
Pěstování pomerančů v našich podmínkách
22. červen 2015 - Rubrika: Pěstování ovoce a zeleniny - Autor: Radek Štěpán - reaguj na článekVypěstovat si pomeranče v našich středoevropských podmínkách je dnes poměrně náročné, i když klima se mění k teplejšímu. Pokud se i vy rozhodnete pro pěstování pomerančů, měli byste se soustředit na některé základní záležitosti, které se těchto plodin týkají. Než přejdeme k zásadám pěstování, určitě se podíváme na druhou příslušnost pomerančů a na některé další detaily, které se jich týkají.
Pomeranč se představuje
Pomeranč je řazen do čeledi routovitých a pochází se subtropických oblastí Asie. V žádném případě se nejedná o planě rostoucí plodinu, jak by se mnozí mohli mylně domnívat. Po celé Evropě byl rozšířen až v 15. století. V tropických oblastech se mu vůbec nedaří, a to především kvůli všudypřítomné vlhkosti. Květy pomeranče jsou bílé a jejich velikost se pohybuje mezi 2 až 3 centimetry. Kůra by měla mít sytě oranžovou barvu. U některých druhů může být ale i nazelenalá nebo červená.
Zásady pěstování pomeranče
Roční sklizeň pomerančů ve světě se vyčísluje na počet okolo 30 milionů kusů. Stromy pomerančů by se měly zalévat třikrát za týden. Snese spíše sušší prostředí. Počítat můžete i s tím, že pomerančovník je trvalou rostlinou, která dokáže vydržet i 100 let. Nové stromy pomerančovníku se vysazují přímo ze semen a k jejich plození dochází až po uplynutí dlouhých 5 let. Nejčastěji se pěstují na velkých plantážích. Nejvýznamnějšími státy pěstujícími pomeranče jsou USA, Brazílie, Čína anebo Indie.
Využití pomerančů
Pomeranče jsou skvělé v jakémkoli stavu. Jedná se o nedocenitelný zdroj vitamínů A, B i C zajišťujících správné fungování červených krvinek. Ze slupek pomeranče je možné získat vynikající esenciální olej, který si najde své místo v kosmetice. Mimo jiné se používá i v pekařství. Květy jsou vhodné pro výrobu kvalitních čajů. Vnitřek pomeranče se může hodit i do rozličných doplňků.

Autor: Radek Štěpán
Pedagog, copywriter, ghostwriter, internetový freelancer Kontaktovat jej můžete na Google+
[Nahoru ↑]
Vložit komentář
Komentáře
Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!
Nenašli jste co jste hledali?
[Nahoru ↑]
Nejčtenější články
Jak vybrat zahradní párty stan

Uspořádat na vlastní zahradě oslavu anebo jen setkání lidí je bezesporu skvělé. Tedy alespoň v případě, že vám vyjde počasí! Pokud se ale nechcete ohlížet na to, jak bude venku, pak si můžete pořídit kvalitní párty stan, který vás ochrání před deštěm i nepříznivými povětrnostními vlivy. V současnost…
Kustovnice čínská sazenice a pěstování

Když se řekne sousloví zázračná čínská rostlina, pak si musíme nutně představit právě kustovnici čínskou označovanou jako Goji Berry. Její původ je ryze asijský a k nám byla donesena právě odtud. Když bychom měli být konkrétní, pak kustovnice goji pochází z velmi tvrdých a drsných podmínek. Díky svý…
Sázení cibule

Jednou z nejoblíbenějších tuzemských plodin je zcela jistě cibule. Její pěstování je hojné a cibuli lze spatřit prakticky na všech zahrádkách. Cibule je plodinou, která se může pochlubit velmi hlubokou historií. Původ cibule je v západní části Asie, konkrétně někde na půdě Iránu a Pakistánu. Pěstova…
Co u nás hledáte?
choroby rybízu druhy slepic hvozdík zahradní jak naložit maso na uzení jarní postřik meruněk jarní postřik švestek kdy sázet cibuli kdy stříhat ovocné stromy kozí rohy pěstování nemoci rybízu papriky kozí rohy pěstování pěstování marihuany postřik na švestky postřik švestek přesazování růží proč se slepice ozobávají sazeni brambor sázení cibule sazeni fazolí setí rajčat stavba udírny stříhání jabloní na jaře stříhání jabloní strihani ovocných stromu stříhání stromů tipec u slepic tůje a ovocné stromy výsadba cibule výsev majoránkyHints