
Je čas koupit sadbový česnek, anebo pěstování česneku krok po kroku!
7. duben 2010 - Rubrika: Pěstování ovoce a zeleniny - Autor: Radek Štěpán - Komentáře: 13Pěstování česneku má nejen ve střední Evropě poměrně hlubokou tradici. Jedná se o rostlinu, která je pro své výsledné využití velmi oblíbená. Vždyť samotný česnek se dává do obrovského množství jídel české kuchyně . Jako příklad lze bez problémů uvést třeba jídla, jako jsou hovězí na česneku anebo králík na česneku. Česnek jako takový hostí v podstatě každá alespoň trochu tradiční česká zahrada. Pokusme se nyní krok po kroku ukázat, jakým způsobem se česnek pěstuje.
Sadbový česnek, moření česneku
Než začneme česnek pěstovat, je třeba si obstarat sadbu. Dá se sehnat v kdejakém zahradnictví anebo obchodech se zahradním materiálem stejně jako třeba sadba jahody anebo sadba brambor či jiné sazenice a semínka. Pokud se rozhodneme pro vlastní zdroje, tak je třeba sadbový česnek zhruba nějak začátkem záři namořit. Nejčastěji se tak děje pomocí přípravku zvaného Sulka. Moření česneku trvá zhruba 12 hodin, tedy přes noc a je třeba jej ještě jednou zopakovat mořícími přípravky proti různým nepříjemným houbám.
Pěstování česneku z pohledu výsadby
Před samotnou výsadbou je třeba oddělit jednotlivé stroužky a vyvarovat se sázení jakkoli poškozených stroužků. Samotná doba sázení česneku závisí ryze na počasí, které momentálně panuje. Výsadbu je třeba zahájit tehdy, když teplota neklesne pod 9 stupňů Celsia. Hloubka samotné výsadby by se měla pohybovat kolem 6 centimetrů. Spon záleží hlavně na samotné odrůdě. Poté, co česnek vysadíte, je třeba půdu uválet a zavlažit. Hned, jak se teplota vzduchu dostane přes 10 stupňů Celsia, dochází k tomu, že se česnek postříká přípravky proti Houbomilce. Jsou jimi například Basudin 600 EC a Diazinon 60 EC.
Co je důležité při pěstování česneku?
Během samotného růstu česneku je ideální narušovat půdu, aby docházelo k jejímu prokypření. Určitě ale není vhodná příliš hluboká kultivace. Ochrana rostlin česneku spočívá hlavně v pravidelném odplevelování záhonu. Jinak je také třeba odštípnout vrcholy s pacibulkami hned v momentu, kdy se objeví květní stvol. Neučiníte-li tak, váš výnos vás pravděpodobně nemile překvapí. Hnojení se provádí například pomocí Cereritu. Doba sklízení je odvislá od samotných odrůd česneku. Paličáky by se měly sklízet v době, kdy na nich zůstává zhruba pět ještě dužnatých listů. Nepaličáky skliďte v momentu, kdy je nať položená na zemi. Následně sušte česnek i s natí!
Hodnocení
3.75 hvězdiček / Hodnoceno: 51x

Autor: Radek Štěpán
Pedagog, copywriter, ghostwriter, internetový freelancer Kontaktovat jej můžete na Google+
[Nahoru ↑]
Vložit komentář
Komentáře
Pokorná Zlata
úterý, 27. září 201108:27
Jeden rok jsem si dala práci a květní výhonky uštipovala hned jak se objevily - skliďila jsem malé paličky. Teď čekám až se zakroucené stvoly květenství trochu narovnají a asi 23cm uříznu - na výborné maso s česnekovými výhonky a výnos je lepší.
Napsal: Pokorná Zlata [Odpovědět]
Martina Večeřová
pondělí, 24. říjen 201110:29
Sulka se nevyrábí nahradíte ji výrobkem- SÍRA SK-20 namořit na 12 hodin v roztoku-koncentrace dle tabulky na obalu.Před výsadbou namočit v roztoku ROVRAL-FLOAQVA -20 minut před výsadbou.
