InZahrada.cz - Moderní zahrada

Váš průvodce světem moderních zahrad


RSS kanál




verze pro tisk

Zavařování v páře anebo ve vodě

11. srpen 2014 - Rubrika: Vitamíny ze zahrady - Autor: Radek Štěpán - Komentáře: 2

Zavařování ovoce a zeleniny patří mezi nejznámější, nejoblíbenější a také nejzdravější možnosti konzervace. Pokud si chcete zavařit domácí ovoce či zeleninu, pak můžete s klidným srdcem začít, a to poměrně rychle. Vše záleží pouze na vás a na tom, jestli jste ochotni se něco naučit, anebo jestli již v zavařování chodíte zcela běžně. Podívejme se na to, jakým způsobem ovoce anebo zeleninu sterilovat a také na chyby, kterým j ideální se vyhnout.

Základní sterilizace

Nejprve je zapotřebí umýt jak sklenice, tak i víčka a nechat je vyvařit a důkladně okapat od přebytečné vody. Pak je zapotřebí připravit si důkladně zavařovanou zeleninu anebo ovoce. Když je vše připraveno, můžete naplnit sklenice a pak je zavíčkovat. Sklenice vysázíme přímo do zavařovacího hrnce, respektive na jeho horní dno. Při zavařování v páře stačí dát vodu pouze po dno sklenic. V opačném případě při zavařování vodou budou sklenice zality do tří čtvrtin. Pak je zapotřebí hrnec přiklopit a vařit dle konkrétních zavařovaných surovin.

Po zavařování…

Poté, co se vše zavaří, vytáhnete sklenice na podložku, která by měla být jemně nahřátá. V opačném případě riskujete prasknutí sklenic. Teď bychom měli dokonale utáhnout samotná víčka tak, aby s nimi nebylo možné manipulovat. Poté, co se zavařenina zchladí, je nezbytné ji dát dnem vzhůru, abychom věděli, jestli sklenice těsní. Obrátit sklenice byste měli až zhruba den poté.

Vitamíny ze zahradyVitamíny ze zahrady

Chyby při zavařování

Základní chybou při zavařování je nedostatečné omytí všech komponentů. Jinak se také vyvarujte využívání sklenic, které jsou jemně naprasklé anebo znehodnocených víček. Sklenice by také neměly být naplněny nálevem až úplně k samotným víčkům. Pozor si dejte i na cibuli. U hub zapříčiní jejich slizkost a u masa dochází k jejímu kvašení, což je nepřípustné.



Hodnocení

4 hvězdiček / Hodnoceno: 1x


Autor Radek Štěpán

Autor: Radek Štěpán

Pedagog, copywriter, ghostwriter, internetový freelancer Kontaktovat jej můžete na Google+



[Nahoru ↑]


Vložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Mareš

pondělí, 10. říjen 2016
16:25

Je to asi překlep, ale v odstavci o zavařování v páře je chybně napsáno, že voda se dává na dno sklenic -. to snad ne! Dává se na dno zavařovacího hrnce a to jen tolik, aby nedosahovala dna sklenic - tedy po mřížku nebo děrovanou podložku! Opravte to prosím, už jsem jedné sousedce vysvětloval, proč se jí nechytila víčka u hub.


Napsal: Mareš [Odpovědět]

Navrátil

pondělí, 28. listopad 2016
23:45

To, že vaší sousedce nechytla víčka, rozhodně nebylo zaviněno vyšší hladinou vody. To nemá logiku. Taky nesouhlasím s autorem článku v tom, že se mají dokonale utáhnout víčka. Kdo to má pak povolovat? Stačí utáhnout s citem, zlehýnka, aby mezi víčkem a sklenicí při zvyšování teploty mohl unikat přetlak, při ochlazování naopak vzniká podtlak, který víčko přichytí. Staré zavařovací sklenice se skleněnými víčky taky neměly závit a jak držely. Je to o podtlaku ve sklenici, ne o síle utažení.


Napsal: Navrátil [Odpovědět] [Skrýt]


Čtěte také...

Zavařování rajčat se není třeba bát…

Zavařování rajčat se není třeba bát…

Rajčata představují jednu z nejrozšířenějších plodin, které se v současné době pěstují na našich zahradách. V letošním roce s nimi poněkud mává díky deštivému počasí plíseň rajčat, a proto je zapotřebí rajčata sklidit a zužitkovat. Spousta lidí miluje například sušená rajčata, nicméně pravda je tako…

Jak na pohodové a rychlé domácí zavařování

Jak na pohodové a rychlé domácí zavařování

Každý z nás se těší na bohatou sklizeň ovoce. Jeho zpracování a následné zavaření či výroba marmelády již ale tak zábavné určitě nejsou. Aspoň v případě, že se rozhodnete pro standardní postup. Příprava marmelády skýtá mnohá úskalí. Typické je připálení nebo naopak nedokonalá konzervace a následné p…


Zavařování cuket patří mezi skvělé recepty z cuket!

Zavařování cuket patří mezi skvělé recepty z cuket!

Cukety jsou bezesporu skvělé a jejich pěstování je natolik nenáročné, že je lze na zahradách prakticky po celé České republice spatřit ve velkém množství. Určitě je třeba také mimo pěstování cukety upozornit na její kuchyňské využití. Cukety ne nadarmo patří mezi známé kulinářské speciality v mnoha …

Citronová tráva v truhlíku anebo na zahradě

Citronová tráva v truhlíku anebo na zahradě

Spousta lidí v současné době vůbec neví, že nějaká citronová tráva existuje, a tak je třeba si o této rostlině z pohledu jejího pěstování a také užitku něco říct. Citronová tráva je řazena mezi subtropické trsnaté rostliny. Typická je zejména tím, že disponuje stonky majícími zduřelou bázi. Ty slouž…



[Nahoru ↑]


Nejčtenější články

Kustovnice čínská sazenice a pěstování

Kustovnice čínská sazenice a pěstování

Když se řekne sousloví zázračná čínská rostlina, pak si musíme nutně představit právě kustovnici čínskou označovanou jako Goji Berry. Její původ je ryze asijský a k nám byla donesena právě odtud. Když bychom měli být konkrétní, pak kustovnice goji pochází z velmi tvrdých a drsných podmínek. Díky svý…

Jak vybrat zahradní párty stan

Jak vybrat zahradní párty stan

Uspořádat na vlastní zahradě oslavu anebo jen setkání lidí je bezesporu skvělé. Tedy alespoň v případě, že vám vyjde počasí! Pokud se ale nechcete ohlížet na to, jak bude venku, pak si můžete pořídit kvalitní párty stan, který vás ochrání před deštěm i nepříznivými povětrnostními vlivy. V současnost…

Sázení cibule

Sázení cibule

Jednou z nejoblíbenějších tuzemských plodin je zcela jistě cibule. Její pěstování je hojné a cibuli lze spatřit prakticky na všech zahrádkách. Cibule je plodinou, která se může pochlubit velmi hlubokou historií. Původ cibule je v západní části Asie, konkrétně někde na půdě Iránu a Pakistánu. Pěstova…