
Meduňka lékařská se je skvělá bylinka
14. květen 2012 - Rubrika: Vitamíny ze zahrady - Autor: Radek Štěpán - reaguj na článekMeduňka lékařská patří mezi velmi známé bylinky, které se využívají jednak v kuchyni a jednak také na léčbu některých nepříjemných obtíží. Meduňka se určitě řadí mezi bylinky, které je jednak možné pochopitelně koupit v supermarketech a jednak si je také bez problémů vypěstovat. Učinit tak lze jak přímo třeba v truhlíku na balkóně, tak také přímo na zahradě třeba ve vašem bylinkovém záhoně. Než se člověk rozhodně pro pěstování meduňky, měl by mít určitě v hlavě alespoň některé poznatky o této bylince a jejím mnohostranném využití.
Meduňka léčí
Meduňka obsahuje hned několik různých látek. Typické jsou zejména silice se spoustou rozličných složek. Jmenovat bychom mohli třeba geraniol, citronelal, citral a linalol či další. Meduňka disponuje slabě antibakteriálními účinky a léčí se jí do jisté míry nachlazení a také třeba žaludeční anebo urologické nepříjemnosti. Jinak také umí meduňka lékařská snižovat krevní tlak.
Sklízíme a konzervujeme meduňku
Na použití meduňka určitě nabídne hned několik alternativ. Sklízí se pravidelně prakticky od jara až do podzimu, kdy se trhají přímo čerstvé lístky meduňky. Sklizeň je zapotřebí uskutečnit spíše za chladnějšího počasí. Suší se nať si lístky. Ty musí být rozhodně sbírané před vykvetením meduňky. Sušené listy je nutné drhnout a nikoli drolit. Při umělém sušení meduňky nesmí teplota přesahovat 35 stupňů Celsia.
Kosmetika a gastronomie
Z kosmetických účinků meduňky je zapotřebí jmenovat zejména mytí mastných vlasů a také možnost napařování obličeje ve vývaru z meduňky. Jinak je také meduňka nedílnou součástí velmi známé karmelitské vody. V kuchyni je použití meduňky různé a lze ji využít třeba do salátů anebo jako ozdobu na sladké dezerty a jinde. Používá se i u míchaných nápojů.

Autor: Radek Štěpán
Pedagog, copywriter, ghostwriter, internetový freelancer Kontaktovat jej můžete na Google+
[Nahoru ↑]
Vložit komentář
Komentáře
Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!
Nenašli jste co jste hledali?
[Nahoru ↑]
Nejčtenější články
Jak vybrat zahradní párty stan

Uspořádat na vlastní zahradě oslavu anebo jen setkání lidí je bezesporu skvělé. Tedy alespoň v případě, že vám vyjde počasí! Pokud se ale nechcete ohlížet na to, jak bude venku, pak si můžete pořídit kvalitní párty stan, který vás ochrání před deštěm i nepříznivými povětrnostními vlivy. V současnost…
Kustovnice čínská sazenice a pěstování

Když se řekne sousloví zázračná čínská rostlina, pak si musíme nutně představit právě kustovnici čínskou označovanou jako Goji Berry. Její původ je ryze asijský a k nám byla donesena právě odtud. Když bychom měli být konkrétní, pak kustovnice goji pochází z velmi tvrdých a drsných podmínek. Díky svý…
Co potřebuje k pěstování gerbera v květináči

Pěstování gerber je určitě hodně oblíbenou činností mnohých milovníků krásných květin. Tyto krásné květiny jsou doslova ozdobou mnohých zahradnictví a prodejen s květinami. Jednou ze základních součástí sortimentu takovýchto obchodů jsou určitě jak klasické gerbery, tak i gerbery v květináči. Druhá …
Co u nás hledáte?
choroby rybízu druhy slepic hvozdík zahradní jak naložit maso na uzení jarní postřik meruněk jarní postřik švestek kdy sázet cibuli kdy stříhat ovocné stromy kozí rohy pěstování nemoci rybízu papriky kozí rohy pěstování pěstování marihuany postřik na švestky postřik švestek přesazování růží proč se slepice ozobávají sazeni brambor sázení cibule sazeni fazolí setí rajčat stavba udírny stříhání jabloní na jaře stříhání jabloní strihani ovocných stromu stříhání stromů tipec u slepic tůje a ovocné stromy výsadba cibule výsev majoránkyHints