Napsal: Martina Večeřová [Odpovědět]
Kobern
pondělí, 13. srpen 201220:55
Zdravím všechny pěstitele česneku Sháníte Sulku k moření (nejen) před podzimní výsadbou?? Zatím je stále k sehnání v ČR! Objednat jej můžete v e-shopu prodejny pro vinaře a zemědělce – Vinarsky dum Dubnany. Za Sulku v podstatě zatím neexistuje adekvátní náhrada. A pokud můžu poradit, kupte si pro jistotu i něco do zásoby (expirační doba je dostatečná). Sulce totiž skončila v ČR registrace a Vinařský dům doprodává zásoby... Cena je 119Kč za 1 litr.
Objednala jsem jej zde: http://www.vinarskydum.cz/e-shop/postriky/sulka-1-litr-2.html
Napsal: Kobern [Odpovědět]
Martin Labaj
sobota, 29. září 201210:29
Česnek jsem zatím nikdy nemořil, sázíme ho každý rok v polovině října. Po zasazení záhon posypu drcenými větvičkami a to vrstvou asi 5 cm silnou. Ani přes holomrazy česnek nevymrzl a úroda je slušná. Drcené větvičky zabrání prorůstání plevele tak není tolik pletí jako u jiných způsobů zakrývaní.V létě pak zkroucené výhony vylamuji, jinak se rostlina vysiluje a česnek je pak malý. Sklízíme jej v době kdy se začíná "vtahovat do země". Není to žádná věda, v našich podmínkách se česneku daří tak proč kupovat čínskou napodobeninu, která vypadá jako krásný česnek, ale chutí a vůni našemu nesahá ani po kotníky.
Napsal: Martin Labaj [Odpovědět]
LUkáš
úterý, 9. říjen 201220:23
Zdravím, tak jsem včera zasel ale mám strach že moc hluboko něco mezi 10 a 15 cm. Myslíte že to vadí?
Napsal: LUkáš [Odpovědět]
Luba
středa, 24. říjen 201214:58
Česnek miluji a využívám ho při nemoci. Má zázračné léčivé schopnosti a zabírá i na plísně.
Napsal: Luba [Odpovědět]
Luba
středa, 24. říjen 201214:59
http://www.frau.cz/pestovani-cesneku-jak-pestovat-cesnek/
Napsal: Luba [Odpovědět]
Jiří Došek
středa, 31. říjen 201201:19
Česnek sázím později.Před zámrzem t.j.začátkem listopadu do hloubky asi 10cm.(mráz ho do jara povytáhne).Mořím ho v Hypermanganu(nejsem chemicky zdatný),ale sklizeň je dobrá.Květy používám do polévek,nebo omáček.Sklízím,když hnědnou spodní listy,nebo když se narovná ponechaný(orijentační)květ.
Napsal: Jiří Došek [Odpovědět]
Radek Strouhal
čtvrtek, 21. březen 201313:58
Zdravím, nabízím sadbu jarního česneku pro rok 2013 - jedná se o maďarský nepaličák Makkoi. Více info najdete na www.pestujucesnek.cz
Napsal: Radek Strouhal [Odpovědět]
Oldřich Brázdil
úterý, 30. duben 201319:23
Zdravím česnekáře.Mám letitou dobrou zkušenost při sázení vlhkého(ne mokrého) namořeného česneku sulkou(i hypermanganem)do děr vymáčklých kolíkem a strouček česneku zasypaný velmi suchým kopaným(tzv. žlutý jemný)pískem.Tento jemný suchý písek dokonale obsype strouček, takže tam není vzduch pro vznik plísní a dobře strouček shora i izoluje.Rovněž je pískovým zásypem snazší jarní vyklíčení.Samozřejmě,že stroučky dávám obloučkem ve směru řádku,aby listy šly do mezer mezi řádky,výnos je vyšší.
