Medvědí česnek: Bylinka vracející se opět na výsluní
12. říjen 2017 - Rubrika: Komerční sdělení - Autor: Radek Štěpán - reaguj na článekKdyž bychom měli hledat bylinku, která se v posledních letech vrací na talíře mnohých z nás, byl by to medvědí česnek. Tato rostlina rozhodně nepatří mezi žádné novinky a přešlechtěné kultivary současnosti. Vždyť se z jejích pozitivních účinků na lidské zdraví těšili v dávné historii už staří Slované. Věděli, že ji mohou použít na čištění krve. Dodnes se považuje za antibiotikum přírodního charakteru. Jeho pěstování není nijak složité. Nasbírat si ho můžete v pravý čas dokonce i v přírodě. Zaměřme se tedy na tuto rostlinu podrobněji.
Vzhled a účinky medvědího česneku
Medvědí česnek je charakteristický kopinatými a řapíkatými listy, jež bývají zpravidla pouze dva. Vzhledově se do jisté míry podobá konvalinkám. Jeho výška se pohybuje zhruba od 15 do cca 30 cm. Typická je pro medvědí česnek i podzemní cibule o délce oscilující mezi 20 až 60 mm. Květy jsou drobounké a mají bílou barvu. Rostlina kvete od dubna až po červen. Po chuti je medvědí česnek značně štiplavý a má charakteristický česnekový pach. Sbírat jej lze na jaře až do léta. Ve volné přírodě jej najdeme ve velkých koloniích především v lesích.
Pěstování medvědího česneku není složité
Jestliže se rozhodnete vypěstovat si medvědí česnek u vás doma, s největší pravděpodobností budete úspěšní. Vysévat jej lze přímo ze semínek na podzim, optimálně do listopadu. Jinak není problém dát přímo do země i předpěstované cibulky na jaře. Půda by měla být mírně kyselá. Růst může bez problémů i pod ovocnými stromy v sadu. Potřebuje jen dostatečnou míru vlhkosti.
Využití medvědího česneku
Je multifunkční. Není problém z něj například vyrobit tinkturu. Tradičně se používá také do pokrmů. Sloužit může sušený jako koření. Připravit se ale dá třeba také jako špenát. Velmi oblíbené je pesto z medvědího česneku. Připravit si ho stojí za to, obsahuje totiž vitamíny, minerální látky anebo aliin schopný snížit hladinu cukru v krvi.
Autor: Radek Štěpán
Pedagog, copywriter, ghostwriter, internetový freelancer Kontaktovat jej můžete na Google+
[Nahoru ↑]
Vložit komentář
Komentáře
Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!
Nenašli jste co jste hledali?
[Nahoru ↑]
Nejčtenější články
Kustovnice čínská sazenice a pěstování
Když se řekne sousloví zázračná čínská rostlina, pak si musíme nutně představit právě kustovnici čínskou označovanou jako Goji Berry. Její původ je ryze asijský a k nám byla donesena právě odtud. Když bychom měli být konkrétní, pak kustovnice goji pochází z velmi tvrdých a drsných podmínek. Díky svý…
Jak vybrat zahradní párty stan
Uspořádat na vlastní zahradě oslavu anebo jen setkání lidí je bezesporu skvělé. Tedy alespoň v případě, že vám vyjde počasí! Pokud se ale nechcete ohlížet na to, jak bude venku, pak si můžete pořídit kvalitní párty stan, který vás ochrání před deštěm i nepříznivými povětrnostními vlivy. V současnost…
Sázení cibule
Jednou z nejoblíbenějších tuzemských plodin je zcela jistě cibule. Její pěstování je hojné a cibuli lze spatřit prakticky na všech zahrádkách. Cibule je plodinou, která se může pochlubit velmi hlubokou historií. Původ cibule je v západní části Asie, konkrétně někde na půdě Iránu a Pakistánu. Pěstova…
Co u nás hledáte?
choroby rybízu druhy slepic hvozdík zahradní jak naložit maso na uzení jarní postřik meruněk jarní postřik švestek kdy sázet cibuli kdy stříhat ovocné stromy kozí rohy pěstování nemoci rybízu papriky kozí rohy pěstování pěstování marihuany postřik na švestky postřik švestek přesazování růží proč se slepice ozobávají sazeni brambor sázení cibule sazeni fazolí setí rajčat stavba udírny stříhání jabloní na jaře stříhání jabloní strihani ovocných stromu stříhání stromů tipec u slepic tůje a ovocné stromy výsadba cibule výsev majoránkyHints