InZahrada.cz - Moderní zahrada

Váš průvodce světem moderních zahrad


RSS kanál




verze pro tisk

Známý i neznámý rýmovník

20. červen 2014 - Rubrika: Okrasné a užitkové rostliny - Autor: Radek Štěpán - reaguj na článek

Rýmovník je lidový název pro moud či molici, říká se mu také mexický eukalypt či kubánské oregano. Jedná se o aromatickou bylinu, která je pěstována nejen pro svoji mátovo-meduňkovou vůni, ale především pro své účinky při nachlazení. Stačí pouze přivonět k rozdrobeným lístkům této byliny. Rýmovník je také přírodní repelent. Tato bylina je ideální do bytu, ale také na balkon.

Rýmovník a jeho pěstování

Rýmovník je nenáročný na pěstování. Pěstujte jej celoročně v bytě na parapetu. Potřebuje dostatek světla, ale nesvědčí mu přímé slunce. V zimě umístěte bylinu na světlé a chladné místo, kde se teplota bude pohybovat kolem  10 - 15°. Se zálivkou si nemusíte dělat příliš velké starosti, rýmovník vám vydrží klidně i 2 týdny suchý. Čím více je rostlina starší, tím více rostlina vydrží. Zemina by však neměla úplně vyschnout. Jste-li zkušenými pěstiteli, jistě víte, že lze rostlinu i letnit venku, kde ji umístíte do polostínu a pravidelně zaléváte s přihnojením tekutými hnojivy zhruba 1x za měsíc. Pozor si dejte na podzimní mrazíky, ty rostlině nesvědčí.

Přesazování, tvarování a množení rýmovníku

Rýmovník přesazujte jednou do roka, ideálně v březnu či dubnu. Máte-li mladou rostlinku, klidně ji přesaďte i dvakrát do roka do většího květináče. Pokud máte starší rostliny, sami zvažte, kdy je vhodná doba na přesazení. Bylinku také tvarujte. Řezem upravte stonek do požadované výše základu korunky. Následně průběžně zaštipujte mladé výhonky za druhým nebo třetím párem listů. Bylina se množí vrcholovými řízky, které velmi rychle koření ve vodě nebo ve vlhkém substrátu.

Okrasné a užitkové rostliny Okrasné a užitkové rostliny

Rýmovník a jeho použití

Rýmovník slouží jako „přírodní repelent“. Díky aromatickým látkám odpuzuje komáry, mouchy a také moly. Při rýmě vdechujte vůni z rozmělněných lístků, při vysokém tlaku, cholesterolu a srdečních potížích si uvařte odvar z lístku této bylinky. Má dezinfekční účinky, tudíž se používá také na drobná poranění kůže a spáleniny, urychluje hojení. Rýmovník, angínovník a další léčivé byliny jsou v současné době velmi populární. Na prodej jsou v mnoha zahradnictvích, sehnat se dají na farmářských trzích nebo na internetu.



Hodnocení

4 hvězdiček / Hodnoceno: 5x


Autor Radek Štěpán

Autor: Radek Štěpán

Pedagog, copywriter, ghostwriter, internetový freelancer Kontaktovat jej můžete na Google+



[Nahoru ↑]


Vložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!


Čtěte také...

Známý neznámý křen selský

Známý neznámý křen selský

Udíte maso, čekáte, až bude hotové a nemůžete se dočkat, až si ho dáte? Není se čemu divit. Mnohdy ale i vynikajícímu uzenému bůčku či žebrům něco podstatného chybí? Co? Přece správná chuť křenu. Ano, tato skvělá plodina dokáže dát nejen uzeným pokrmům úplně jiný rozměr. Jeho pěstování přitom není n…

Angínovník čínský jako skvělá prevence angíny či chřipky

Angínovník čínský jako skvělá prevence angíny či chřipky

Zima je z pohledu různých onemocnění poměrně inkriminovaným obdobím. Právě proto je ideální se většině z nich vyhnout za pomocí dostatečné prevence. Takovýchto preventivních opatření lze uskutečnit velké množství, nicméně skutečně ideální jsou hlavně ta, která mají ryze přírodní charakter. Vynikajíc…


Černá moruše a její pěstování

Černá moruše a její pěstování

Když se řekne moruše, většině lidí se vybaví známý bourec morušový. Tento brouk zabezpečuje výrobu hedvábí ryze přírodního charakteru. Moruše jsou tedy jednak užitkovými a jednak i okrasnými stromy. V našich podmínkách se daří dobře nejen jim, ale také druhům moruší, které mají jako plody ovoce. To …

Kukuřice na vaší zahradě

Kukuřice na vaší zahradě

Kukuřice patří spíše mezi krmné a užitkové rostliny, nicméně i na vaší zahradě může vypadat skvěle a plody mohou být doslova sladké. Kukuřice se pěstuje již více než 5 000 let a její domovinu představuje Jižní Amerika. Do Evropy se sice dostala až koncem 15. století, nicméně své pevné místo si tady …



[Nahoru ↑]


Nejčtenější články

Kustovnice čínská sazenice a pěstování

Kustovnice čínská sazenice a pěstování

Když se řekne sousloví zázračná čínská rostlina, pak si musíme nutně představit právě kustovnici čínskou označovanou jako Goji Berry. Její původ je ryze asijský a k nám byla donesena právě odtud. Když bychom měli být konkrétní, pak kustovnice goji pochází z velmi tvrdých a drsných podmínek. Díky svý…

Jak vybrat zahradní párty stan

Jak vybrat zahradní párty stan

Uspořádat na vlastní zahradě oslavu anebo jen setkání lidí je bezesporu skvělé. Tedy alespoň v případě, že vám vyjde počasí! Pokud se ale nechcete ohlížet na to, jak bude venku, pak si můžete pořídit kvalitní párty stan, který vás ochrání před deštěm i nepříznivými povětrnostními vlivy. V současnost…

Sázení cibule

Sázení cibule

Jednou z nejoblíbenějších tuzemských plodin je zcela jistě cibule. Její pěstování je hojné a cibuli lze spatřit prakticky na všech zahrádkách. Cibule je plodinou, která se může pochlubit velmi hlubokou historií. Původ cibule je v západní části Asie, konkrétně někde na půdě Iránu a Pakistánu. Pěstova…