležitostí, pokud lidé neví, jak na to. Jestliže jste ale seznámeni s jednotlivými technikami a jejich průběhem, tak máte z poloviny vyhráno. Mnohdy poučený člověk už ani nemusí číst doporučené informace a ořezává stromy dle svého citu a vlastních zkušeností. Přesto ale zkusíme nezkušeným zahrádkářům v tomto ohledu poradit a popíšeme jednu techniku za druhou.
Řez plodonosného stromu a prořeďování plodonosného obrostu
Plodonosný porost je čas od času nutno prořezat. Základním cílem tohoto typu řezu je zkrácení takzvaných kosterních větví k tomu, aby vyrostly větve druhořadé, které nám právě na konci sezony dávají sladké plody. U menších stromů je třeba provést ořezání až z jedné třetiny celého stromku, tedy alespoň v tom případě, že bylo ořezávání anebo stříhání stromů zanedbáváno. Naopak u větších stromů by mělo dojít k prořezávání stromu pouze o několik pupenů. Lepší je provést slabší a pravidelnější řezy než silné a radikální. Množství menších větví je třeba také redukovat, k čemuž vede prořeďování porostu.Je to v podstatě ochrana stromů v ohledu na budoucí úrodu.
Obnovovací nebo usměrňovací řez?
Obnovovací řez ovocných stromů je třeba provádět každým rokem. Základním cílem tohoto řezu je odstranění větví, které již nemohou a nebudou plodit! Díky tomuto řezu dojde k tomu, že na stromu opět obrazí sekundární takzvané plodonosné větve. Opravdu je třeba ale odstranit pouze staré plodonosné větve a ne všechny. Když tak učiníte, zbudou vám při sklizni pouze oči pro pláč! Usměrňovací řez spočívá v odstranění větví, které brání průniku vzduchu do koruny konkrétního stromu. Tyto větve sice mohou být plodonosné, ale jejich odstranění je nezbytné, protože by také mohly bránit pronikajícímu slunci.
Letní řez - realita, nebo nesmysl?
Letní řez ovocných stromů anebo letní kácení stromů nemusí být nějakou sci-fi, ale poměrně standardní realitou. Díky letnímu prořezávání mohou stromy růst mnohem volněji, jelikož budou mít mnohem vzdušnější prostředí, plody budou podporovány na úkor růstu větví a zahrada bude mimo jiné také vypadat lépe. Prvním typem letního řezu je takzvaný Lorettův řez. Jeho základem je ořezání nově vzrostlých výhonů z kosterních bazálních větví. Odstranit můžeme buď tři listy na výhonu, anebo celé zdřevnatělé části. Druhým typem řezu je zamlazovací řez. Ten se většinou provádí u zanedbaných stromků. Tento řez musíte vždy provádět nad pupenem anebo popřípadě ve větvení. U řezu, který bude v průměru přesahovat jeden centimetr, je třeba použít na jeho zamazání včelařský vosk!
Hodnocení
3.45 hvězdiček / Hodnoceno: 42x
Autor: Radek Štěpán
Pedagog, copywriter, ghostwriter, internetový freelancer Kontaktovat jej můžete na Google+
[Nahoru ↑]
Vložit komentář
Komentáře
Kateřina
sobota, 12. březen 201119:03
Dobrý den,
ráda bych se zeptala jak ostříhat kanadskou borůvku. Máme ji druhým rokem, keříky jsou po zimně krásné, ale vyhnaly z nich dlouhé pevné pruty. Mám je tam nechat, nebo je mám zakrátirt. Děkuji Katka
Napsal: Kateřina [Odpovědět]
Tomáš
středa, 28. září 201111:37
Dobrý den, chci se zeptat je 28.září a já jsem do teď neměl čas sastříhnout švestky. Pokud je ostříhám a prořežu ublížím.
A dále se chci zeptat jak omladit blůmu. Jelikož na stromy nebylo 2 roky šáhnuto.
Děkuji
Napsal: Tomáš [Odpovědět]
Oldřich
pondělí, 2. leden 201202:38
Dobrý den, mam jabloň a třešeň, obě mají šárku, dá se toho zbavit ? a jak ? jsou to už starší stromy a je mi jich líto pořezat. předem děkuji
Napsal: Oldřich [Odpovědět]
Tonda
neděle, 13. leden 201322:35
Oldo, je nutno více číst, abys věděl, že dítě, který má průjem má asi slintavku a pak se i správně rozhodnout, zda mu má nakrájet špek s česnekem nebo mu lépe nalít skleničku slívovice.
Omlouvám se za ironii, ale šarka to není, ta je na švestkách.
U jabloně bych předpokládal potřebu řezu, strupovitost a trochu přihnojit (prořezat,postřik a minimálně trochu kompostu).
Problém u třešní bývá u pozdnějších červivost. Pozdní odrůdy jsou kvalitnější, ale je nutný postřik proti červivosti, neboť je nikdo červivé nechce. Nejpěknější třešně a červivé na nejvyšších větvích nežerou už ani špačci a namnoží se nám červivost (Vrtule třešňová) na další rok. U starších stromů jsou větve s ovocem příliš vysoko. Při zakracování silných větví a snižování koruny je problém nehojivých ran s klejotokem a je vhodné uvažovat o mladé nízké třešni vhodné odrudy.
Napsal: Tonda [Odpovědět]
Nenašli jste co jste hledali?
[Nahoru ↑]
Nejčtenější články
Kustovnice čínská sazenice a pěstování
Když se řekne sousloví zázračná čínská rostlina, pak si musíme nutně představit právě kustovnici čínskou označovanou jako Goji Berry. Její původ je ryze asijský a k nám byla donesena právě odtud. Když bychom měli být konkrétní, pak kustovnice goji pochází z velmi tvrdých a drsných podmínek. Díky svý…
Jak vybrat zahradní párty stan
Uspořádat na vlastní zahradě oslavu anebo jen setkání lidí je bezesporu skvělé. Tedy alespoň v případě, že vám vyjde počasí! Pokud se ale nechcete ohlížet na to, jak bude venku, pak si můžete pořídit kvalitní párty stan, který vás ochrání před deštěm i nepříznivými povětrnostními vlivy. V současnost…
Sázení cibule
Jednou z nejoblíbenějších tuzemských plodin je zcela jistě cibule. Její pěstování je hojné a cibuli lze spatřit prakticky na všech zahrádkách. Cibule je plodinou, která se může pochlubit velmi hlubokou historií. Původ cibule je v západní části Asie, konkrétně někde na půdě Iránu a Pakistánu. Pěstova…
Co u nás hledáte?
choroby rybízu druhy slepic hvozdík zahradní jak naložit maso na uzení jarní postřik meruněk jarní postřik švestek kdy sázet cibuli kdy stříhat ovocné stromy kozí rohy pěstování nemoci rybízu papriky kozí rohy pěstování pěstování marihuany postřik na švestky postřik švestek přesazování růží proč se slepice ozobávají sazeni brambor sázení cibule sazeni fazolí setí rajčat stavba udírny stříhání jabloní na jaře stříhání jabloní strihani ovocných stromu stříhání stromů tipec u slepic tůje a ovocné stromy výsadba cibule výsev majoránkyHints