
Jak pěstovat majoránku
5. leden 2015 - Rubrika: Okrasné a užitkové rostliny - Autor: Radek Štěpán - Komentáře: 1Kdo by neznal majoránku? Tato bylinka je součástí tuzemské kuchyně věky věků a byla by velká škoda dávat ji do jídel pouze v sušeném stavu, a to mnohdy od ne zrovna ideálních prodejců. Majoránka není z hlediska pěstování nijak náročná a můžete ji mít jak doma v truhlíku, tak i klidně v bylinkovém záhonku. I přes tento nesporný fakt lze ale říct, že určité zákonitosti při pěstování vyžaduje. Podívejme se na ně tedy poněkud podrobněji.
Místo, zálivka a hnojení majoránky
Pokud se rozhodneme majoránku vysadit venku, pak rozhodně stojí za to vybrat místo, které je maximálně chráněno před severními větry. Ty totiž mohou dokonale zničit celou rostlinu, jež prostě a jednoduše chlad nesnese. Půda by měla být bohatá na živiny a v případě nedostatku je třeba zahnojit za pomocí organických hnojiv. Zálivka je v tomto případě přiměřená. Neměli bychom ale dopustit zbytečné přemokření podkladu.
Pěstování ze semínek
Vypěstovat si majoránku ze semínka je optimální. Vysázet byste ji měli již v polovině dubna, a to doma do truhlíku, anebo venku do pařeníku. Jen v těchto místech bude dostatečně chráněna před chladem. Sázejte zhruba 4 rostlinky do jednoho trsu. Budete tak mít hezky vypadající a ne příliš mohutný přerostlý keř. Rostliny se rozvíjejí do šířky, a tak je zapotřebí dodržovat mezi nimi dostatečné rozestupy. Díky dostatečnému prostoru se bude trsům majoránky dařit a budou vypadat hezky.
Sklizeň a sběr majoránky
Majoránka je pouze jednoletou rostlinkou, a tak nečekejte na jaře žádné vyrašení nových výhonků. Pokud si ji ale na podzim dáte domů do květináčů, pak vám bude dělat radost i v zimním období. Rozhodně není od věci majoránku včas sklidit a vlastními silami usušit. Učinit tak můžete na podzim po jejím dozrání. Optimální je pozvolné sušení na vzduchu. Jen tak se zachová v rostlinách dostatek tolik potřebných látek a vonných silic.

Autor: Radek Štěpán
Pedagog, copywriter, ghostwriter, internetový freelancer Kontaktovat jej můžete na Google+
[Nahoru ↑]
Vložit komentář
Komentáře
Eva
středa, 4. květen 201623:57
Jaký substrát či hlína je nejvhodnější pro pěstování majoránky slyšela jsem že nemá rašelinu příliš v lásce děkuji za odpověď.
Napsal: Eva [Odpovědět]
Nenašli jste co jste hledali?
[Nahoru ↑]
Nejčtenější články
Jak vybrat zahradní párty stan

Uspořádat na vlastní zahradě oslavu anebo jen setkání lidí je bezesporu skvělé. Tedy alespoň v případě, že vám vyjde počasí! Pokud se ale nechcete ohlížet na to, jak bude venku, pak si můžete pořídit kvalitní párty stan, který vás ochrání před deštěm i nepříznivými povětrnostními vlivy. V současnost…
Kustovnice čínská sazenice a pěstování

Když se řekne sousloví zázračná čínská rostlina, pak si musíme nutně představit právě kustovnici čínskou označovanou jako Goji Berry. Její původ je ryze asijský a k nám byla donesena právě odtud. Když bychom měli být konkrétní, pak kustovnice goji pochází z velmi tvrdých a drsných podmínek. Díky svý…
Sázení cibule

Jednou z nejoblíbenějších tuzemských plodin je zcela jistě cibule. Její pěstování je hojné a cibuli lze spatřit prakticky na všech zahrádkách. Cibule je plodinou, která se může pochlubit velmi hlubokou historií. Původ cibule je v západní části Asie, konkrétně někde na půdě Iránu a Pakistánu. Pěstova…
Co u nás hledáte?
choroby rybízu druhy slepic hvozdík zahradní jak naložit maso na uzení jarní postřik meruněk jarní postřik švestek kdy sázet cibuli kdy stříhat ovocné stromy kozí rohy pěstování nemoci rybízu papriky kozí rohy pěstování pěstování marihuany postřik na švestky postřik švestek přesazování růží proč se slepice ozobávají sazeni brambor sázení cibule sazeni fazolí setí rajčat stavba udírny stříhání jabloní na jaře stříhání jabloní strihani ovocných stromu stříhání stromů tipec u slepic tůje a ovocné stromy výsadba cibule výsev majoránkyHints