
Listový, řapíkatý celer a jejich pěstování
24. srpen 2015 - Rubrika: Pěstování ovoce a zeleniny - Autor: Radek Štěpán - reaguj na článekTradiční celer je typická především tím, že má charakter bulvy. V minulosti se jednalo o fakticky u nás jedinou známou odrůdu, která byla moderní. Dnes je situace diametrálně odlišná a spousta lidí se spíše dívá po listovém nebo řapíkaté celeru. U těchto odrůd je totiž možné využít mnohem větší část celé rostliny, což je pravděpodobně největším lákadlem. Skvělá speciální jídla navíc můžete připravit velmi rychle a maximálním komfortem. Podívejme se tedy na pěstování obou zmiňovaných typů celeru.
Zásady pěstování řapíkatého celeru
Pěstování řapíkatého celeru se od klasického bulvového nijak výrazně neliší. Jediný rozdíl snad tkví jen v tom, že bychom měli dbát na jeho nať, pro kterou jej pěstujeme. Není tedy třeba odkrývat bulvu od zeminy, jako je tomu u bulvového kultivaru. Rozhodně také nepočítejte s nějakými extrémně velkými bulvami, ale kvůli nim řapíkatý celer nepěstujete. Celeer potřebuje pro své pěstování vysoce kvalitní půdu plnou živin a také maximum zálivky. Zapomenout bychom neměli ani na bělení celeru.
Co je bělení celeru?
Řapíky u celeru musí být křehké a chuťově lahodné. Pokud jim dopřejeme přespřílišné množství světla, tak se s nimi můžeme rozloučit. Ideální je svázat jednotlivé řapíky pod listy, zasypat zeminou a ukrýt je tak slunečním paprsků. Vhodnější je ovšem spíše černá fólie. Od zeminy by mohly načichnout. Čnět by měly jen vrcholky listů. Když bude výška řapíku okolo 40 cm, můžete tak učinit.
Pěstování listového celeru
Listový celer se u nás fakticky nepěstuje, což je škoda. Jde totiž o vynikající odrůdy s maximálně pozitivními chuťovými vlastnostmi. Vysazuje se již koncem měsíce února. Ideální je i přímý výsev, který je třeba učinit v listopadu a přikrýt rostlinky ochrannou vrstvou v podobě slámy.Ta ji dokonale ochrání před případnými mrazíky.
Čtěte dále: Jaké
odrůdy celeru se pěstují nejčastěji?

Autor: Radek Štěpán
Pedagog, copywriter, ghostwriter, internetový freelancer Kontaktovat jej můžete na Google+
[Nahoru ↑]
Vložit komentář
Komentáře
Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!
Nenašli jste co jste hledali?
[Nahoru ↑]
Nejčtenější články
Kustovnice čínská sazenice a pěstování

Když se řekne sousloví zázračná čínská rostlina, pak si musíme nutně představit právě kustovnici čínskou označovanou jako Goji Berry. Její původ je ryze asijský a k nám byla donesena právě odtud. Když bychom měli být konkrétní, pak kustovnice goji pochází z velmi tvrdých a drsných podmínek. Díky svý…
Konopné masti jsou účinné při celé řadě zdravotních potíží. Dokážete vyjmenovat alespoň 3 nemoci, se kterými si umí poradit?

Blahodárných účinků konopných mastí si užívali naši předci již před dávnou dobou. Existují dokonce důkazy o tom, že je lidé k léčbě nejrůznějších neduhů používali už zhruba před pěti tisící roky a fakt, že nás provázejí po tak dlouhou dobu, má pochopitelně svoje opodstatnění. Dovedou se totiž vypořá…
Co potřebuje k pěstování gerbera v květináči

Pěstování gerber je určitě hodně oblíbenou činností mnohých milovníků krásných květin. Tyto krásné květiny jsou doslova ozdobou mnohých zahradnictví a prodejen s květinami. Jednou ze základních součástí sortimentu takovýchto obchodů jsou určitě jak klasické gerbery, tak i gerbery v květináči. Druhá …
Co u nás hledáte?
begonie zazimovani choroby rybízu druhy slepic hvozdík zahradní jak naložit maso na uzení jarní postřik meruněk kdy stříhat ovocné stromy kozí rohy pěstování nemoci rybízu papriky kozí rohy pěstování pěstování marihuany postřik na švestky postřik švestek přesazování růží proč se slepice ozobávají sazeni brambor sázení cibule sazeni fazolí setí rajčat stavba udírny stříhání jabloní na jaře stříhání jabloní stříhání ovocných stromků strihani ovocných stromu stříhání stromů tipec u slepic tůje a ovocné stromy výsadba cibule výsev majoránkyHints