InZahrada.cz - Moderní zahrada

Váš průvodce světem moderních zahrad


RSS kanál




verze pro tisk

Meduňka lékařská z pohledu pěstování

20. červenec 2011 - Rubrika: Okrasné a užitkové rostliny - Autor: Radek Štěpán - Komentáře: 2

Bylinky si v poslední době oblíbilo stále více lidí. Není ani divu, jelikož právě bylinky mohou předcházet mnohých nepříjemným chorobám a posilovat lidský organismus a imunitu jako takovou. Jednou takovýchto skvělých bylinek je bezesporu i meduňka lékařská. Tato bylinka v sobě ukrývá velkou sílu. Meduňka k nám přišla z východní Asie a z hlediska svého zařazení do rostlinné říše ji lze začlenit do čeledi hluchavkovitých rostlin. Jedná se o vytrvalou bylinku, která disponuje výběžkatým oddenkem a její listy jsou zubaté a ryze zelené. Voní po citrónu. Z hlediska pěstování není meduňka nijak problémovou rostlinou, přesto se na samotné pěstování meduňky podívejme zblízka…

Výsev, stanoviště, půda

Okrasné a užitkové rostliny Okrasné a užitkové rostliny

Výsev meduňky se provádí zpravidla v měsíci květnu, kdy je ideální dát semena do truhlíku. Semena jsou typická tím, že klíčí velmi pomalu, nicméně je třeba poznamenat, že z drtivé většiny k jejich vyklíčení dojde. Spon při sázení by měl činit přibližně 30 krát 30 centimetrů. Stanoviště je ideální v polostínu. Před den klidně na rostlinu může svítit plné slunce, nicméně alespoň polední stín je dobré meduňce dopřát. Půda musí být dostatečně vlhká a také propustná. Meduňka také potřebuje k růstu dostatek humusu.

Pěstování meduňky z hlediska péče

Na pěstování meduňka není náročná, stačí pouze v letním období seřezávat listy k tomu, aby došlo k podpoře růstu nových potřebných mladých lístků rostliny meduňky. Pokud listy žloutnou, je to značka toho, že meduňka roste na příliš slunném místě a sluníčko ji spaluje. Pravidelně stojí zato přidávat k rostlině kompost, jelikož tak dosáhneme lepšího růstu. Na zimu stojí zato meduňku přikrýt chvojím.

Sklizeň, využití meduňky

Meduňka použití určitě najde nejen v kuchyni. Co se týká sklízených částí, tak jsou potřebné zejména nať a také silice meduňky. Sklízí se čerstvé lístky, ze kterých je možné uvařit skvělý čaj. Sklizeň meduňky je možná prakticky po celý rok. Začít můžeme třeba v květnu a skončit před zimou. Nedojde tak ke zbytečnému poškození rostliny, která je schopna bez problémů růst a bujet hned několik let a přinášet tak užitek svým pěstitelům.



Hodnocení

3.21 hvězdiček / Hodnoceno: 14x


Autor Radek Štěpán

Autor: Radek Štěpán

Pedagog, copywriter, ghostwriter, internetový freelancer Kontaktovat jej můžete na Google+



[Nahoru ↑]


Vložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Stanislava

pátek, 11. duben 2014
14:27

Měla bych dotaz, mám meduňku v truhlíku na balkoně přes zimu a hned z jara, když začala vyrážet nové lístky, tak byli bílé jako od plísně. A jak roste tak se plíseň rozlézá na další. Co s tím mám dělat? Zkusit ostříhat a přesadit?
Děkuji. Stáňa


Napsal: Stanislava [Odpovědět]

Michaela Machová

pondělí, 2. červen 2014
09:48

Dobrý den, měla bych úplně stejný dotaz jako paní Stanislava a to co dělat s bílou plísní na listech meduňky na balkóně.
Děkuji


Napsal: Michaela Machová [Odpovědět]


Čtěte také...

Meduňka lékařská se je skvělá bylinka

Meduňka lékařská se je skvělá bylinka

Meduňka lékařská patří mezi velmi známé bylinky, které se využívají jednak v kuchyni a jednak také na léčbu některých nepříjemných obtíží. Meduňka se určitě řadí mezi bylinky, které je jednak možné pochopitelně koupit v supermarketech a jednak si je také bez problémů vypěstovat. Učinit tak lze jak p…

Jaká je z hlediska použití meduňka?

Jaká je z hlediska použití meduňka?

Meduňka lékařská je velmi zajímavou bylinkou, která by měla stoprocentně zastávat své místo prakticky na jakékoli zahradě anebo alespoň v květináčích. Pokud pěstujete meduňku v průběhu roku, tak určitě znáte alespoň některé možnosti jejího využití. Pokud tomu tak ovšem není, tak rozhodně není na ško…


Šalvěj lékařská by na bylinkovém záhonu určitě neměla chybět!

Šalvěj lékařská by na bylinkovém záhonu určitě neměla chybět!

Velmi známou bylinou, která se pěstuje pochopitelně zejména díky svým léčivým účinkům, je pochopitelně šalvěj lékařská. Tato rostlina není nikterak vysokou bylinou a její výška dosahuje přibližně nějakých 60 centimetrů, takže do bylinkového záhonu stoprocentně zapadne. Mnozí lidé ji považují spíše z…

Medvědí česnek z pohledu pěstování

Medvědí česnek z pohledu pěstování

Objevit medvědí česnek není již v dnešní době tak složité, jako tomu bylo dříve, kdy byl k dispozici prakticky pouze klasický česnek. Než přejdeme k samotnému pěstování česneku, tak je třeba poukázat na to, o jakou rostlinu se vlastně vůbec jedná. Mnozí z nás si totiž stále ještě myslí, že medvědí č…



[Nahoru ↑]


Nejčtenější články

Kustovnice čínská sazenice a pěstování

Kustovnice čínská sazenice a pěstování

Když se řekne sousloví zázračná čínská rostlina, pak si musíme nutně představit právě kustovnici čínskou označovanou jako Goji Berry. Její původ je ryze asijský a k nám byla donesena právě odtud. Když bychom měli být konkrétní, pak kustovnice goji pochází z velmi tvrdých a drsných podmínek. Díky svý…

Jak vybrat zahradní párty stan

Jak vybrat zahradní párty stan

Uspořádat na vlastní zahradě oslavu anebo jen setkání lidí je bezesporu skvělé. Tedy alespoň v případě, že vám vyjde počasí! Pokud se ale nechcete ohlížet na to, jak bude venku, pak si můžete pořídit kvalitní párty stan, který vás ochrání před deštěm i nepříznivými povětrnostními vlivy. V současnost…

Sázení cibule

Sázení cibule

Jednou z nejoblíbenějších tuzemských plodin je zcela jistě cibule. Její pěstování je hojné a cibuli lze spatřit prakticky na všech zahrádkách. Cibule je plodinou, která se může pochlubit velmi hlubokou historií. Původ cibule je v západní části Asie, konkrétně někde na půdě Iránu a Pakistánu. Pěstova…