InZahrada.cz - Moderní zahrada

Váš průvodce světem moderních zahrad


RSS kanál
verze pro tisk

Pěstování cukety není nijak složité a přináší maximální výsledky!

25. duben 2011 - Rubrika: Pěstování ovoce a zeleniny - Autor: Radek Štěpán - Komentáře: 7

Rozhodnete-li se pro pěstování cuket, určitě neprohloupíte. Jedná se o plodinu, kterou může pěstovat v podstatě každý, jelikož nedisponuje žádnými přehnanými nároky na péči. Cuketa je sice mnohými považována za okurek, ale s touto zeleninou toho až tolik společného nemá. Podívejme se na pěstování cuket ve zkratce a ukažme si základní odrůdy cukety, které je možné v našich podmínkách bez problémů vypěstovat.

Pěstování cuket ve zkratce

Co se týká pěstování, tak výsev cuket je třeba uskutečnit na jaře, nicméně není nutné s ním až tolik spěchat. Jako ideální se jeví zejména počátek měsíce května. Výsev cuket by měl vypadat tak, že se vytvoří hnízda vzdálená od sebe zhruba 1,5 metru. Do každého hnízda je dobré vložit tak 2 až 3 semínka cukety. Není od věci cukety pohnojit třeba chlévskou mrvou anebo k nim přiložit množství kompostu. Cukety jsou jinak v našich podmínkách poměrně odolné, a to zejména proti velmi rozšířené plísni okurkové. Při sběru cuket není od věci mít na sobě rukavice, které zabrání nepříjemnému dotyku s menšími ostny, které se na stoncích cuket nacházejí. Zapomenout nelze na velmi bohatou zálivku, která umocní úrodu.

Nejlepší odrůdy cuket

Velmi zajímavou odrůdou cukety je například odrůda Jigonal. Ta je typická zejména tmavozelenými plody, které jsou štíhlé a také z hlediska tvaru pravidelné. Zajímavou volbou je i podobná odrůda Ambassador F1. Pokud chcete plody spíše do černa, tak zvolte odrůdu zvanou Black beauty. Zajímavé a často volené jsou také žluté plody cukety. Jedná se o odrůdu Goldline F1. Ta je skvělá zejména na mladé plody. Pěkné a chutné jsou také plody odrůdy Bětka F1 vyznačující se smetanově bílou barvou. Kdo chce spíše kulaté hodně baňaté cukety, zvolí určitě odrůdu Tondo di piacenza! Ta je vynikající zejména na zapékání.

Pěstování ovoce a zeleninyPěstování ovoce a zeleniny

Choroby a škůdci cuket

Jak již bylo řečeno, cuketa je odolná vůči plísni okurkové. Co se týká nebezpečných nákaz, tak na prvním místě je zcela jistě padlí. To napadá cuketu v druhé polovině jejího vegetačního období. Je schopné celou cuketu zdecimovat!

Ideální jsou proti padlí zejména přípravky na sirnaté bázi. Z dalších onemocnění cukety jmenujme ještě antraktózu projevující se žlutými skvrnami na listech, které později hnědnou a schnou.

Účinnou prevenci jsou mořená semínka cukety! Velmi důležité je zejména to, aby pěstitelé cuket nesklízeli plody tak, že je uřežou nožem. Právě na něm mohou zůstat různé typy viróz, jež pak znehodnocují plody cukety. Ideální je samotné plody ukroutit u stopky plodů.

Kam dále?Hodnocení

3.92 hvězdiček / Hodnoceno: 13x


Autor Radek Štěpán

Autor: Radek Štěpán

Pedagog, copywriter, ghostwriter, internetový freelancer Kontaktovat jej můžete na Google+[Nahoru ↑]


Vložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

KaterinaS

středa, 23. listopad 2016
13:07

Zdravím, chtěla jsem se zeptat. Na http://homezin.cz/media/jak-pestovat-cuketu jsem se dočetla, že se cuketa dá pěstovat už v průběhu dubna, protože je dost odolná vůči nízkým teplotám. Vy však píšete, že až v květnu. Jak to tedy je?


Napsal: KaterinaS [Odpovědět]

Ing.Ladislav Rott

čtvrtek, 16. červen 2011
14:37

Menší dodatek k poslední větě článku (Zapomenout nelze na velmi bohatou zálivku, která umocní úrodu) :
S bohatou zálivkou (cca 10 litrů denně) začněte až cuketa rodí plody !
Do té doby to se zálivkou nepřehánějte a držte ji tzv. "zkrátka"


Napsal: Ing.Ladislav Rott [Odpovědět]

MarcelaWasiková

pondělí, 25. červenec 2011
13:27

Dobrý den, nikde nemůžu sehnat informace o cuketě, sazenička zakoupená na trhu,
dozrává jako cuketa zelená, pouze povrch má světle žlutý - bradavičnatý. Je to cuketa jedlá či ozdobná?? Díky za odpověď.


