Dýně hokaido a její účinky na lidské zdraví
29. červen 2010 - Rubrika: Pěstování ovoce a zeleniny - Autor: Radek Štěpán - Komentáře: 9Kdybychom hledali zajímavou zeleninovou delikatesu, tak dýně hokaido by určitě byla na některé z předních příček. Její obliba v posledních letech stoupá doslova geometrickou řadou. Dýně hokaido jsou na rozdíl od klasických dýní vynikající v kuchyni ze všech pohledů. Rozhodně se nejedná o rostlinu, která by byla využívána pouze na kompoty. Pokrmy připravované z této dýně jsou syté a velmi chutné. Dýně hokaido je také skvělá z pohledu zpracování. Klasická dýně mnohdy dorůstá poměrně monstrózních rozměrů, což má za následek poměrně pracnou úpravu této plodiny. Pojďme se tedy detailněji podívat na tuto plodinu z pohledu vzhledu a látek, které obsahuje.
Jak vypadá dýně hokaido?
Dýně hokaido je malá ( měří zhruba 10 – 30 centimetrů v průměru) a bez problémů se upraví velmi rychle tak, jak ji potřebujeme. Původem jsou tyto dýně z Japonska, kde se pěstují v mnohem větším množství. Na českých zahradách si své místo tyto dýně na rozdíl od takových paprik či rajčat teprve hledají. Co se týká zbarvení dýně hokaido, tak nejčastěji najdeme v její zelené, žíhané anebo sytě oranžové barvě. Plody této dýně je možno velmi dlouho skladovat na místech, která jsou chladná. Ideální se jeví lednice anebo sklep. Při zpracování není třeba tuto dýni nijak loupat. Slupka této dýně je poměrně tvrdá, nicméně při kuchyňské úpravě této dýně velmi rychle měkne.
Jaké účinky má dýně hokaido na lidské zdraví?
Dýně hokaido se velmi často používá v tradiční asijské medicíně. Její účinky jsou známy v léčení problémů se slezinou, slinivkou břišní a žaludku. Dýně hokaido se vyznačuje také obsahem provitaminu A a vitamínů B a C. Dále tato dýně obsahuje sacharidy, bílkoviny, vlákninu, hořčík, železo a vápník. Zapomenout nemůžeme ani na zinek, který se nachází v semínkách této rostliny.
Kdy hokaido dozrává a kde ji koupit?
V českých zahradách dozrává dýně hokaido někdy od konce měsíce srpna. Po sklizni v dobře zvolených prostorách může být uchována klidně i přes celou zimu do jara či do léta. Velmi důležitá je kontrola, zdali jednotlivé kusy nehnijí. Co se týká nakupování této dýně, tak ideálními se jeví hlavně prodejny se zdravou výživou. Právě tady se dá koupit opravdu kvalitní dýně hokaido. V supermarketech jsou většinou dýně tohoto druhu, které ovšem slouží hlavně jako dekorace.
Hodnocení
4.42 hvězdiček / Hodnoceno: 31x
Autor: Radek Štěpán
Pedagog, copywriter, ghostwriter, internetový freelancer Kontaktovat jej můžete na Google+
[Nahoru ↑]
Vložit komentář
Komentáře
Holubářová Jaroslava
neděle, 7. listopad 201017:25
Prosím vás,jestli neznáte chlebovou dýni.Slyšela jsem o ni a nikde nemohu najít o co jde.Děkuji.
Napsal: Holubářová Jaroslava [Odpovědět]
Lenka
pondělí, 15. listopad 201009:44
Včera jsem si s chutí udělala polévku u dýně hokaido. Chutnala mi. Jenže v noci mě vzbudila těžká nevolnost a problémy se střevy a už to šlo spodem i horem. Obsahuje dýně něco, co mohlo tyto problémy vyprovokovat? Například u luštěnin, které jsou jinak také zdravé, upozorňují, že mohou velmi podráždit žlučník a způsobit nevolnosti.