Napsal: Oldřich Brázdil [Odpovědět]
Martin Labaj
sobota, 19. říjen 201313:39
Nemám zkušenosti s mořením sadby česneku. Nikdy jsem nemořil a zklízím česnek hezký a zdravý. Moje zkušenost s pěstováním je asi taková. Na podzim v půlce října zryji záhon, nechám ho odpočnout dva tři týdny. Pak ho zkypřím, upravím, posbírám případné kořínky plevele. Podle prkna si sázecím kolíkem udělám díry asi 15 cm od sebe a stroužky česneku do nich napíchám do hloubky asi tak 8 centimetrů. Pak záhon znovu uhrabu aby se česnek zakryl zeminou. Když mám hotovo tak povrch záhonu zasypu pilinami, drceným listím a někdy i drcenými věrvičkami. Tato vrstva je asi 8-10 cm. To vše dělám v půli listopadu. Do léta se o záhony nestarám. V létě pak samozřejmě vyštipuji květní výhony. Plevel na záhonech nemám, o to se stará vrstva "mulče" a když se povede nějakému plevelu přece jen prorazit tak ho jednoduše vytrhnu.Všechno bez chémie prostě BIO kvalita.
Napsal: Martin Labaj [Odpovědět]
Martin Labaj
sobota, 19. říjen 201313:44
Pro doplnění, zjišťuji, že když se česnek v naších podmínkách sází v říjnu bývá menší, než když se sází v listopadu. Neumím si to vysvětlit, ale snad to bude poměrně vysokou nadmořskou výškou.Taky laboruji a učím se, ale hlavně bez chémie.
Napsal: Martin Labaj [Odpovědět]
Zdeněk Krystián
sobota, 18. leden 201418:29
Poněvadž je teplá zima, tak se už začíná nad záhonem ukazovat první zelené výhonky v říjnu zasazeného česneku.Jak jej ochránit před možnou zimou? Stačí netkaná folie nebo něco víc.Děkuji
Napsal: Zdeněk Krystián [Odpovědět]
Nenašli jste co jste hledali?
[Nahoru ↑]
Nejčtenější články
Jak vybrat zahradní párty stan

Uspořádat na vlastní zahradě oslavu anebo jen setkání lidí je bezesporu skvělé. Tedy alespoň v případě, že vám vyjde počasí! Pokud se ale nechcete ohlížet na to, jak bude venku, pak si můžete pořídit kvalitní párty stan, který vás ochrání před deštěm i nepříznivými povětrnostními vlivy. V současnost…
Kustovnice čínská sazenice a pěstování

Když se řekne sousloví zázračná čínská rostlina, pak si musíme nutně představit právě kustovnici čínskou označovanou jako Goji Berry. Její původ je ryze asijský a k nám byla donesena právě odtud. Když bychom měli být konkrétní, pak kustovnice goji pochází z velmi tvrdých a drsných podmínek. Díky svý…
Co potřebuje k pěstování gerbera v květináči

Pěstování gerber je určitě hodně oblíbenou činností mnohých milovníků krásných květin. Tyto krásné květiny jsou doslova ozdobou mnohých zahradnictví a prodejen s květinami. Jednou ze základních součástí sortimentu takovýchto obchodů jsou určitě jak klasické gerbery, tak i gerbery v květináči. Druhá …
Co u nás hledáte?
choroby rybízu druhy slepic hvozdík zahradní jak naložit maso na uzení jarní postřik meruněk jarní postřik švestek kdy sázet cibuli kdy stříhat ovocné stromy kozí rohy pěstování nemoci rybízu papriky kozí rohy pěstování pěstování marihuany postřik na švestky postřik švestek přesazování růží proč se slepice ozobávají sazeni brambor sázení cibule sazeni fazolí setí rajčat stavba udírny stříhání jabloní na jaře stříhání jabloní strihani ovocných stromu stříhání stromů tipec u slepic tůje a ovocné stromy výsadba cibule výsev majoránkyHints