
Jaká je z hlediska použití meduňka?
9. září 2011 - Rubrika: Vitamíny ze zahrady - Autor: Radek Štěpán - reaguj na článekMeduňka lékařská je velmi zajímavou bylinkou, která by měla stoprocentně zastávat své místo prakticky na jakékoli zahradě anebo alespoň v květináčích. Pokud pěstujete meduňku v průběhu roku, tak určitě znáte alespoň některé možnosti jejího využití. Pokud tomu tak ovšem není, tak rozhodně není na škodu přečíst si několik řádků o tom, jak se vlastně dá tato kouzelná bylinka použít. Určitě věřte tomu, že si meduňka najde svůj prostor prakticky skoro ve všech oborech lidské činnosti
Pár slov o sklizni a konzervaci meduňky
Sklizeň meduňky je prakticky celoroční záležitostí, takže není nejmenší problém ji sklízet prakticky kdykoli. Sklízí se čerstvé lístky. Ke sběru se nejlépe hodí suché a chladné počasí. Ideální jsou pozdní odpolední hodiny. Konzervace meduňky probíhá pochopitelně hlavně sušením. Ideální je usušit jak nať, tak i samotné lístky meduňky. Sušit nať je možné jak přímo ve svazečcích zavěšených ze stropu, tak i přímo rozloženou rostlinu na papíře. Usušené listy je pak potřeba drhnout a nikoli drolit!
Léčivé účinky meduňky
Meduňka lékařská obsahuje hned několik hodně důležitých látek, které jsou lidskému organismu prospěšné. Když bychom měli jmenovat silice, které jsou obsažené v listech, tak právě v nich jsou látky jako citral, graniol, linalol a další. Silice meduňky jsou velmi drahé. Jinak také meduňka obsahuje jemné třísloviny, flavonoidy anebo kyselinu kávovou. Meduňka je skvělá hlavně v tom, že má slabě antibakteriální a antivirózní účinky. Zapomenout nelze ani na to, že má také antidepresivní účinky.
Meduňka v kosmetice a v kuchyni
V kosmetice se meduňka lékařská využívá zejména jako prostředek k napařování obličeje. Jinak je ale skvělá také do koupelí. Z hlediska použití meduňka také figuruje jako součást takzvané Karmelitské vody. V kuchyni je možné meduňkou alternovat použití citrónové kůry, která je mnohdy chemicky ošetřena. Meduňka je ryze přírodní. Používá s jinak do různých nápojů, ale také třeba jako přísada do kyselého zelí, či drůbeže. Pozor je ale třeba dát na to, že meduňka jako taková podporuje chuť k jídlu!

Autor: Radek Štěpán
Pedagog, copywriter, ghostwriter, internetový freelancer Kontaktovat jej můžete na Google+
[Nahoru ↑]
Vložit komentář
Komentáře
Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!
Nenašli jste co jste hledali?
[Nahoru ↑]
Nejčtenější články
Jak vybrat zahradní párty stan

Uspořádat na vlastní zahradě oslavu anebo jen setkání lidí je bezesporu skvělé. Tedy alespoň v případě, že vám vyjde počasí! Pokud se ale nechcete ohlížet na to, jak bude venku, pak si můžete pořídit kvalitní párty stan, který vás ochrání před deštěm i nepříznivými povětrnostními vlivy. V současnost…
Kustovnice čínská sazenice a pěstování

Když se řekne sousloví zázračná čínská rostlina, pak si musíme nutně představit právě kustovnici čínskou označovanou jako Goji Berry. Její původ je ryze asijský a k nám byla donesena právě odtud. Když bychom měli být konkrétní, pak kustovnice goji pochází z velmi tvrdých a drsných podmínek. Díky svý…
Co potřebuje k pěstování gerbera v květináči

Pěstování gerber je určitě hodně oblíbenou činností mnohých milovníků krásných květin. Tyto krásné květiny jsou doslova ozdobou mnohých zahradnictví a prodejen s květinami. Jednou ze základních součástí sortimentu takovýchto obchodů jsou určitě jak klasické gerbery, tak i gerbery v květináči. Druhá …
Co u nás hledáte?
choroby rybízu druhy slepic hvozdík zahradní jak naložit maso na uzení jarní postřik meruněk jarní postřik švestek kdy sázet cibuli kdy stříhat ovocné stromy kozí rohy pěstování nemoci rybízu papriky kozí rohy pěstování pěstování marihuany postřik na švestky postřik švestek přesazování růží proč se slepice ozobávají sazeni brambor sázení cibule sazeni fazolí setí rajčat stavba udírny stříhání jabloní na jaře stříhání jabloní strihani ovocných stromu stříhání stromů tipec u slepic tůje a ovocné stromy výsadba cibule výsev majoránkyHints