
Šalvěj lékařská by na bylinkovém záhonu určitě neměla chybět!
29. srpen 2011 - Rubrika: Okrasné a užitkové rostliny - Autor: Radek Štěpán - reaguj na článekVelmi známou bylinou, která se pěstuje pochopitelně zejména díky svým léčivým účinkům, je pochopitelně šalvěj lékařská. Tato rostlina není nikterak vysokou bylinou a její výška dosahuje přibližně nějakých 60 centimetrů, takže do bylinkového záhonu stoprocentně zapadne. Mnozí lidé ji považují spíše za polokeř. Šalvěj lékařská je bylinou, která je opředena mnohými pověrami. Ta nejznámější tvrdí, že ten, kdo má šalvěj buď v truhlíku anebo na zahradě, nezemře. Pojďme ale dál od pověr a podívejme se na to, co potřebuje šalvěj lékařská ke svému pěstování.
Substrát a vhodná lokalita jsou nutností!
Substrát pro pěstování šalvěje by měl být hlinito-písčitého charakteru. Ideálním substrátem je takový, který je do značné míry vzdušný. Dobré vzdušnosti substrátu dosáhneme přidáním perlitu. Ke kvalitnímu růstu potřebuje divotvorná šalvěj místo, které je prostě a jednoduše vystaveno slunci. Přes zimu se není třeba obávat nějakého umrznutí šalvěje, jelikož se jedná o velmi odolnou rostlinu, která umí přečkat klidně i mrazy, které se pohybují až kolem minus 20 či 30 stupňů Celsia.
Hnojivo a zálivka
Každá rostlina při přihnojení roste mnohem lépe a výsledek samotného růstu je viditelný. Šalvěj lékařská se hnojí přibližně ve čtrnáctidenním intervalu. Jako ideální se jeví organické hnojivo. Zalévání šalvěje je nutností, jelikož šalvěj potřebuje poměrně hodně vody. Vyschnutí půdy by mohlo být pro rostlinu šalvěje smrtelnou záležitostí. Určitě ji ale není nutné přelévat. Stačí pouze truhlík, v němž šalvěj pěstujeme, opatřit podtáckem. Do toho se nalije voda a samotná rostlina šalvěje si nasaje přesně tolik, kolik ke svému životu potřebuje.
Základem pro pěstování šalvěje je výsev…
Mnozí lidé si na pěstování šalvěj pořídí již v nějakém truhlíku přímo jako rostlinku v některém ze supermarketů anebo obchodů se zahradními potřebami. Tato volba není špatná, jelikož šalvěj takto zakoupená má již silné kořínky a sama o sobě je již odolná. Jinak samotný výsev šalvěje by se měl konat někdy v období od března do dubna. Jednotlivá semínka se jednoduše zatlačí do země prstem a potom se ještě překryjí trochou zeminy. Výsev se určitě podaří a takový šalvějový čaj v zimě pak taky jistě stojí zato!

Autor: Radek Štěpán
Pedagog, copywriter, ghostwriter, internetový freelancer Kontaktovat jej můžete na Google+
[Nahoru ↑]
Vložit komentář
Komentáře
Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!
Nenašli jste co jste hledali?
[Nahoru ↑]
Nejčtenější články
Kustovnice čínská sazenice a pěstování

Když se řekne sousloví zázračná čínská rostlina, pak si musíme nutně představit právě kustovnici čínskou označovanou jako Goji Berry. Její původ je ryze asijský a k nám byla donesena právě odtud. Když bychom měli být konkrétní, pak kustovnice goji pochází z velmi tvrdých a drsných podmínek. Díky svý…
Jak vybrat zahradní párty stan

Uspořádat na vlastní zahradě oslavu anebo jen setkání lidí je bezesporu skvělé. Tedy alespoň v případě, že vám vyjde počasí! Pokud se ale nechcete ohlížet na to, jak bude venku, pak si můžete pořídit kvalitní párty stan, který vás ochrání před deštěm i nepříznivými povětrnostními vlivy. V současnost…
Co potřebuje k pěstování gerbera v květináči

Pěstování gerber je určitě hodně oblíbenou činností mnohých milovníků krásných květin. Tyto krásné květiny jsou doslova ozdobou mnohých zahradnictví a prodejen s květinami. Jednou ze základních součástí sortimentu takovýchto obchodů jsou určitě jak klasické gerbery, tak i gerbery v květináči. Druhá …
Co u nás hledáte?
choroby rybízu druhy slepic hvozdík zahradní jak naložit maso na uzení jarní postřik meruněk jarní postřik švestek kdy sázet cibuli kdy stříhat ovocné stromy kozí rohy pěstování nemoci rybízu papriky kozí rohy pěstování pěstování marihuany postřik na švestky postřik švestek přesazování růží proč se slepice ozobávají sazeni brambor sázení cibule sazeni fazolí setí rajčat stavba udírny stříhání jabloní na jaře stříhání jabloní strihani ovocných stromu stříhání stromů tipec u slepic tůje a ovocné stromy výsadba cibule výsev majoránkyHints