InZahrada.cz - Moderní zahrada

Váš průvodce světem moderních zahrad


RSS kanál




verze pro tisk

Šalvěj lékařská by na bylinkovém záhonu určitě neměla chybět!

29. srpen 2011 - Rubrika: Okrasné a užitkové rostliny - Autor: Radek Štěpán - reaguj na článek

Velmi známou bylinou, která se pěstuje pochopitelně zejména díky svým léčivým účinkům, je pochopitelně šalvěj lékařská. Tato rostlina není nikterak vysokou bylinou a její výška dosahuje přibližně nějakých 60 centimetrů, takže do bylinkového záhonu stoprocentně zapadne. Mnozí lidé ji považují spíše za polokeř. Šalvěj lékařská je bylinou, která je opředena mnohými pověrami. Ta nejznámější tvrdí, že ten, kdo má šalvěj buď v truhlíku anebo na zahradě, nezemře. Pojďme ale dál od pověr a podívejme se na to, co potřebuje šalvěj lékařská ke svému pěstování.

Substrát a vhodná lokalita jsou nutností!

Okrasné a užitkové rostliny Okrasné a užitkové rostliny

Substrát pro pěstování šalvěje by měl být hlinito-písčitého charakteru. Ideálním substrátem je takový, který je do značné míry vzdušný. Dobré vzdušnosti substrátu dosáhneme přidáním perlitu. Ke kvalitnímu růstu potřebuje divotvorná šalvěj místo, které je prostě a jednoduše vystaveno slunci. Přes zimu se není třeba obávat nějakého umrznutí šalvěje, jelikož se jedná o velmi odolnou rostlinu, která umí přečkat klidně i mrazy, které se pohybují až kolem minus 20 či 30 stupňů Celsia.

Hnojivo a zálivka

Každá rostlina při přihnojení roste mnohem lépe a výsledek samotného růstu je viditelný. Šalvěj lékařská se hnojí přibližně ve čtrnáctidenním intervalu. Jako ideální se jeví organické hnojivo. Zalévání šalvěje je nutností, jelikož šalvěj potřebuje poměrně hodně vody. Vyschnutí půdy by mohlo být pro rostlinu šalvěje smrtelnou záležitostí. Určitě ji ale není nutné přelévat. Stačí pouze truhlík, v němž šalvěj pěstujeme, opatřit podtáckem. Do toho se nalije voda a samotná rostlina šalvěje si nasaje přesně tolik, kolik ke svému životu potřebuje.

Základem pro pěstování šalvěje je výsev…

Mnozí lidé si na pěstování šalvěj pořídí již v nějakém truhlíku přímo jako rostlinku v některém ze supermarketů anebo obchodů se zahradními potřebami. Tato volba není špatná, jelikož šalvěj takto zakoupená má již silné kořínky a sama o sobě je již odolná. Jinak samotný výsev šalvěje by se měl konat někdy v období od března do dubna. Jednotlivá semínka se jednoduše zatlačí do země prstem a potom se ještě překryjí trochou zeminy. Výsev se určitě podaří a takový šalvějový čaj v zimě pak taky jistě stojí zato!



Hodnocení

3.5 hvězdiček / Hodnoceno: 4x


Autor Radek Štěpán

Autor: Radek Štěpán

Pedagog, copywriter, ghostwriter, internetový freelancer Kontaktovat jej můžete na Google+



[Nahoru ↑]


Vložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!


Čtěte také...

Divotvorná šalvěj ve vašem bytě

Divotvorná šalvěj ve vašem bytě

Značně oblíbenou pokojovou rostlinou je určitě šalvěj lékařská. Než se začneme zabývat pěstování šalvěje, je třeba si o ní něco povědět. Jedná se o rostlinu vysokou 30 až 60 centimetrů, jež je považována spíše za polokeř. Šalvěj si získala svůj věhlas zejména v období středověku. Lidová pověra pravi…

Meduňka lékařská se je skvělá bylinka

Meduňka lékařská se je skvělá bylinka

Meduňka lékařská patří mezi velmi známé bylinky, které se využívají jednak v kuchyni a jednak také na léčbu některých nepříjemných obtíží. Meduňka se určitě řadí mezi bylinky, které je jednak možné pochopitelně koupit v supermarketech a jednak si je také bez problémů vypěstovat. Učinit tak lze jak p…


Vybíráme obrubníky záhonu

Vybíráme obrubníky záhonu

Záhony na každé zahradě by měly být zcela jistě reprezentativní záležitostí, a pokud máme záhon pouze jen tak v trávě, tak zrovna esteticky často nevypadá. Jednak dochází k tomu, že záhon prakticky splývá s okolím a jednak také není možné zabránit prorůstání plevele do samotného záhonu z okolních pl…

Meduňka lékařská z pohledu pěstování

Meduňka lékařská z pohledu pěstování

Bylinky si v poslední době oblíbilo stále více lidí. Není ani divu, jelikož právě bylinky mohou předcházet mnohých nepříjemným chorobám a posilovat lidský organismus a imunitu jako takovou. Jednou takovýchto skvělých bylinek je bezesporu i meduňka lékařská. Tato bylinka v sobě ukrývá velkou sílu. Me…



[Nahoru ↑]


Nejčtenější články

Kustovnice čínská sazenice a pěstování

Kustovnice čínská sazenice a pěstování

Když se řekne sousloví zázračná čínská rostlina, pak si musíme nutně představit právě kustovnici čínskou označovanou jako Goji Berry. Její původ je ryze asijský a k nám byla donesena právě odtud. Když bychom měli být konkrétní, pak kustovnice goji pochází z velmi tvrdých a drsných podmínek. Díky svý…

Jak vybrat zahradní párty stan

Jak vybrat zahradní párty stan

Uspořádat na vlastní zahradě oslavu anebo jen setkání lidí je bezesporu skvělé. Tedy alespoň v případě, že vám vyjde počasí! Pokud se ale nechcete ohlížet na to, jak bude venku, pak si můžete pořídit kvalitní párty stan, který vás ochrání před deštěm i nepříznivými povětrnostními vlivy. V současnost…

Co potřebuje k pěstování gerbera v květináči

Co potřebuje k pěstování gerbera v květináči

Pěstování gerber je určitě hodně oblíbenou činností mnohých milovníků krásných květin. Tyto krásné květiny jsou doslova ozdobou mnohých zahradnictví a prodejen s květinami. Jednou ze základních součástí sortimentu takovýchto obchodů jsou určitě jak klasické gerbery, tak i gerbery v květináči. Druhá …