InZahrada.cz - Moderní zahrada

Váš průvodce světem moderních zahrad


RSS kanál




verze pro tisk

Třezalka tečkovaná a její pěstování

13. červenec 2011 - Rubrika: Okrasné a užitkové rostliny - Autor: Radek Štěpán - reaguj na článek

Za jednu z magických rostlin je na zahradě považována třezalka tečkovaná. Tato magická rostlince řazena mezi bylinky a vyznačuje se jak svými skvělými účinky, tak i mnohostranností svého použití. Někteří lidé již pěstování třezalky přišli na chuť. Třezalka tečkovaná není na samotné pěstění nijak náročnou rostlinou, nicméně její pěstování své zásady zcela určitě má, takže se na ně podívejme poněkud zblízka a ukažme si, co je zapotřebí k pěstování této hezké a užitečné bylinky…

Jak vlastně třezalka vypadá?

Okrasné a užitkové rostliny Okrasné a užitkové rostliny

Třezalka tečkovaná je z hlediska svého rozpoznání velmi nápadná bylina. Typická je zejména svým žlutým květenstvím, které zpravidla disponuje více květy. Ty jsou posypány malými tečkami červené barvy. Co se týká délky svého vzrůstu, tak ta se pohybuje někde kolem 70 centimetrů. Záleží pochopitelně hlavně na podmínkách, v nichž je tato rostlina pěstována. Jinak je také třezalka typická svou dřevnatou lodyhou. Jsou to ostatně samotné kvítky, které jsou tím, co se z třezalky nejvíce využívá. Lisuje se z nich třezalkový olej.

Půdy, na nichž třezalka tečkovaná roste

Na půdní prostory není třezalka tečkovaná přílišně náročnou rostlinou. O tomto faktu svědčí i ta skutečnost, že ji velmi často můžeme spatřit například na prosluněných mýtinách, loukách a místech, která se nacházejí kolem komunikací a polí. Třezalka kvete v podstatě celé léto. Když bychom se ještě zmínili o místě růstu třezalky, pak určitě není od věci jmenovat to, že třezalka tečkovaná snese jak místa stinná, tak i slunná.

Výsev a další podrobnosti ohledně pěstování třezalky

Třezalku je ideální vysadit již na podzim. Semeno by mělo vymrznout v zemi, aby byla úspěšnost pěstování opravdu dobrá. Jarní výsev se zpravidla vyznačuje mnohem menším výnosem. Poté, co se rostlina ujme, určitě se již bude množit bez menších problémů samotná. Co se týká sušení, tak to probíhá při teplotě v průměru kolem 35 stupňů Celsia. Děje se tak ve svázaných kyticích. Takto zavěšená třezalka se suší naprosto bezproblémově a za několik týdnů se můžete dočkat sušených rostlin třezalky, které je pak možné využít.



Hodnocení

4 hvězdiček / Hodnoceno: 1x


Autor Radek Štěpán

Autor: Radek Štěpán

Pedagog, copywriter, ghostwriter, internetový freelancer Kontaktovat jej můžete na Google+



[Nahoru ↑]


Vložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!


Čtěte také...

Hlíva ústřičná a její pěstování

Hlíva ústřičná a její pěstování

Jednou z nejkvalitnějších hub, které jsou momentálně k dispozici jak v přírodě, tak i v umělých pěstírnách, je hlíva ústřičná. Jedná se o houbu obsahující velké množství lidskému tělu prospěšných látek. Mnohými je označována jako vynikající afrodisiakum. Pokud i vy zatoužíte po její chutí a nechcete…

Máta peprná a její pěstování

Máta peprná a její pěstování

Pěstování bylinek je v poslední době u nás velmi oblíbené. Nejinak tomu je u pěstování máty, která se stala oblíbenou bylinkou v našich domácnostech. Mimo to, že se využívá v kuchyni například na přípravu čaje nebo k vaření, je i léčivá. Poradíme vám, jak na její pěstování, abyste měli po ruce mátu …


Pěstování bazalky a její použití v kuchyni

Pěstování bazalky a její použití v kuchyni

Bazalka (z lat. Ocimum) – patří mezi léčivé byliny, které si bez problémů můžete vypěstovat sami doma. Výhodou je, že k tomu nepotřebujete zahradu. Stačí jen okenní parapet či balkón s truhlíkem. A vynikající bylinu hodící se do většiny pokrmů, hlavně těch italských, máte vždy po ruce. Určitě ocenít…

Černá moruše a její pěstování

Černá moruše a její pěstování

Když se řekne moruše, většině lidí se vybaví známý bourec morušový. Tento brouk zabezpečuje výrobu hedvábí ryze přírodního charakteru. Moruše jsou tedy jednak užitkovými a jednak i okrasnými stromy. V našich podmínkách se daří dobře nejen jim, ale také druhům moruší, které mají jako plody ovoce. To …



[Nahoru ↑]


Nejčtenější články

Kustovnice čínská sazenice a pěstování

Kustovnice čínská sazenice a pěstování

Když se řekne sousloví zázračná čínská rostlina, pak si musíme nutně představit právě kustovnici čínskou označovanou jako Goji Berry. Její původ je ryze asijský a k nám byla donesena právě odtud. Když bychom měli být konkrétní, pak kustovnice goji pochází z velmi tvrdých a drsných podmínek. Díky svý…

Jak vybrat zahradní párty stan

Jak vybrat zahradní párty stan

Uspořádat na vlastní zahradě oslavu anebo jen setkání lidí je bezesporu skvělé. Tedy alespoň v případě, že vám vyjde počasí! Pokud se ale nechcete ohlížet na to, jak bude venku, pak si můžete pořídit kvalitní párty stan, který vás ochrání před deštěm i nepříznivými povětrnostními vlivy. V současnost…

Sázení cibule

Sázení cibule

Jednou z nejoblíbenějších tuzemských plodin je zcela jistě cibule. Její pěstování je hojné a cibuli lze spatřit prakticky na všech zahrádkách. Cibule je plodinou, která se může pochlubit velmi hlubokou historií. Původ cibule je v západní části Asie, konkrétně někde na půdě Iránu a Pakistánu. Pěstova…