Chilli papričky a něco o jejich historii
8. duben 2013 - Rubrika: Vitamíny ze zahrady - Autor: Radek Štěpán - reaguj na článekPro vyznavače chilli papriček bud následují článek pouze něčím, co rychle přeletí, jelikož jejich znalosti budou pochopitelně jistě vyšší. Pro lidi, kteří si ale hledají cestu k těmto skvělým malým papričkám, mohou být informace o nich jistě užitečné. Spousta z nás si myslí, že chilli papričky nejsou zdraví prospěšné a že se s nimi chvástají pouze lidé, kteří si potřebují jejich konzumací něco dokázat a snaží se udělat dojem na ostatní tím, že jich sní co nejvíce. Opak je přitom pravdou, protože chilli papričky působí blahodárně na lidský organismus, o čemž se ostatně přesvědčíme v následujících řádcích.
Kde se vzaly chilli papričky?
Chilli paprička, neboli kayenský pepř, jak se někdy tato plodina nazývá je plodem keřovitého druhu paprik, které rostou v celé řadě oblastí světa. Jakousi klasikou jsou především exotické papriky rostoucí v tropických a subtropických oblastech. Jde třeba o Indii, Čínu, Japonsko a Vietnam. Jinak lze ale tyto papričky najít klidně i na Balkánském poloostrově anebo v Mexiku, jež se jim stalo domovinou.
Jaké látky chilli papričky obsahují?
Za pálivou chuť chilli papriček může kapsaicin, který se dobře rozpouští v mléku anebo v kořalce. Pokud tedy chceme palčivou chuť zahnat, máme takto jedinečnou šanci. Z ostatních látek bychom neměli zapomínat na vitamín C a karoten B. Velkou výhodou těchto látek je podpora chutí k dalšímu jídlu. Na žaludek přitom nepůsobí nijak zátěžově na rozdíl třeba od pepře, jenž je více agresivní. I chilli papriček musí být ovšem konzumováno přiměřené množství. Chilli papričky jsou mnohými odborníky považovány i za velké afrodiziakum.
Pěstování chilli papriček v našich podmínkách
Chilli papričky jsou bezproblémově pěstované i u nás. Ideální je začít přímo od semínek předpěstováním papriček. Semínka papriček musí vyklíčit a měly by se objevit první děložní listy. Pro zesílení těla rostlinky se musí po tomto aktu chilli papričky nechat přesadit do lepších podmínek. Když již nehrozí ranní mrazíky, je vhodné dát chilli papričky do skleníku.
Autor: Radek Štěpán
Pedagog, copywriter, ghostwriter, internetový freelancer Kontaktovat jej můžete na Google+
[Nahoru ↑]
Vložit komentář
Komentáře
Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!
Nenašli jste co jste hledali?
[Nahoru ↑]
Nejčtenější články
Kustovnice čínská sazenice a pěstování
Když se řekne sousloví zázračná čínská rostlina, pak si musíme nutně představit právě kustovnici čínskou označovanou jako Goji Berry. Její původ je ryze asijský a k nám byla donesena právě odtud. Když bychom měli být konkrétní, pak kustovnice goji pochází z velmi tvrdých a drsných podmínek. Díky svý…
Jak vybrat zahradní párty stan
Uspořádat na vlastní zahradě oslavu anebo jen setkání lidí je bezesporu skvělé. Tedy alespoň v případě, že vám vyjde počasí! Pokud se ale nechcete ohlížet na to, jak bude venku, pak si můžete pořídit kvalitní párty stan, který vás ochrání před deštěm i nepříznivými povětrnostními vlivy. V současnost…
Sázení cibule
Jednou z nejoblíbenějších tuzemských plodin je zcela jistě cibule. Její pěstování je hojné a cibuli lze spatřit prakticky na všech zahrádkách. Cibule je plodinou, která se může pochlubit velmi hlubokou historií. Původ cibule je v západní části Asie, konkrétně někde na půdě Iránu a Pakistánu. Pěstova…
Co u nás hledáte?
choroby rybízu druhy slepic hvozdík zahradní jak naložit maso na uzení jarní postřik meruněk jarní postřik švestek kdy sázet cibuli kdy stříhat ovocné stromy kozí rohy pěstování nemoci rybízu papriky kozí rohy pěstování pěstování marihuany postřik na švestky postřik švestek přesazování růží proč se slepice ozobávají sazeni brambor sázení cibule sazeni fazolí setí rajčat stavba udírny stříhání jabloní na jaře stříhání jabloní strihani ovocných stromu stříhání stromů tipec u slepic tůje a ovocné stromy výsadba cibule výsev majoránkyHints