
Pěstování špenátu není nijak složité
10. září 2012 - Rubrika: Pěstování ovoce a zeleniny - Autor: Radek Štěpán - reaguj na článekŠpenát patří mezi rostliny, které jistě nepatří pouze na talíř jen vegetariánů. Často špenát recepty nabídne i mnohým milovníkům masa. Taková vepřové pečeně s knedlíkem a špenátem jistě není k zahození. Mnozí z nás bohužel znají špenát pouze jako mražený polotovar, který již nemá ani nic společného s lístky špenátu, jež jsou pro čerstvé rostliny tolik typické. Ideální je tedy vypěstovat si špenát doma na své zahrádce. Zajisté se vše podaří, jelikož špenát není nijak náročnou rostlinou, se kterou by si někdo neporadil…
Půda pro špenát
Ideální půdní prostředí pro špenát je takové, které se pohybuje někde mezi 6,5 až 7,5 pH. Půda vhodná pro pěstování špenátu musí umět držet vodu, kterou špenát doslova životně potřebuje ke svému růstu. Jestliže se jedná spíše o hlinitopísčitou půdu, tak bychom neměli zapomínat na dostatečnou zálivku. Rostlinky špenátu také potřebují hodně živin, které doslova sají z půdy. I proto bychom měli půdu před samotným výsevem dobře prohnojit. Při okopávání špenátu bychom měli být velmi ostražití, jelikož špenát nemá až tak pevné kořeny.
Na jaře zasejeme a v létě sklízíme
Špenát se řadí mezi chladnomilné rostliny a při vysokých teplotách podobně jako třeba ředkvičky anebo některé jiné druhy zeleniny mají tendenci jít nahoru do květu. I proto je ideální na pěstování špenátu zejména jarní a podzimní období. Jarní kultura špenátu se vysévá zhruba někdy koncem března a počátkem dubna. Ke sklizni dochází přibližně 45 až 65 dnů od samotného výsevu špenátu.
Podzimní sklízení a přezimování špenátu
Jestliže se rozhodnete pro sázení špenátu v létě, tak je třeba listový špenát nejprve namočit a na 24 hodin ho dát do chladu, nejlépe do lednice. Díky tomu rychle špenát vyklíčí. Jestliže špenát proschne, tak se můžeme s kvalitní úrodou rozloučit. Podzimní špenát se vysévá v polovině srpna. Po dobu klíčení není od věci využít bílé netkané textilie na přikrytí záhonu a udržení tepla. Když chceme zasít přezimující odrůdu, můžeme tak učinit na počátku září.

Autor: Radek Štěpán
Pedagog, copywriter, ghostwriter, internetový freelancer Kontaktovat jej můžete na Google+
[Nahoru ↑]
Vložit komentář
Komentáře
Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!
Nenašli jste co jste hledali?
[Nahoru ↑]
Nejčtenější články
Jak vybrat zahradní párty stan

Uspořádat na vlastní zahradě oslavu anebo jen setkání lidí je bezesporu skvělé. Tedy alespoň v případě, že vám vyjde počasí! Pokud se ale nechcete ohlížet na to, jak bude venku, pak si můžete pořídit kvalitní párty stan, který vás ochrání před deštěm i nepříznivými povětrnostními vlivy. V současnost…
Kustovnice čínská sazenice a pěstování

Když se řekne sousloví zázračná čínská rostlina, pak si musíme nutně představit právě kustovnici čínskou označovanou jako Goji Berry. Její původ je ryze asijský a k nám byla donesena právě odtud. Když bychom měli být konkrétní, pak kustovnice goji pochází z velmi tvrdých a drsných podmínek. Díky svý…
Co potřebuje k pěstování gerbera v květináči

Pěstování gerber je určitě hodně oblíbenou činností mnohých milovníků krásných květin. Tyto krásné květiny jsou doslova ozdobou mnohých zahradnictví a prodejen s květinami. Jednou ze základních součástí sortimentu takovýchto obchodů jsou určitě jak klasické gerbery, tak i gerbery v květináči. Druhá …
Co u nás hledáte?
choroby rybízu druhy slepic hvozdík zahradní jak naložit maso na uzení jarní postřik meruněk jarní postřik švestek kdy sázet cibuli kdy stříhat ovocné stromy kozí rohy pěstování nemoci rybízu papriky kozí rohy pěstování pěstování marihuany postřik na švestky postřik švestek přesazování růží proč se slepice ozobávají sazeni brambor sázení cibule sazeni fazolí setí rajčat stavba udírny stříhání jabloní na jaře stříhání jabloní strihani ovocných stromu stříhání stromů tipec u slepic tůje a ovocné stromy výsadba cibule výsev majoránkyHints