
Koření šafrán je neprávem opomíjené
3. červen 2013 - Rubrika: Okrasné a užitkové rostliny - Autor: Radek Štěpán - reaguj na článekKdyž se řekne šafrán, tak s mnohým lidem vybaví koření, které je velmi drahé a nedostupné. Mnohdy tomu ale takto být nemusí a i šafrán se dá sehnat za solidní finanční částku. Jedná se o koření léčivé, které je bezesporu výborné a je dobré jej doma mít. Ostatně o skvělých účincích šafránu jednoznačně hovoří již staré řecké báje a mýty, kdy již vládce řeckých bohů Zeus spával na loži posetém lístky šafránu. Podívejme se tedy na základní fakta týkající se šafránů. Rozhodně nejsou nezajímavá.
Z čeho je šafrán složen?
Výraznost chuti šafránu je při jeho vložení tohoto koření do jídla minimální. Lze charakterizovat jako ostře hořká. Původcem této ne příliš vábné chuti je picrocrocin. Díky sušení ale vznikne šafranal. Ten je odpovědný za typické aroma šafránu. Jinak ale šafrán obsahuje celou řadu jiných zdraví prospěšných látek. Jmenovat bychom mohli krozin či isophoron. Největší podíl v šafránu mají sacharidy, a to 61,5 %. Dále je v něm obsažen vápník, draslík či železo. Zapomenout nemůžeme ani na tuky a bílkoviny. Z vitamínů je třeba uvést vitamin C a vitamin A.
Cena šafránu je nutně poměrně vysoká
Koření šafrán je získáváno docela složitým způsobem z rostliny zvané Šafrán setý. Ta roste především u středozemního moře a také v Malé Asii. Cena za šafrán je tolik vysoká hlavně pro to, že se používá pouze samotná blizna květů této rostliny. K tomu, abychom získali jeden kilogram šafránu, potřebujeme celkem neuvěřitelných zhruba 175 000 rostlin. Za jeden den dokáže sběrač získat celkově nějakých 70 gramů šafránu. Cena šafránu se v našich podmínkách pohybuje někde mezi 100 až 350 korunami. Vše je závislé na celkové kvalitě šafránu.
Léčivé účinky šafránu
Vaření, pečení a další kulinářské postupy šafrán doslova při jistých receptech vyžadují. Co se týká léčivých účinků, tak ty se projevují třeba při astmatu anebo problémech se zrakem či játry. U starověkých Řeků fungoval šafrán jako vynikající léčivo na ženské problémy. Šafrán je dobrý ale i na krevní oběh a také na žaludeční obtíže.

Autor: Radek Štěpán
Pedagog, copywriter, ghostwriter, internetový freelancer Kontaktovat jej můžete na Google+
[Nahoru ↑]
Vložit komentář
Komentáře
Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!
Nenašli jste co jste hledali?
[Nahoru ↑]
Nejčtenější články
Jak vybrat zahradní párty stan

Uspořádat na vlastní zahradě oslavu anebo jen setkání lidí je bezesporu skvělé. Tedy alespoň v případě, že vám vyjde počasí! Pokud se ale nechcete ohlížet na to, jak bude venku, pak si můžete pořídit kvalitní párty stan, který vás ochrání před deštěm i nepříznivými povětrnostními vlivy. V současnost…
Kustovnice čínská sazenice a pěstování

Když se řekne sousloví zázračná čínská rostlina, pak si musíme nutně představit právě kustovnici čínskou označovanou jako Goji Berry. Její původ je ryze asijský a k nám byla donesena právě odtud. Když bychom měli být konkrétní, pak kustovnice goji pochází z velmi tvrdých a drsných podmínek. Díky svý…
Co potřebuje k pěstování gerbera v květináči

Pěstování gerber je určitě hodně oblíbenou činností mnohých milovníků krásných květin. Tyto krásné květiny jsou doslova ozdobou mnohých zahradnictví a prodejen s květinami. Jednou ze základních součástí sortimentu takovýchto obchodů jsou určitě jak klasické gerbery, tak i gerbery v květináči. Druhá …
Co u nás hledáte?
choroby rybízu druhy slepic hvozdík zahradní jak naložit maso na uzení jarní postřik meruněk jarní postřik švestek kdy sázet cibuli kdy stříhat ovocné stromy kozí rohy pěstování nemoci rybízu papriky kozí rohy pěstování pěstování marihuany postřik na švestky postřik švestek přesazování růží proč se slepice ozobávají sazeni brambor sázení cibule sazeni fazolí setí rajčat stavba udírny stříhání jabloní na jaře stříhání jabloní strihani ovocných stromu stříhání stromů tipec u slepic tůje a ovocné stromy výsadba cibule výsev majoránkyHints