InZahrada.cz - Moderní zahrada

Váš průvodce světem moderních zahrad


RSS kanál




verze pro tisk

Hlíva ústřičná a její pěstování

30. listopad 2015 - Rubrika: Pěstování ovoce a zeleniny - Autor: Radek Štěpán - Komentáře: 3

Jednou z nejkvalitnějších hub, které jsou momentálně k dispozici jak v přírodě, tak i v umělých pěstírnách, je hlíva ústřičná. Jedná se o houbu obsahující velké množství lidskému tělu prospěšných látek. Mnohými je označována jako vynikající afrodisiakum. Pokud i vy zatoužíte po její chutí a nechcete si ji kupovat vypěstovanou ve velkých pěstírnách především v Polsku, klidně si ji můžete vypěstovat doma sami. Jak na to? Poradíme vám v následujících řádcích.

Amatérské pěstování hlívy

Pěstování hlívy ústřičné není nijak výrazně náročné. Z prostor je ideální sklep, který by ale měl být alespoň trochu prosvětlený anebo přímo zahrada za daných podmínek. Hlíva ústřičná dokáže plodit především při pěstování plodnic na listnatých stromech. Nejčastěji se jedná o topoly, ořechy, jasany a mnohé ostatní. Jako nejvhodnější se volí špalky z čerstvě pokácených stromů. Vybírejte si takové, které mají průměr zhruba okolo 20 cm a délku cca 0,5 m. Tyto špalky si naočkujete již ztrouchnivělým dřevem, v němž budou zárodky hlívy ústřičné. Upravené špalky by měly být v teplotě okolo 25 stupňů Celsia a v permanentním vlhku.

Návod na pěstování hlívy na špalcích

Do konkrétního špalku si navrtáte otvory o šířce zhruba 2 cm a hloubce 3 cm. Může jich být klidně i 10. Vše se odvíjí od délky konkrétního špalku. Pak do otvorů dáme infikované kolíky s hlívou. Ideální je špalek obalit ve fólii, která dokáže zabraňovat úniku vlhkosti a sadba tak bude mít neustálý přísun vody. Pokud špalky dáme vedle sebe, měla by nám bohatě postačit jedna větší fólie.

Pěstování ovoce a zeleninyPěstování ovoce a zeleniny

Pěstební sady

Existují i pěstební sady, které jsou typické tím, že v polyetylenovém pytli najdeme přímo silné řezivo, které je infikováno hlívou. Do pytle pouze uděláte otvory, kudy by hlíva měla růst, a počkáte, než celý proces začne, což může trvat i několik dní. Pak už budete jen sklízet úrodu.



Hodnocení

1 hvězdiček / Hodnoceno: 1x


Autor Radek Štěpán

Autor: Radek Štěpán

Pedagog, copywriter, ghostwriter, internetový freelancer Kontaktovat jej můžete na Google+



[Nahoru ↑]


Vložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Miroslav Janesik

pondělí, 20. duben 2020
10:17

kde se daji koupit infikovane koliky hlivou ustricnou.Dekuji


Napsal: Miroslav Janesik [Odpovědět]

vojta.

pondělí, 14. březen 2016
06:26

Nedělejte lidem z hlavy vrtuli a opravte si ty dny na měsíce. Je to totiž stejné jako u betonu, kde proces tuhnutí začíná za 1 hodinu ale zrání do konstrukční pevnosti trvá 3-4 týdny, dle teplotních podmínek. Děkuji vojta.


Napsal: vojta. [Odpovědět]

Milan Hanousek

úterý, 29. březen 2016
15:19

Dobrý den,loni jsem sehnal břízu,špalky cca těch rozměrů a zakoupil sadbu hlívy orginal tady v Dolanech,navrtal jsem ty špalky zasadil a přikryl fólií a nic,snad jedna malá rostlinka,kdepak jsem udělal chybu,děkuji za odpovědˇ.


Napsal: Milan Hanousek [Odpovědět]


Čtěte také...

Z pohledu užitku a jednoduchosti pěstování hlíva ústřičná rozhodně nezklame!

Z pohledu užitku a jednoduchosti pěstování hlíva ústřičná rozhodně nezklame!

Jedním z fenoménů moderní doby se v oblasti mykologie stala bezesporu hlíva ústřičná. Tato zajímavá houba si doslova vydobyla své místo na slunci mezi ostatními domestikovanými houbami a většinu z nich ve své oblíbenosti přeskočila. Pěstování hlívy ústřičné se zpopularizovala hlavně díky vynikajícím…

Třezalka tečkovaná a její pěstování

Třezalka tečkovaná a její pěstování

Za jednu z magických rostlin je na zahradě považována třezalka tečkovaná. Tato magická rostlince řazena mezi bylinky a vyznačuje se jak svými skvělými účinky, tak i mnohostranností svého použití. Někteří lidé již pěstování třezalky přišli na chuť. Třezalka tečkovaná není na samotné pěstění nijak nár…


Máta peprná a její pěstování

Máta peprná a její pěstování

Pěstování bylinek je v poslední době u nás velmi oblíbené. Nejinak tomu je u pěstování máty, která se stala oblíbenou bylinkou v našich domácnostech. Mimo to, že se využívá v kuchyni například na přípravu čaje nebo k vaření, je i léčivá. Poradíme vám, jak na její pěstování, abyste měli po ruce mátu …

Pěstování bazalky a její použití v kuchyni

Pěstování bazalky a její použití v kuchyni

Bazalka (z lat. Ocimum) – patří mezi léčivé byliny, které si bez problémů můžete vypěstovat sami doma. Výhodou je, že k tomu nepotřebujete zahradu. Stačí jen okenní parapet či balkón s truhlíkem. A vynikající bylinu hodící se do většiny pokrmů, hlavně těch italských, máte vždy po ruce. Určitě ocenít…



[Nahoru ↑]


Nejčtenější články

Kustovnice čínská sazenice a pěstování

Kustovnice čínská sazenice a pěstování

Když se řekne sousloví zázračná čínská rostlina, pak si musíme nutně představit právě kustovnici čínskou označovanou jako Goji Berry. Její původ je ryze asijský a k nám byla donesena právě odtud. Když bychom měli být konkrétní, pak kustovnice goji pochází z velmi tvrdých a drsných podmínek. Díky svý…

Jak vybrat zahradní párty stan

Jak vybrat zahradní párty stan

Uspořádat na vlastní zahradě oslavu anebo jen setkání lidí je bezesporu skvělé. Tedy alespoň v případě, že vám vyjde počasí! Pokud se ale nechcete ohlížet na to, jak bude venku, pak si můžete pořídit kvalitní párty stan, který vás ochrání před deštěm i nepříznivými povětrnostními vlivy. V současnost…

Sázení cibule

Sázení cibule

Jednou z nejoblíbenějších tuzemských plodin je zcela jistě cibule. Její pěstování je hojné a cibuli lze spatřit prakticky na všech zahrádkách. Cibule je plodinou, která se může pochlubit velmi hlubokou historií. Původ cibule je v západní části Asie, konkrétně někde na půdě Iránu a Pakistánu. Pěstova…