Napsal: Lenka [Odpovědět]
Vanda
pátek, 29. červenec 201107:59
Zdravím všechny pěstitele i konzumenty, letos jsem poprvé nasadila dýni Hokaido a jsem nadšená (zatím) úspěchem Dýně nabrala až brutální tempo v růstu, ze 6 semínek, které jsem nasadila do dvou důlků po 3ks, chvíli váhala a potom vybuchla množstvím listů i květů.. Dnes má asi tak 30 plodů od 5cm až do 25cm v průměru a to je červenec !!Doporučuji pro ni více místa, najednou se rozroste a už frčí ! Těším se na sklizeň a přeji všem mnoho úspěchů v pěstování Pokud by měl někdo nějaký originální recept z této dýně (kromě polévky a jejího pečení) tak budu velmi ráda
Napsal: Vanda [Odpovědět]
Sabina
sobota, 19. listopad 201114:32
Na oběd jsem měla dynovou polévku a ted mam křeče v břiše, návaly na zvracení už jsem i trošku zvracela, no je mi hrozně...je to možné že to má něco s dyni společného..
Napsal: Sabina [Odpovědět]
xfs@volny.cz
středa, 7. červenec 201003:01
...podle me jde o diletantsky , mozna odnekud opsany/spatne prelozeny clanek
jste si zcela jisti tvrzenim:
"Zinek je velmi dobře stravitelný polysacharid, který je vhodný i pro diabetiky." ?
Proti vyse zminene dyni nelze nejspis nic namitat; zda se, ze je skutecne cenena.
Otazkou je kvalifikace/informovanost sebevedome prezentujiciho autora.
Jaka je vypovedni hodnota clanku, kde autor, nejspis aby vzbudil dojem VEDECKEHO zakladu textu, zamenuje termin PRVEK a POLYSACHARID a jako bonus dodava prakticky tip pro diabetiky?
Pokud by se ho drzeli, pocitam ze byste se dostali, v lepsim pripade, do faze intoxikace (vcetne nediabetiku)... mate-li pochybnost, zkuste nahradit denni standardizovanou davku polysachyridu zinkem; tuto moznost ale moc nedoporucuju.
Zinek neni snadno stravitelny polysacharid, protoze je to klasicky priklad kovu (= prvek). A diabetik je diabetikem proto, ze nedokaze korektne zpracovat glukozu (produkt stepeni vetsiny beznych polysacharidu); tady jde o slouceninu s o tridu slozitejsi strukturu nez-li je prosty prvek.
Osobne mam zato, za autor vubec netusi, o cem pise. Clanek na me formalne pusobi tak, ze jej preznuje "zkuseny autor". Realne bych spis tipnul, ze jde o cisty amaterismus.
Dalsim duvodem budiz absence zminky o barvivech/vitaminu A, mastnych kyselinach/olejich, antioxidantech, prvcich a o POTVRZENEM vyznamu zinku (v dynich opravdu je).
Zaverem nemohu nez dodat, ze vypovedni hodnota clanku je tak na urovni "Nepouzivate keramicke noze? Znicite vsechny vitaminy!" psanych zhruba stejne kvalifikovanymi odborniky.
Pro pristi publikovani nezbyva nez doporucit trochu vic pripravy.
Signing out.
xfs
Napsal: xfs@volny.cz [Odpovědět]
sluncovka4433
středa, 7. červenec 201011:11
Díky za ponaučení. Mé zdroje pravděpodobně nebyly z tohoto pohledu kvalitní. Rozhodně ale nejsem chemik ani odborník na výživu pro diabetiky a za diletanta se také nepovažuji. Na druhou stranu se náš web snaží spíše o to, abychom lidem nabídli témata, která poté mohou nastudovat od odborníků. Pokud se za něj považujete vy, klidně nám zanechte odkaz na své stránky, které se tohoto tématu dotýkají a my je velice rádi zveřejníme. S pozdravem tým inzahrada.cz..
---------------------------------
Zpráva byla upravena 07.07.2010 ve 21:13:03
Napsal: sluncovka4433 [Odpovědět]
xfs
čtvrtek, 8. červenec 201003:39
...dobry vecer,
Vasi reakci a upravu textu nelze nez ocenit; vyznamne procento webu by prispevek pravdepodobne vyradila.
