
Jak vypěstovat křehký a chutný salát?
20. únor 2010 - Rubrika: Pěstování ovoce a zeleniny - Autor: Radek Štěpán - Komentáře: 4Křehký a křupavý zelený salát plný vitamínů je schopen ideálním způsobem obohatit sváteční tabuli. K tomu, abychom dosáhli skvělého výsledku v pěstění salátu, je třeba se řídit několika důležitými zákonitostmi při jeho pěstování. Mladé lístky salátu, které se sadí, se získávají z hustého výsevu na venkovním záhonu.
Specifický výsev zajistí kvalitní úrodu
Salát by se měl vysévat naširoko. Jestli se člověk rozhodne vysazovat do pásů anebo do řádků není až tak důležité, ale vzdálenost 8 centimetrů mezi jednotlivými řádky či pásy by měla být dodržena. Aby byly ze semínek vznikly sazeničky o velké hustotě, je třeba dodržet poměr výsevu zhruba 1,5 až 5 gramy semen na 1 m2. Vzešlé rostlinky se nijak nejednotí. Doba sklizně přichází zhruba v době, kdy jednotlivé rostlinky dosáhnou výšky 10 centimetrů. Slizeň může probíhat buď postupně, kdy si protrháte jednotlivé vnější rostlinky, anebo celkově. Když budete chtít získat co nejvíce mladých listů, seřezávejte rostlinky 2,5 centimetru nad zemí. Košťálek musí zůstat v zemi a je důležité se vyvarovat jakéhokoli poškození srdéčka rostliny. Jestliže budete chtít dosáhnout rychlejší a hojnější sklizně, použijte na výsev netkanou textilii.
Prodloužení sklizňového období si zajistíte postupnými výsevy, jejichž interval se bude pohybovat zhruba od dubna do konce měsíce května. Mladé listy totiž nejlépe přijdou vhod na jaře a na podzim. Výsevy mohou ale pokračovat klidně až do léta, jelikož u mladých rostlin není prakticky možné, aby vyrostly do květů. Možné je také vysévat salátové listy jako doplňující plodinu třeba do skleníků. Heterogenní zahrada nevadí, jelikož se jim e smíšené kultuře rozhodně bude dařit a pomalu rostoucím plodinám typu mrkve či petržele bránit v jejich růstu nikterak nebudou.
Základem je volba vhodného druhu a odrůdy salátu!
Pro sklizeň mladých lístků se naprosto nejvíce hodí listové kadeřavé odrůdy salátů. Pořídit si však můžete klidně i klasické běžné odrůdy hlávkového salátu. Originální řešení tkví třeba ve volbě hned několika různých odrůd salátu, kterou vytvoří na záhonu krásnou barevnou mozaiku. Kombinovány budou barvy zelené, žluté, ale také červená a nahnědlé.
Zároveň se také mezi sebou budou odlišovat rostlinky sladkolisté a zkadeřené. Směs semen si nebudete muset míchat sami, ale klidně ji lze koupit již namixovanou. V zahraničních zemích se často ke sklizni mladých salátů užívá salát štěrbák a salát římský. Ten je v mladém stavu velmi jemný a jeho chuť je specifická. Zpestření představuje ale také mangold či řapíková vodnice.undefinedalt="null">

Autor: Radek Štěpán
Pedagog, copywriter, ghostwriter, internetový freelancer Kontaktovat jej můžete na Google+
[Nahoru ↑]
Vložit komentář
Komentáře
Olga
středa, 18. květen 201115:10
Prosím,kdo mi poradí,proč mám hořký salát ze skleníku.Vloni taky.Přehnojen není,zálivka je dobrá a přece je stále hořký...děkuji
Napsal: Olga [Odpovědět]
Michi
pátek, 27. duben 201212:25
Dobrý den, mám tentýž problém jako vy paní Olgo. Salát si koupím předpěstovaný od zahradníka. Zasadím do pařeniště, zálivku má, sluníčko má, ale přesto všechno je hořký. A ani morčata to nechtějí. Mám to už takhle 3 sezonu.
Napsal: Michi [Odpovědět]
zahradnice
pátek, 4. leden 201319:40
Hořký sálát může být dík studené zálivce, zkuste zálevat odstátou, nejlépe měkkou děšťovou vodou a hlavně ne studenou, salát tím zastaví růst a zároveň hořkne.
Napsal: zahradnice [Odpovědět]
Vladimíra Ryndová
čtvrtek, 14. květen 201522:31
Poradte mi,poslední roky mi hlávkový salát vůbec nedělá hlavičky a jde rovnou do květu a letos to bylo asi nejhorší.Sazenice kupuji od zahradníka a dávám je do skleníku.Je to sadbou nebo špatnym pěstováním?Děkuji za odpověd
Napsal: Vladimíra Ryndová [Odpovědět]
Nenašli jste co jste hledali?
[Nahoru ↑]
Nejčtenější články
Jak vybrat zahradní párty stan

Uspořádat na vlastní zahradě oslavu anebo jen setkání lidí je bezesporu skvělé. Tedy alespoň v případě, že vám vyjde počasí! Pokud se ale nechcete ohlížet na to, jak bude venku, pak si můžete pořídit kvalitní párty stan, který vás ochrání před deštěm i nepříznivými povětrnostními vlivy. V současnost…
Kustovnice čínská sazenice a pěstování

Když se řekne sousloví zázračná čínská rostlina, pak si musíme nutně představit právě kustovnici čínskou označovanou jako Goji Berry. Její původ je ryze asijský a k nám byla donesena právě odtud. Když bychom měli být konkrétní, pak kustovnice goji pochází z velmi tvrdých a drsných podmínek. Díky svý…
Sázení cibule

Jednou z nejoblíbenějších tuzemských plodin je zcela jistě cibule. Její pěstování je hojné a cibuli lze spatřit prakticky na všech zahrádkách. Cibule je plodinou, která se může pochlubit velmi hlubokou historií. Původ cibule je v západní části Asie, konkrétně někde na půdě Iránu a Pakistánu. Pěstova…
Co u nás hledáte?
choroby rybízu druhy slepic hvozdík zahradní jak naložit maso na uzení jarní postřik meruněk jarní postřik švestek kdy sázet cibuli kdy stříhat ovocné stromy kozí rohy pěstování nemoci rybízu papriky kozí rohy pěstování pěstování marihuany postřik na švestky postřik švestek přesazování růží proč se slepice ozobávají sazeni brambor sázení cibule sazeni fazolí setí rajčat stavba udírny stříhání jabloní na jaře stříhání jabloní strihani ovocných stromu stříhání stromů tipec u slepic tůje a ovocné stromy výsadba cibule výsev majoránkyHints