
Nebraňte se pěstování paprik, jejich použití v kuchyni je opravdu mnohostranné!
27. duben 2010 - Rubrika: Vitamíny ze zahrady - Autor: Radek Štěpán - Komentáře: 1Paprika - tato původem mexická rostlina si našla v české kuchyni své místečko. Určitě mezi námi není jediný kuchař či kuchařka, která při svém kouzlení v kuchyni nevyzkoušela nějaký recept na papriky a následně ji pak nezařadila do svého jídelníčku. Paprika nevyniká jen svou barevnou škálou, ale hlavně obsahuje velké množství vitamínů, které jsou tak důležité pro náš organismus.
Paprika se představuje
V Evropě se paprika vyskytuje od 19. století. V našich obchodech je dostupná po celý rok. Pokud si ji budete chtít vypěstovat na zahradě, pak se sklizně dočkáte v podzimních měsících. Paprika spadá do čeledi lilkovité, kde jsou např. zařazeny i brambory či rajčata. Paprika vyniká svou barevností (zelená, červená, žlutá, bílá, černá), různými tvary a rozdílnou chutí. U nás rozlišuje dva typy, a to: sladké papriky a chilli papričky. Sladká paprika vyniká ve středomořské kuchyni, naopak chilli paprička je menší, hodně pálivá a používá se v různých kuchyních celého světa. Její sílu opravdu nepodceňujte. Nejvíce pálí její semínka. A proč tak pálí? Ve žlázkách papriky se vytváří alkaloid kapsaicin, který se dál rozšiřuje – hlavně do semen. V kuchyni se setkáte s paprikou sušenou nebo čerstvou. A co mají oba typy paprik společného? Vitamíny.
Jak paprika působí na náš organismus?
Jak už jsme se výše zmínili, obsahuje paprika spoustu vitamínů např.: C, B1, B2, E. Kromě toho také draslík, hořčík, vápník, křemík, fluor, kyselinu listovou, zinek, jód a železo. Obsahuje více než 90% vody a červená paprika dokonce 3x více vitamínu C než pomeranč. Konzumace papriky tedy mírní bolesti žil, posílí srdce, cévy, sliznici a krevní oběh, podporuje chuť k jídlu a zlepší zrak, zpevní vazivové tkáně a je prevencí migrény. Látka kapsaicin pak pomáhá při žaludečních a střevních infekcích a posiluje obranyschopnost lidského organismu. Takže pěstování paprik vám určitě doporučujeme.
Co vše z ní v kuchyni můžeme vykouzlit?
Paprika se hodí do různých zeleninových salátů a příloh. Jíst ji můžeme jak čerstvou, tak i tepelně upravenou. Hojně se používá i paprikové (sušené) koření. Z teplé kuchyně jste už určitě někdy ochutnali např. papriky plněné mletým masem s rajskou omáčkou. To je mňamka. Dále se přidává paprika do sýrů, uzenin, masitých jídel, tvarohů či omáček. Její použití není jen v potravinářském průmyslu, ale i v lékařství.

Autor: Radek Štěpán
Pedagog, copywriter, ghostwriter, internetový freelancer Kontaktovat jej můžete na Google+
[Nahoru ↑]
Vložit komentář
Komentáře
Pedro
sobota, 17. březen 201211:17
Jak správně klíčit semena paprik? http://www.seminka-chilli.cz/chilliseminka/5-O-CHILLI/2-Kliceni-seminek
Napsal: Pedro [Odpovědět]
Nenašli jste co jste hledali?
[Nahoru ↑]
Nejčtenější články
Jak vybrat zahradní párty stan

Uspořádat na vlastní zahradě oslavu anebo jen setkání lidí je bezesporu skvělé. Tedy alespoň v případě, že vám vyjde počasí! Pokud se ale nechcete ohlížet na to, jak bude venku, pak si můžete pořídit kvalitní párty stan, který vás ochrání před deštěm i nepříznivými povětrnostními vlivy. V současnost…
Kustovnice čínská sazenice a pěstování

Když se řekne sousloví zázračná čínská rostlina, pak si musíme nutně představit právě kustovnici čínskou označovanou jako Goji Berry. Její původ je ryze asijský a k nám byla donesena právě odtud. Když bychom měli být konkrétní, pak kustovnice goji pochází z velmi tvrdých a drsných podmínek. Díky svý…
Co potřebuje k pěstování gerbera v květináči

Pěstování gerber je určitě hodně oblíbenou činností mnohých milovníků krásných květin. Tyto krásné květiny jsou doslova ozdobou mnohých zahradnictví a prodejen s květinami. Jednou ze základních součástí sortimentu takovýchto obchodů jsou určitě jak klasické gerbery, tak i gerbery v květináči. Druhá …
Co u nás hledáte?
choroby rybízu druhy slepic hvozdík zahradní jak naložit maso na uzení jarní postřik meruněk jarní postřik švestek kdy sázet cibuli kdy stříhat ovocné stromy kozí rohy pěstování nemoci rybízu papriky kozí rohy pěstování pěstování marihuany postřik na švestky postřik švestek přesazování růží proč se slepice ozobávají sazeni brambor sázení cibule sazeni fazolí setí rajčat stavba udírny stříhání jabloní na jaře stříhání jabloní strihani ovocných stromu stříhání stromů tipec u slepic tůje a ovocné stromy výsadba cibule výsev majoránkyHints