
Pěstování oliv, arašídů a kaktusů v našich podmínkách
19. září 2013 - Rubrika: Okrasné a užitkové rostliny - Autor: Radek Štěpán - Komentáře: 1Pěstování mnohých květina plodin pocházejících z některých jiných zemí je v České republice v současnosti již vcelku běžné. Na mnohých zahradách najdete vzrostlé plody kiwi, mandarinek anebo jiných citrusů. Na ty se ale v následujícím článku soustředit nebudeme. Hlavní roli budou hrát jak rostliny, které nám dávají chuťově vynikající plody, tak i okrasné rostliny spíše sukulentního rázu. Mluvit tedy budeme o pěstování oliv, arašídů a kaktusů.
Bezproblémové pěstování oliv v tuzemsku
Jednou z největších dobrot, kterou si rádi dopřáváme díky její skvělé chuti a obsahu vitamínů A a E a také antioxidantů jsou olivy. Jejich pěstování u nás není složité, jelikož olivovník nepotřebuje žádné specifické podmínky. Ostatně svědčí o tom i místa, v nichž roste přirozeně na stanovištích třeba v Řecku či v jiných jižních zemích. Olivovníku stačí i kamenitá půda a vůbec mu nevadí ani sucha. Když si namícháte klasickou zahradní zeminu a písek jedna ku jedné a stanoviště opatříte dostatečnou drenáží, tak máte vyhráno. Pravidelná zálivka není u olivovníku nutná.
Pěstování arašídů zvládnete i u vás doma
Arašídy je možné klidně pěstovat i v klimatických podmínkách panujících v České republice. Ne všechny druhy podzemnice olejné, jejímž jsou burské oříšky plodem, se však do našich končin hodí. Arašídy si tedy budete moci při volbě odrůdy se vzpřímenější lodyhou dopřát klidně i z vlastní zahrádky. Podzemnice olejná nesnáší pouze mrazy, škůdce nemá. Je dobré ten správný druh zasadit již koncem dubna do na humus bohaté zeminy. Na počátku potřebuje silnou zálivku, s níž ej ale vhodné šetřit v období květů, aby došlo k dostatečnému opylování.
Kaktusy v různých podobách
Každý druh kaktusu vám stoprocentně nevykvete, nicméně jejich pěstování není nijak složité. Hodně důležité je pro kaktusy správné zalévání. Ideálně odstátou či měkkou vodou je nutné kaktusy zalévat od března do listopadu. Činit bychom tak měli až po kompletním vyschnutí květináče, což přijde tak za dva dny od poslední zálivky. V zimě stačí pouhé rosení. Hezké zůstanou ale i v tomto období.

Autor: Radek Štěpán
Pedagog, copywriter, ghostwriter, internetový freelancer Kontaktovat jej můžete na Google+
[Nahoru ↑]
Vložit komentář
Komentáře
Květoslav Hora
úterý, 5. srpen 201422:33
Ahoj, věnuji se již 20 let pěstování arašidů. Doma mám již 80 odrud, nicméně jedna jediná odruda mi chyběla. Byla to černá odruda původem z Belgie. Díky tomu, že jse jí našel, jí jen můžu všem doporučit. Má totiž pozoruhodně rychlý růst a daleko větší plodnost. Vše lze zakoupit na exotikadomu tečka cz. Stačí ji najít v jedné z kategorií.
Napsal: Květoslav Hora [Odpovědět]
Nenašli jste co jste hledali?
[Nahoru ↑]
Nejčtenější články
Jak vybrat zahradní párty stan

Uspořádat na vlastní zahradě oslavu anebo jen setkání lidí je bezesporu skvělé. Tedy alespoň v případě, že vám vyjde počasí! Pokud se ale nechcete ohlížet na to, jak bude venku, pak si můžete pořídit kvalitní párty stan, který vás ochrání před deštěm i nepříznivými povětrnostními vlivy. V současnost…
Kustovnice čínská sazenice a pěstování

Když se řekne sousloví zázračná čínská rostlina, pak si musíme nutně představit právě kustovnici čínskou označovanou jako Goji Berry. Její původ je ryze asijský a k nám byla donesena právě odtud. Když bychom měli být konkrétní, pak kustovnice goji pochází z velmi tvrdých a drsných podmínek. Díky svý…
Sázení cibule

Jednou z nejoblíbenějších tuzemských plodin je zcela jistě cibule. Její pěstování je hojné a cibuli lze spatřit prakticky na všech zahrádkách. Cibule je plodinou, která se může pochlubit velmi hlubokou historií. Původ cibule je v západní části Asie, konkrétně někde na půdě Iránu a Pakistánu. Pěstova…
Co u nás hledáte?
choroby rybízu druhy slepic hvozdík zahradní jak naložit maso na uzení jarní postřik meruněk jarní postřik švestek kdy sázet cibuli kdy stříhat ovocné stromy kozí rohy pěstování nemoci rybízu papriky kozí rohy pěstování pěstování marihuany postřik na švestky postřik švestek přesazování růží proč se slepice ozobávají sazeni brambor sázení cibule sazeni fazolí setí rajčat stavba udírny stříhání jabloní na jaře stříhání jabloní strihani ovocných stromu stříhání stromů tipec u slepic tůje a ovocné stromy výsadba cibule výsev majoránkyHints