
Pěstování arónie v kostce
6. březen 2017 - Rubrika: Pěstování ovoce a zeleniny - Autor: Radek Štěpán - Komentáře: 1Termín agónie je společný pro jednu rostlinu, která je označována mnoha dalšími názvy. V našem prostředí se nejčastěji pěstuje několik druhů arónie, z nichž bychom měli jmenovat především temnoplodec černý, temnoplodec třešňolistý a temnoplodec planikolistý. U nás se nejvíce daří temnoplodci černému. Vynikající jsou z něj především zavařeniny a používá se hlavně pro snížení krevního tlaku čistě přírodní cestou. My ale nebudete řešit účinky arónie, ale soustředíme se předeví na její pěstování.
Jak pěstovat arónie
Složitost u pěstování arónie není nutné hledat. Jestliže máte zkušenosti s okrasnými keři, nebude to pro vás nejmenší problém. Rozhodně ale počítejte s celkovou výškou aronie, která se pohybuje v maximu okolo 2 metrů. Spolehnout se budete moci i na fakt, že vám agónii nenapadnou žádní škůdci, jelikož na ni prostě a jednoduše nejdou. Připravit se naopak budete moci na maximální úrodu. Je až k nevíře, kolik toho může temnoplodec urodit. Jediným nepřítelem sklizně mohou být ptáci, jimž chutnají také. Skliďte je proto včas.
Množení arónie
Pořízení keříkové arónie není náročné, jelikož se množí prostřednictvím odnoží. Zasadíte si prostě kořenové odkopky a budete slavit úspěchy v podobě krásné rostliny, kterou získáte. Vypěstovat lze tuto užitečnou plodinu také ze semínek, nicméně tady je třeba se obávat matečných rostlin, které nepřinesou kýžené plody. V průběhu růstu to ale lze rozpoznat a takovéto rostliny se prstě a jednoduše odstraní.
Připravte se na sklizeň arónie
Plody je třeba sklízet až v opravdu zralém stavu, jinak jsou značně trpké a nemají potřebnou užitnou hodnotu. Před sklizní je vhodné stromy pokrýt sítí, aby ptáci nesklidili úrodu dříve. Skladovat lze plody až po dobu 2 měsíců. Vynikající a především plné vitamínů jsou ovšem marmelády i zavařeniny.

Autor: Radek Štěpán
Pedagog, copywriter, ghostwriter, internetový freelancer Kontaktovat jej můžete na Google+
[Nahoru ↑]
Vložit komentář
Komentáře
MARIE KLACKOVÁ
pondělí, 3. září 201820:04
Dobrý den,prosímk o radu,letos měla aronie hodně plodú,jsou malé a všechny uschly,nevím co mám dělat,zdali nechat plody na keři nebo je ostříhat a vůbec nevím proč uschly,děkuji za radu klacková marie
Napsal: MARIE KLACKOVÁ [Odpovědět]
Nenašli jste co jste hledali?
[Nahoru ↑]
Nejčtenější články
Jak vybrat zahradní párty stan

Uspořádat na vlastní zahradě oslavu anebo jen setkání lidí je bezesporu skvělé. Tedy alespoň v případě, že vám vyjde počasí! Pokud se ale nechcete ohlížet na to, jak bude venku, pak si můžete pořídit kvalitní párty stan, který vás ochrání před deštěm i nepříznivými povětrnostními vlivy. V současnost…
Kustovnice čínská sazenice a pěstování

Když se řekne sousloví zázračná čínská rostlina, pak si musíme nutně představit právě kustovnici čínskou označovanou jako Goji Berry. Její původ je ryze asijský a k nám byla donesena právě odtud. Když bychom měli být konkrétní, pak kustovnice goji pochází z velmi tvrdých a drsných podmínek. Díky svý…
Co potřebuje k pěstování gerbera v květináči

Pěstování gerber je určitě hodně oblíbenou činností mnohých milovníků krásných květin. Tyto krásné květiny jsou doslova ozdobou mnohých zahradnictví a prodejen s květinami. Jednou ze základních součástí sortimentu takovýchto obchodů jsou určitě jak klasické gerbery, tak i gerbery v květináči. Druhá …
Co u nás hledáte?
choroby rybízu druhy slepic hvozdík zahradní jak naložit maso na uzení jarní postřik meruněk jarní postřik švestek kdy sázet cibuli kdy stříhat ovocné stromy kozí rohy pěstování nemoci rybízu papriky kozí rohy pěstování pěstování marihuany postřik na švestky postřik švestek přesazování růží proč se slepice ozobávají sazeni brambor sázení cibule sazeni fazolí setí rajčat stavba udírny stříhání jabloní na jaře stříhání jabloní strihani ovocných stromu stříhání stromů tipec u slepic tůje a ovocné stromy výsadba cibule výsev majoránkyHints