Z nekolika dobrych duvodu vlastni web neprovozuju...vysvetleni by bylo na dyl; princip je v tom, ze se zabyvam IT a udrzba webu vyzaduje cas, ktery vetsinou spotrebuji zalezitosti s vysokou prioritou.
Vcil par praktickych poznamek:
Clanek je lepsi. Mrknete na mastne kyseliny, ucinky zinku (enzymy + prostata) a antioxidacni vlastnosti vitaminu; tohle by zaslouzilo trochu vic.
Zaroven by stalo za uvahu prepracovani poznamky o okrasnych dynich v supermarketech. Tady doslo k zamene s Mexickou dyni. Ta je skutecne urcena jako ozdoba Halloweenu. Je podstatne vetsi, oranzova a kulata. Snist se da, ale je mdla; neni to ono...A supermarkety ji casto nabizi.
Neslo odolat kliknutina jeden link s medvedim cesnekem. Bude tam kratky komentar.
Link:
http://www.inzahrada.cz/pestovani-ovoce-a-zeleniny/medvedi-cesnek-z-pohledu-pestovani.html
xfs
Napsal: xfs [Odpovědět]
dobreazdrave.cz
neděle, 4. listopad 201213:27
Pokud je pravda, že každá informace se k nám dostane v ten pravý čas, když jsme na ni připraveni, tak mně se to stalo před pár dny. Ačkoliv jsem o dýni Hokkaido a její úžasných nejen chuťových vlastnostech četla už dost dávno, ochutnat jsem se ji odhodlala až nyní. Že bych už byla zralá? Na tyto tykvičky snad ano.
http://dobreazdrave.cz/dyne-hokkaido-poprve-v-me-kuchyni/
Napsal: dobreazdrave.cz [Odpovědět]
zdena
středa, 11. srpen 201017:20
letos jsem dostala semena dýně hokaido a úroda je na světě,urodilo se mi 6 kousku jeden větší než druhy.Zasadila jsem je do kompostu už se těším na papáni Zdena
Napsal: zdena [Odpovědět]
Nenašli jste co jste hledali?
[Nahoru ↑]
Nejčtenější články
Kustovnice čínská sazenice a pěstování
Když se řekne sousloví zázračná čínská rostlina, pak si musíme nutně představit právě kustovnici čínskou označovanou jako Goji Berry. Její původ je ryze asijský a k nám byla donesena právě odtud. Když bychom měli být konkrétní, pak kustovnice goji pochází z velmi tvrdých a drsných podmínek. Díky svý…
Jak vybrat zahradní párty stan
Uspořádat na vlastní zahradě oslavu anebo jen setkání lidí je bezesporu skvělé. Tedy alespoň v případě, že vám vyjde počasí! Pokud se ale nechcete ohlížet na to, jak bude venku, pak si můžete pořídit kvalitní párty stan, který vás ochrání před deštěm i nepříznivými povětrnostními vlivy. V současnost…
Sázení cibule
Jednou z nejoblíbenějších tuzemských plodin je zcela jistě cibule. Její pěstování je hojné a cibuli lze spatřit prakticky na všech zahrádkách. Cibule je plodinou, která se může pochlubit velmi hlubokou historií. Původ cibule je v západní části Asie, konkrétně někde na půdě Iránu a Pakistánu. Pěstova…
Co u nás hledáte?
choroby rybízu druhy slepic hvozdík zahradní jak naložit maso na uzení jarní postřik meruněk jarní postřik švestek kdy sázet cibuli kdy stříhat ovocné stromy kozí rohy pěstování nemoci rybízu papriky kozí rohy pěstování pěstování marihuany postřik na švestky postřik švestek přesazování růží proč se slepice ozobávají sazeni brambor sázení cibule sazeni fazolí setí rajčat stavba udírny stříhání jabloní na jaře stříhání jabloní strihani ovocných stromu stříhání stromů tipec u slepic tůje a ovocné stromy výsadba cibule výsev majoránkyHints