
Jak pěstovat rakytník
23. červen 2014 - Rubrika: Okrasné a užitkové rostliny - Autor: Radek Štěpán - reaguj na článekVysadit si rakytník řešetlákový na svoji zahradu je vhodné zejména pro jeho vysoký obsah vitamínů a velmi dobré léčivé účinky. Jeho pěstování není nijak náročné, rostlina je velice odolná.
Pěstování rakytníku
Rakytník řešetlákový je dvoudomá rostlina, musíte tedy vysadit samčí i samičí keř. Doporučujeme vysadit jeden samčí a více samičích, které budou plodit. Pro jeho vysazení zvolte suché slunečné stanoviště a ponechejte mu dostatek místa, protože má rozsáhlý kořenový systém. Půda pro pěstování může být písčitá i kamenitá. Rakytník velmi dobře snáší jak nízké teploty a mrazy, tak vysoké teploty. Rostlina musí být samozřejmě dostatečně zavlažená. Jakmile rostlince začnou opadávat listy nebo i plody, je to známka toho, že nemá dostatek vláhy.
Vysazování rakytníku
Jako sazenice rakytníku řešetlákového se používají většinou dvouleté rostlinky. Na návětrné straně vysaďte samčí rostlinu, protože k opylení dochází pomocí větru a potřebujete opylení samičí rostliny. Do zryté půdy přidejte kompost či chlévský hnůj. Rostlinu zasaďte zhruba 40 cm hluboko do jámy o průměru 50 cm. S prvními plody se bohužel setkáte až za 4 až 6 let. Plody rakytníku dozrávají od srpna do října, záleží na odrůdě. Plody by měly být měkké. Plody rakytníku se využívají čerstvé i sušené. Přidávají se do čajů, ale zpracovávají se i samostatně. Z rakytníku řešetlákového najdete mnoho receptů na džus, šťávu, marmeládu a pro léčivé účinky také recepty na výrobu oleje či masti.
Rakytník a jeho léčivé účinky
Rakytník byl již dříve využíván v lidovém léčitelství. Jak semena, tak i plody jsou velmi cenné. Co léčí rakytník? Plody a dužina rakytníku pomáhají při nachlazení, chřipce a angíně, účinný je také při bolestech hlavy. Rakytník podporuje imunitní systém a zvyšuje odolnost jak proti infekcím, tak proti stresu. Je výborný při léčbě žaludečních vředů. Zlepšuje vylučování trávicích enzymů a podporuje tvorbu žluči. Pomáhá při plicních onemocněních. Je výborným pomocníkem při různých kožních onemocněních, akné, popáleninách i omrzlinách. Rakytník má mnoho dalších léčebných účinků.

Autor: Radek Štěpán
Pedagog, copywriter, ghostwriter, internetový freelancer Kontaktovat jej můžete na Google+
[Nahoru ↑]
Vložit komentář
Komentáře
Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!
Nenašli jste co jste hledali?
[Nahoru ↑]
Nejčtenější články
Jak vybrat zahradní párty stan

Uspořádat na vlastní zahradě oslavu anebo jen setkání lidí je bezesporu skvělé. Tedy alespoň v případě, že vám vyjde počasí! Pokud se ale nechcete ohlížet na to, jak bude venku, pak si můžete pořídit kvalitní párty stan, který vás ochrání před deštěm i nepříznivými povětrnostními vlivy. V současnost…
Kustovnice čínská sazenice a pěstování

Když se řekne sousloví zázračná čínská rostlina, pak si musíme nutně představit právě kustovnici čínskou označovanou jako Goji Berry. Její původ je ryze asijský a k nám byla donesena právě odtud. Když bychom měli být konkrétní, pak kustovnice goji pochází z velmi tvrdých a drsných podmínek. Díky svý…
Co potřebuje k pěstování gerbera v květináči

Pěstování gerber je určitě hodně oblíbenou činností mnohých milovníků krásných květin. Tyto krásné květiny jsou doslova ozdobou mnohých zahradnictví a prodejen s květinami. Jednou ze základních součástí sortimentu takovýchto obchodů jsou určitě jak klasické gerbery, tak i gerbery v květináči. Druhá …
Co u nás hledáte?
choroby rybízu druhy slepic hvozdík zahradní jak naložit maso na uzení jarní postřik meruněk jarní postřik švestek kdy sázet cibuli kdy stříhat ovocné stromy kozí rohy pěstování nemoci rybízu papriky kozí rohy pěstování pěstování marihuany postřik na švestky postřik švestek přesazování růží proč se slepice ozobávají sazeni brambor sázení cibule sazeni fazolí setí rajčat stavba udírny stříhání jabloní na jaře stříhání jabloní strihani ovocných stromu stříhání stromů tipec u slepic tůje a ovocné stromy výsadba cibule výsev majoránkyHints