Napsal: MarcelaWasiková [Odpovědět]

Lenka

sobota, 30. červen 2012
14:17

Dobrý den. Chci se zeptat, zda už je hodně pozdě na výsev semen dýně a cukety? Sazenice na záhoně mám zničené, a chtěla bych je znovu vysadit. Protože už nikde neprodávají sazenice..


Napsal: Lenka [Odpovědět]

simona

sobota, 14. červen 2014
09:11

Chci se zeptat jestli se listy u cukety otrhavaji nebo musí zůstat. Je jich mnoho a zabírají misto.asi jsem zvolila špatný flek.


Napsal: simona [Odpovědět]

Jitka

úterý, 14. červenec 2015
12:06

Dobrý den,poradil by mi někdo,proč uhnívají malé plody cuket a dá se tomu nějak zabránit.
Děkuji za odpověď.


Napsal: Jitka [Odpovědět]

Irena Dekýšová

středa, 18. červenec 2018
17:51

to Jitka: to Jitka:


Napsal: Irena Dekýšová [Odpovědět] [Skrýt]


Čtěte také...

Pěstování špenátu není nijak složité

Pěstování špenátu není nijak složité

Špenát patří mezi rostliny, které jistě nepatří pouze na talíř jen vegetariánů. Často špenát recepty nabídne i mnohým milovníkům masa. Taková vepřové pečeně s knedlíkem a špenátem jistě není k zahození. Mnozí z nás bohužel znají špenát pouze jako mražený polotovar, který již nemá ani nic společného …

Kadeřávek: Pěstování není složité

Kadeřávek: Pěstování není složité

Je odolnější než růžičková kapusta a listy jsou vhodné nejen do polévek, ale i jako příloha. Jedná se o Kadeřávek, zdravou a chutnou zeleninu. Jak se pěstuje a jaké má využití, se dozvíte v následujících řádcích.


Pěstování dipladenie není složité, je ovšem jedovatá!

Pěstování dipladenie není složité, je ovšem jedovatá!

Popínavých dřevin existuje obrovské množství a i vy si můžete některé přímo na vaší zahradě vypěstovat. Jestliže netoužíte po konvenčním břečťanu anebo jiných tradičních rostlinách, pak je výbornou volbou jedovatá, nicméně zajímavá a vytrvalá dipladenie. Dorůst se může klidně i výšky až 3 metrů a od…

Založení kompostu není složité

Založení kompostu není složité

Potřebujete se zbavit organického odpadu a nemáte kde? Chcete si dát na záhonek vysoce kvalitní humusem prosycenou zeminu a prostě jí nedisponujete? Pokud jsou odpovědi na obě otázky kladné, měli byste si založit kvalitní kompost, díky němuž budete mít skvělý prostor pro uskladnění organického odpad…[Nahoru ↑]


Nejčtenější články

Jak vybrat zahradní párty stan

Jak vybrat zahradní párty stan

Uspořádat na vlastní zahradě oslavu anebo jen setkání lidí je bezesporu skvělé. Tedy alespoň v případě, že vám vyjde počasí! Pokud se ale nechcete ohlížet na to, jak bude venku, pak si můžete pořídit kvalitní párty stan, který vás ochrání před deštěm i nepříznivými povětrnostními vlivy. V současnost…

Kustovnice čínská sazenice a pěstování

Kustovnice čínská sazenice a pěstování

Když se řekne sousloví zázračná čínská rostlina, pak si musíme nutně představit právě kustovnici čínskou označovanou jako Goji Berry. Její původ je ryze asijský a k nám byla donesena právě odtud. Když bychom měli být konkrétní, pak kustovnice goji pochází z velmi tvrdých a drsných podmínek. Díky svý…

Co potřebuje k pěstování gerbera v květináči

Co potřebuje k pěstování gerbera v květináči

Pěstování gerber je určitě hodně oblíbenou činností mnohých milovníků krásných květin. Tyto krásné květiny jsou doslova ozdobou mnohých zahradnictví a prodejen s květinami. Jednou ze základních součástí sortimentu takovýchto obchodů jsou určitě jak klasické gerbery, tak i gerbery v květináči. Druhá …